Do polskich sklepów i hurtowni trafiła duża ilość skażonego fipronilem mięsa drobiowego. Sprzedawano je między innymi w Malborku i Sztumie, skąd mogło trafić także na rynek elbląski.
Trafiło to do obrotu hurtowego i detalicznego, który jest pod nadzorem inspekcji sanitarnej. Inspekcja sanitarna została poinformowana, zostały wskazane miejsca gdzie został ten towar przekazany. Inspekcja weterynaryjna, po otrzymaniu informacji powiadomiła natychmiast inspekcje sanitarną, która również podjęła działania w mieście Sztumie, Malborku i Zambrowie, gdzie to mięso trafiło do obrotu hurtowego i detalicznego
- poinformował Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.
Wyniki badań na obecność i zawartość tego preparatu w mięsie będą w poniedziałek. Mamy nadzieję, że fipronilu tam nie będzie, a jeśli już to będą śladowe ilości nie zagrażające zdrowiu publicznemu
- dodał.
Mięso trafiło do Polski z Niemiec pod koniec lipca, ale o zagrożeniu służby dowiedziały się po dwóch tygodniach, 14 sierpnia. Komunikat ostrzegawczy po tym czasie wystosowały służby niemieckie. W sumie do naszego kraju trafiło niemal 5 tysięcy sztuk drobiu zawierającego lub potencjalnie zawierającego fipronil.
Przypomnijmy, że to nie pierwszy tego typu przypadek. Zaledwie tydzień temu Główny Inspektorat Sanitarny zakomunikował, że w Polsce pojawiły się jaja skażone fipronilem. Jak poinformowały służby na szczęście nie zostały one w naszym kraju dostarczone do sklepów. Trafiły do nas z Holandii poprzez Niemcy. Fipronil, którego używanie w przemyśle spożywczym jest zakazane, został zastosowany przy dezynsekcji kurników od wszy, kleszczy oraz roztoczy i prawdopodobnie wraz z paszą przedostał się do jajek.
Czym jest ta substancja? Fipronil to środek owadobójczy stosowany między innymi w weterynarii przy zwalczaniu pcheł i kleszczy, pasożytujących na zwierzętach. Unijne przepisy zabraniają jednak stosowania go wobec zwierząt, które są hodowane w celach konsumpcyjnych. W sposób szkodliwy działa na układ nerwowy. Długotrwałe narażenie na jego działanie może spowodować uszkodzenie, wątroby, tarczycy i nerek.