najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

strefa kobiet

forum przeznaczone dla kobiet szukających rozwiązań i inspiracji - musisz tu wejść
Elblążanka mieszkająca od 20 lat w Grecji pozytywnie zaskoczona pracą Urzędu Miejskiego w Elblągu
2018-02-17 10:31 100%

Elblążanka mieszkająca od 20 lat w Grecji pozytywnie zaskoczona pracą Urzędu Miejskiego w Elblągu

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Elblążanka od ponad 20 lat mieszkająca w Grecji jest pozytywnie zaskoczona jakością pracy elbląskich urzędników. Zakochana w kraju, który jest nazywany kolebką europejskiej kultury, od niedawna ma dość częsty kontakt z Polską. Wieloletni pobyt na południu Europy sprawia, że dostrzega coś, na co wielu z nas, mieszkających tu cały czas, nie zwraca uwagi. 

Po wielu latach przyszło mi załatwić sprawę w polskim urzędzie, a konkretnie w Urzędzie Miejskim w Elblągu. Muszę przyznać, że z obawy o to, że moja grecka legitymacja adwokacka na nic się zda na wypadek konfliktu i że trudniej mi będzie argumentować, aby przekonać polskiego urzędnika do swoich racji, poszłam tam dosyć poddenerwowana. Tymczasem w każdym pokoju, do którego zapukałam, przyjęły mnie panie o wysokiej kulturze osobistej. Uprzejme i pomocne, wysłuchały cierpliwie moich sugestii, pomogły w napisaniu podania, wypełnieniu wszelakich druków itp. Oczywiście na koniec posypały się pochwały i gesty wdzięczności.

 –  mówi Wioletta, na co dzień prowadząca w Grecji kancelarię adwokacką.

Wiele się zmieniło w kulturze pracy elbląskich urzędników od czasu jej przeprowadzki na południe Europy. Nierzadko mieszkając cały czas na miejscu nie dostrzegamy tego.

Ja rozumiem, ze to normalne, ze tak powinno być, ale jak przyjeżdża taka adwokatka z Grecji, która na co dzień boryka się z powolnością urzędników, którzy załatwiają wszystko "siga, siga" (gr. "powoli, powoli" – przyp. red.), dopijając zimną frappę (kawa mrożona –przyp. red.), to wówczas takiego potraktowania sprawy, jak ma to miejsce w polskim urzędzie, nie mogę pozostawić bez pozytywnego komentarza. 

– dodaje młoda pani adwokat.

W elbląskim urzędzie została obsłużona od ręki. Urzędniczka podyktowała jej podanie na miejscu, podczas gdy w Grecji byłby to mały tor przeszkód – najpewniej nie skończyłoby się na jednej wizycie 

W Grecji pierwsza wizyta urzędzie to w skrócie wskazanie, co będzie potrzebne, druga – prośba o wypełnienie w domu druków i przyniesienie kolejnym razem, a trzecia: "jeszcze tego brakuje, a to miało być inaczej"

– porównuje pani Wioletta

Jakże przypomina to wizytę w polskim urzędzie, która dane nam było odbyć kilkanaście lat temu. 

Na koniec zapytaliśmy co trzyma elblążankę w Grecji?

Grecja ma to "coś", czego nie ma chyba żaden inny kraj. Ten, kto raz postawił swoją stopę na tej ziemi, już zawsze będzie chciał tam powracać.

Jest to na pewno kraj, w którym można się zakochać. Słońce, które świeci tu nawet do 320 dni w roku, piękne plaże, błękitna toń morza, nieprawdopodobna ilość zabytków. Wszystko to sprawia, że kraj ten przyciąga jak magnes. Wiele lat temu skusiło również elblążankę. 

W ostatnim czasie narosło wiele mitów dotyczących Grecji i Greków, jak choćby ten wytworzony przez niemieckie media (także te działające w Polsce), jakoby Grecy są leniwi i mało pracują. Jest zupełnie odwrotnie. Według danych opublikowanych w ubiegłym roku przez OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wynika, że Grecy są czwartym najciężej pracującym narodem na świecie. Przeciętny obywatel Grecji przepracował w roku aż 2035 godzin (4. miejsce na świecie), podczas gdy Amerykanin 1783 (16. miejsce), a Niemiec zaledwie 1363 godziny (38. miejsce). Najbardziej pracowici są Meksykanie (2255 godzin rocznie). Drugie miejsce należy do Kostarykańczyków (2212 godzin rocznie), a trzecie zajmują mieszkańcy Korei Południowej (2069 godzin rocznie). Polacy uplasowali się na wysokim, 7. miejscu (1928 godzin rocznie), zaraz za obywatelami Rosji (1974 godzin rocznie, 6. miejsce).  

Ponadto Grecja, dzięki swym licznym słonecznym dniom oraz pragmatycznemu a zarazem ekologicznemu podejściu mieszkańców zajmuje jedno z czołowych miejsc na świecie pod względem wykorzystania energii słonecznej do otrzymywania ciepłej wody użytkowej.

Czy znacie takie oblicza tego pięknego kraju?

oceń wątek 2 0 zgłoś do moderacji
2018-02-17 12:07 42%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez elblążanin
kto zamówił ten durny artykuł tam jest nepotyzm,korupcja i dziadowstwo i trwanie przy korycie co wy peird..icie
odpowiedz oceń post 5 7 zgłoś do moderacji
2018-02-17 12:47 39%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez ulka
Słusznie zauwazyła ale to dopiero gdy rzadzi PIS następuja zmiany w podejsciu do petenta -wszedzie,bo poprzednio to był horror cos załatwic .Ja tez doznałam miłego szoku w ZUS ,nareszcie jest inaczej.
odpowiedz oceń post 7 11 zgłoś do moderacji
2018-02-18 07:39 60%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez jun
ulka co ty bierzesz ? Od ponad 10 lat co roku muszę załatwić kilka spraw w UM Elbląg związanych z prowadzoną działalnością i zawsze jestem miło i uprzejmie załatwiony przez pracujące tam panie. To nie ma nic wspólnego kto u koryta , tylko kultura osobista człowieka.
oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2018-02-17 16:21 43%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Grażyna
Bo prawda, że jest o wiele lepiej niż było.
odpowiedz oceń post 3 4 zgłoś do moderacji
2018-02-17 22:58 20%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Kris
Pani z kraju nierobow zaskoczona. Kogo to obchodzi.
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
2018-02-18 01:19 25%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez das
Przepraszam bardzo, ale ktos kto mieszka od 20 lat w innym miejscu nie moze zwac sie Elblazanka!!!! Jedynie co najwyzewj osoba urodzona w Elblagu!
odpowiedz oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2018-02-18 10:21 40%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez aligator
Chcesz powiedzieć, że Ryszard Rynkowski nie jest elblążaninem? buahahaha. Dobre!
oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2018-02-18 08:25 25%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez babcia
Krytykujący żyją na tym świecie chyba krócej niż 25 lat.
odpowiedz oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2018-02-18 10:43 50%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez pablozen
Miałem przyjemność w UM w dziale edukacji wniosek o przyznanie dofinansowania - refundacji za szkolenie uczniów praktycznej nauki zawodu.Wniosek z pjli pomocy de minimis.Pani Ania która tym się zajmuje jest mega kompetentna, pomocna i cierpliwa w wytłumaczeniu niejasności.Wielkie pochwały się należą.Jak ganiç to wszyscy by chcieli o pochwały o wiele trudniej.Ja chwalę i się tego nie wstydzę.DZIĘKUJĘ ZA UPRZEJMĄ OBSŁUGĘ URZĘDNICZĄ BRAWO !!!
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2018-02-18 16:33 0%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez jako komisja panu zabraniam
na tle nierobow z poludnia to rzeczywiscie moze sie wydawac ze wszystko idzie sprawnie
odpowiedz oceń post 0 4 zgłoś do moderacji
2018-02-22 19:34 0%
11
odpowiedziano ponad rok temu przez Zorba
Jakie ty masz człowieku pojęcie o Grekach. Byłeś tam? Znasz to tylko z mediów, a to nie to samo!
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.