najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

strefa kobiet

forum przeznaczone dla kobiet szukających rozwiązań i inspiracji - musisz tu wejść
Agnieszka Światkowska
2012-07-10 11:10 100%

Na śniadanie najlepiej zjeść jajko. Czy wiesz dlaczego?

rozpoczęty ponad rok temu przez Agnieszka Światkowska

"Przed pracą zjedz jajko" - głosiła słynna kampania społeczna z lat 50. Dziś to hasło ponownie zyskało na aktualności. Naukowcy przekonują, że jajko na śniadanie pozwala zachować szczupłą sylwetkę, a przy tym dać organizmowi wszystko co potrzebne. 

Warto bliżej przyjrzeć się jajkom. Dlaczego są tak zdrowe?
W jajku jest mnóstwo składników odżywczych, na dodatek w najkorzystniejszych dla organizmu proporcjach. Najważniejsze z nich to: 
Białko. Jajko ma cały zestaw aminokwasów, nazywanych paliwem życia. Gdy zjemy jajko, nasze wewnętrzne „laboratorium” rozkłada je na maleńkie energetyczne cegiełki, które są budulcem dla mięśni i wpływają na kondycję całego organizmu. 
Witaminy. Szczególnie cenna jest witamina A – jajko pokrywa 25 proc. dziennego zapotrzebowania. Obfituje też w witaminę D (chroni kości przed złamaniami). Jajko pokrywa też dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę B12, niezbędną dla pracy komórek układu nerwowego.
Zeaksantyna i luteina. Te związki roślinne zapewniają prawidłowe funkcjonowanie plamki żółtej oka (chronią przed utratą wzroku).
L-Tyrozyna. Uczestniczy w produkcji serotoniny – jednego z neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobry nastrój.
Mikroelementy. Jajka obfitują m.in. w żelazo, cynk, fosfor, chrom, potas niezbędne dla serca, układu odpornościowego, krwiotwórczego i nerwowego. 
Tłuszcze. Aż 75 proc. stanowią zdrowe tłuszcze nienasycone omega-3 i omega-6. W jajku jest też sporo lecytyny – „paliwa” dla mózgu, które usprawnia pamięć. Tłuszcze nasycone, niekorzystne dla organizmu, stanowią tylko 30 proc. (mowa o cholesterolu znajdującym się w żółtku).
 
Cholesterol winny czy nie?
Nasze obawy przed nadmiernym spożyciem jajek pogłębia rozpętana w latach 70. XX w. burza wokół cholesterolu. Uznano go wówczas za sprawcę zawałów i udarów i te opinie nadszarpnęły reputację pyszności w skorupkach. Kardiolodzy sugerowali, że nie powinniśmy jadać więcej niż 2–3 w tygodniu. Od tego czasu na świecie przeprowadzono setki badań, które miały udowodnić związek pomiędzy stężeniem cholesterolu a występowaniem zawału. Nie udało się jednak wykazać, że ludzie jedzący dużo jajek częściej chorują na serce. Mało tego! Stwierdzono wiele przypadków zawałów u ludzi, którzy jedli zaledwie 1 jajko w tygodniu. 
 
Jajko znowu górą
Dziś jajka znowu cieszą się dobrą opinią, a lekarze i dietetycy zachęcają do ich jedzenia, mimo iż pojawiły się nowe obawy, związane z ptasią grypą (patrz ramka). Oto, co wynika z najnowszych badań: 
- obecne w jajku nienasycone kwasy omega w dużym stopniu neutralizują wpływ cholesterolu; 
- u większości z nas wewnętrzne mechanizmy przetwarzania tłuszczów działają sprawnie – nawet jedząc dużo jajek, mamy odpowiednie stężenie cholesterolu we krwi;
- tylko 1/3 cholesterolu organizm czerpie z pożywienia. Resztę produkuje sam. Jeśli spożywamy dużo niezdrowego tłuszczu, zmniejsza się nasza własna produkcja;
- bardziej niż cholesterol z żółtek jaj szkodzą nam nasycone tłuszcze zwierzęce (z wieprzowiny, masła).
 
Jeśli więc jesteśmy zdrowi, możemy z czystym sumieniem delektować się jajami. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zalecają zjadanie do 10 sztuk tygodniowo (w tym jaja zawarte w makaronach, kluskach, naleśnikach, ciastach itp.). Polscy dietetycy są zdania, że jeśli nasz poziom cholesterolu nie przekracza 200 mg/dl, nie musimy się ograniczać. Jedynie ludzie, którym lekarz zaleca dietę antymiażdżycową, nie powinni zjadać więcej niż dwa jaja tygodniowo.
 
oceń wątek 7 0 zgłoś do moderacji
2012-07-10 14:15 33%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez bartosz
jajecznica jest domeną śniadań :) najprostsza i najszybsza w przygotowaniu
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
Agata Mazurek
2012-07-10 14:23 0%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Eb237
Jakaś nadwyżka jajek na rynku czy co? ;)
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2012-07-10 14:35 50%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez oskar
Hehe, jaj nigdy za wiele:D
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
Agata Mazurek
2012-07-11 10:44 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Eb237
Ech, te media... No i była dziś na śniadanie jajecznica! o.O
Ale jeszcze na mnie nie działa, może jak wrócę z pracy dopiero zacznie ;]
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
Blue_Marine
2012-07-12 19:18 33%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Blue_Marine
kobiety... wy tylko o jednym ;)))
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2012-07-14 13:19 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Bundeswehra
hahaha
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2012-07-14 13:29 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez marti
Ale jaja :P
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2012-07-17 11:01 0%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Moralez
Jajencja na surowo polecam
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2012-09-02 20:20 0%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez ElaC
Polecam: "Pięć powodów żeby nie martwić się poziomem cholesterolu" http://www.stachurska.eu/?p=3480nn , "Żółtka najcenniejsze" http://www.stachurska.eu/?p=1659nn . A jak ktoś chciałby wiedzieć, czy mam sama jakieś zdanie na ten temat, proszę rzucić okiem na "Dziennik EliC" http://www.stachurska.eu/?p=7137#comment-6126
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.