Wiele młodych osób zaczynających samodzielne życie boryka się z brakiem własnego lokum. Nieliczni szczęśliwcy mogą liczyć na zapisane w spadku mieszkanie, najczęściej jednak rozwiązują ten problem wynajmując mieszkanie. Jednak w warunkach Polski nie jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które planują powiększenie rodziny. Dla nich powstał program „Mieszkanie dla Młodych”. Pozwala on na uzyskanie dopłaty do wkładu własnego wymaganego do kredytu przeznaczonego na zakup nowego mieszkania lub domu, pod warunkiem, że kupowany lokal spełnia warunki określone w ustawie.
Dopłaty do wkładu własnego w ramach programu MDM dostępne są dla osób do 35 roku życia, przy czym w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego z małżonków. Nie mogą być oni jednocześnie właścicielami lokalu mieszkalnego lub domu w chwili zawierania umowy lub w okresie wcześniejszym. Wyjątkiem jest tutaj ułamkowa współwłasność mieszkania np. z rodzicami lub otrzymanie mieszkania w spadku.
Nowe mieszkania, które można kupić z dopłatą, nie mogą przekraczać 75 m2 powierzchni zaś sama dopłata jest ograniczona do 50 m2 powierzchni mieszkania. Jeśli mieszkanie, które planujemy kupić ma mniej niż 50 m2, to dopłata jest wyliczana do powierzchni mieszkania. Większa powierzchnia dopuszczalna jest dla małżeństw z trojgiem lub większą liczbą dzieci (85 m2 dla mieszkania lub 110 m2 dla domu jednorodzinnego). Najwyższe limity cenowe w pierwszym kwartale 2015 roku mają miasta wojewódzkie: Warszawa (6583,1 zł), Poznań (5915,8 zł) oraz Gdańsk (5303,1 zł). Najniższy limit cenowy ma województwo opolskie (3896,2 zł).
Dla gmin sąsiadujących z miastami wojewódzkimi wartości te są odpowiednio niższe, a trzy najwyższe wartości wynoszą dla: Poznania (5036,5 zł), Gdańska (4912,9 zł) i Krakowa (4744,0 zł), zaś najniższe są dla gmin przylegających do Opola (3730,1 zł). Dla pozostałych gmin poszczególnych województw wartości te są najwyższe w województwach: Pomorskim (4522,7 zł), Małopolskim (4405,0 zł) i Wielkopolskim (4197,1 zł), najniższe zaś w Świętokrzyskim (3173,5). Limity te powodują pewne ograniczenia w dostępie do lokali mieszkalnych a także ograniczają dostępność dopłat w wielu miejscowościach, zwłaszcza w dużych miastach, które klasyfikowane są jako pozostałe gminy województwa, a w których rynkowe ceny mieszkań za 1 m2 są znacznie wyższe od ustalonej w limitach wartości odtworzeniowej. Ponadto, w wielu przypadkach, mieszkania spełniające wymagania programu MDM wymagają dodatkowo wykończenia i wyposażenia, co podnosi końcową cenę metra kwadratowego takiego lokalu nawet o 25-30%.
Mieszkania budowane w ramach programu MDM są relatywnie niewielkie i z reguły rzadko kiedy odpowiadają potrzebom młodych rodzin wielodzietnych, w związku z czym głównymi beneficjentami są osoby samotne i bezdzietne pary. Progi limitów dopłat w MDM są ustalone na takim poziomie, że mieszkania spełniające te warunki budowane są głównie na obrzeżach dużych miast, gdzie ceny gruntów i nieruchomości są najniższe. Niesie to ze sobą szereg niedogodności dla młodych osób, zwłaszcza tych mających dzieci lub planujących je, ponieważ nowo powstające na obrzeżach miast osiedla mieszkaniowe są z reguły pozbawione podstawowej dla rodziców z dziećmi infrastruktury socjalnej takiej jak żłobki, przedszkola i szkoły. Ponadto lokalizacja mieszkania na peryferiach wiąże się z gorszą dostępnością transportu publicznego w takich okolicach i koniecznością dłuższych dojazdów do pracy. Niedogodności te mogą być tymczasowo akceptowalne, jeśli w przyszłości w okolicy planowane są inwestycje typu stacja metra lub budowa obwodnicy, która umożliwi dogodny dojazd do miejsca pracy
Decydując się na mieszkanie w ramach programu MDM należy więc starannie przekalkulować plusy i minusy związane z wyborem tej formy dofinansowania oraz starannie porównywać oferty banków biorących udział w tym programie. Zadanie to mogą ułatwić dostępne w internecie porównywarki ofert i dedykowane kalkulatory cenowe dostępne na stronach internetowych.