Już od kilku dni mówiło się o tym, że pewne szkoły mają zostać zlikwidowane, inne zaś będa połączone w jeden zespół. Dziś, podczas piątej już sesji Rady Miasta, decydowano o tym, czy przyjąć stosowne uchwały. W uzasadnieniu tych dokumentów czytamy, że w dużej mierze to niż demograficzny jest czynnikiem, który spowodował podjęcie takiej a nie innej decyzji.
Radni chcą, by od 1 września Szkoła Podstawowa nr 9 im. J. Piłsudskiego i Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich, które notabene mieszczą się w jednym budynku, tworzyły Zespół Szkół nr 3. Opowiedziało się za tym 22 z 24 radnych (2 wstrzymało się od głosu). Dokument uchwały zawiera statut nowej placówki, uwzględniający cele i zadania Zespołu, sposoby oceniania oraz prawa i obowiązki ucznia. Oddzielne pragrafy traktują o obowiązkach, pracujących w danej placówce nauczycieli oraz rodziców.
Oprócz faktu dzielenia jednego budynku, wspomnianymi szkołami zarządzało dotychczas dwóch dyrektorów. Każda ze szkół miała również osobną kadrę. W uzasadnieniu decyzji o ich połączeniu czytamy, że działanie takie przyczyni sie do obniżenia kosztów ogólnego zarządu administrowania poszczególnymi szkołami wchodzącymi w skład Zespołu, dzialających odtąd pod wspólnym kierownictwem i posiadajacych wspólną obsługę.
Radni uspokajają, że utworzenie Zespołu Szkół nr 3 nie spowoduje zmian dla uczniów i ich rodziców.
Nie zmienią się obwody łączonych szkół ani aktualny podział na klasy, uczniowie pozostaną w tych samych oddziałach. Nie spowoduje to żadnych radykalnych zmian w życiu społeczności szkolnej obu placówek, a może przynieść wiele korzyści, chociażby lepszą dostępność do specjalistów, pomocy naukowych, pracowni dydaktycznych, hali sportowej i boisk szkolnych.
- czytamy w uzasadnieniu.
Z dokumentu, o którym mowa wynika również, iż nauczyciele nie stracą pracy, stanowić będą bowiem nową kadrę tworzonego zespołu szkół. Pomysł połączenia w jedną placówkę pozytywnie przyjęły rady pedagogiczne SP nr 9 i Gimnazjum nr 1.
Prezydent Witold Wróblewski, odpowiadając na pytania radnych stwierdził, że nie można dublować niektórych stanowisk:
W zwązku z tym nie może być np. dwóch dyrektorów, a osobom, które w wyniku połączenia szkół stracą pracę, przedstawione zostaną inne propozycje zatrudnienia.
Podjęta na dzisiejszej Radzie Miasta uchwała o rozwiązaniu Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich i w związku z tym likwidacji znajdujących się w nim placówek również została przegłosowana. Opowiedziało się za nią 23 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Do likwidacji ma dojść 31 sierpnia 2015 roku, natomiast od września kształcenie uczniów Technikum, wchodzącego dotychczas w skład ZST-H, ma zostać przeniesione do Zespołu Szkół Gospodarczych.
Z uzasadnienia powyższej decyzji wynika, iż z uwagi na niż demograficzny i związany z tym spadek liczby uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych konieczna jest zmiana sieci wspomnianych szkół i dostosowanie jej do faktycznej liczby uczniów, kończących gimnazja. Z treści uzasadnienia wywnioskować można również, że przeniesienie oddziałów Technikum do Zespołu Szkół Gospodarczych zapewni uczniom możliwość kontynuowania nauki w niezmienionym składzie, w klasach kształcących w tych samych zawodach i z zachowaniem dotychczasowego zatrudnienia kadry pedagogicznej.