najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

strefa kobiet

forum przeznaczone dla kobiet szukających rozwiązań i inspiracji - musisz tu wejść
Paweł Makowski
2015-02-20 12:00 77%

Władza lekarza orzecznika ZUS. Od niego zależy, czy dostaniesz rentę

rozpoczęty ponad rok temu przez Paweł Makowski

Jedna z Czytelniczek skontaktowała się z nami i zwróciła uwagę na to, że lekarz orzecznik ZUS wydał błędną – jej zdaniem – decyzję, w wyniku czego straciła ona możliwość otrzymywania renty z tytułu niezdolności do pracy. Odwołanie od jego decyzji i ponowna komisja w Gdańsku nie przyniosła efektu.

Pewna Czytelniczka (dane do wiadomości redakcji) wysłała do nas wiadomość następującej treści (zachowano oryginalną pisownię):

Od kilkunastu lat choruję na cukrzycę. Jest to choroba przewlekła, która daje się we znaki w najmniej oczekiwanych momentach (spadku poziomu cukru lub wręcz przeciwnie). Do normalnego funkcjonowania potrzebuję insuliny, która nie jest lekiem najtańszym, nawet z refundacją. Jakiś czas temu byłam na komisji w ZUSie, na której miała zapaść decyzja odnośnie przedłużenia renty z tytułu niezdolności do pracy. Nie otrzymałam jej, ponieważ lekarz orzecznik, który przeprowadzał badanie (chirurg) nie był moim zdaniem osobą kompetentną. Jak chirurg może decydować o tym, czy cukrzyk dostanie rentę czy nie?

Aby wyjaśnić tę sprawę, skontaktowaliśmy się z Agnieszką Cybulską, rzecznikiem prasowym elbląskiego oddziału ZUS. Udzieliła nam wyczerpującej odpowiedzi, z której wynika, że na mocy stosownych przepisów

(…) lekarzem orzecznikiem może być lekarz, który jest specjalistą – w szczególności w zakresie chorób wewnętrznych, chirurgii, neurologii, psychiatrii, medycyny pracy, medycyny społecznej oraz odbył przeszkolenie w zakresie ustalonym przez Prezesa Zakładu.

Każdy jest odpowiednio przygotowywany do pełnienia swojej funkcji.

Orzekanie o niezdolności do pracy przez lekarzy orzeczników w Oddziale odbywa się zgodnie z obowiązującymi procedurami i przepisami.  Przepisy nie przewidują konieczności kierowania ubezpieczonych do lekarza orzecznika posiadającego wybraną specjalizację. Wszyscy lekarze orzekający w Oddziale w Elblągu posiadają wymagane, odpowiednie kwalifikacje zawodowe do orzekania o niezdolności do pracy.

Czy sam fakt, iż nasza Czytelniczka choruje na cukrzycę, jest wystarczający do uznania jej za niezdolną do pracy i w związku z tym nadania jej prawa do otrzymywania renty? Okazuje się, że nie. Wyjaśnia to rzecznik elbląskiego ZUS:

Nie sama choroba, ale jej faktyczny wpływ na zdolność do zarobkowania decyduje o uznaniu osoby za niezdolną do pracy. Lekarz orzecznik ZUS ustala przewidywany okres niezdolności do pracy, biorąc pod uwagę charakter i stopień naruszenia sprawności organizmu oraz rokowania odzyskania zdolności do pracy.

Jednocześnie rzecznik ZUS przypomniała, że w ciągu 14 dni od daty komisji lekarskiej w ZUS można złożyć odwołanie od decyzji lekarza orzecznika. Często jest jednak tak, że ponowna komisja, która zbierze się w Gdańsku, gdzie odsyłani są elblążanie, ostatecznie podtrzymuje postanowienie lekarza ZUS z naszego miasta. W takiej sytuacji ludzie tracą częstokroć jedyne źródło utrzymania,

oceń wątek 10 3 zgłoś do moderacji
2015-02-20 12:06 87%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez zyxx
Nie znam osoby chorej na cukrzycę, która miałaby rentę na tę chorobę...
odpowiedz oceń post 13 2 zgłoś do moderacji
2015-02-20 12:31 67%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez rufus
Tu nie chodzi o rentę z tytułu choroby, ale o to, że w zależności od stopnia jej zaawansowania, wieku chorego, jego predyspozycji zawodowych lekarz może podjąć decyzję o wydaniu orzeczenia o niezdolności do pracy. Tak myślę...
oceń post 8 4 zgłoś do moderacji
2016-03-30 14:29 100%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez ~MARKUS~
A ja znam gdzie ma rętę z powodu choroby cukrzycy: I znam taką osobę która dostała rętę na POChP...Ale opiszę może na co ja choruję:Choruję od 15 lat na nadciśnienie tętnicze,miażdżycę kończyn dolnych,na którą w 2012byłem operowany (Lerische'a)wszczepienie pomostu aortalno-udowego.Do tego choruję na POChP,cukrzycę tp2,przepuklinę brzuszną po operacyjną następnie byłem operowany na dwunastnicę i wiele innych chorub taka jak ostatnio przyplątała się dna moczanowa.Komisjię miałem 03.03.2016 orzeczenie odmowa uzyskania renty.Złożony sprzeciw do KomisjiLekarskiejw dniu 30.03.2016r byłem orzeczenie pomylił się lekarz orzecznik nie zagłębił się w mojej dokumentacji medycznej ale komisja nie ma takiej kompetencji podważania lekarza orzecznika pierwszego przeprowadzonego badania.Orzeczenie- odmowa do renty, mam 32lata pracy i w wieku 62lat zostałem pozbawiony jakiej kolwiek pomocy finansowej,dodam na koniec że pracowałem jako kierowca magazynier.
oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2015-02-20 13:42 78%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Zdrowy na umyśle
Tytuł artykułu genialny: "Władza lekarza", "od niego zależy". Hahaha! A nie zależy czasem od choroby? Jakby tak każdemu cukrzykowi rentę dawać, to już dawno bym się pączkami obżerał....
odpowiedz oceń post 7 2 zgłoś do moderacji
2015-05-06 11:07 0%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez gall anonim
I to prymitywne myślenie większości społeczeństwa jest chory na cukrzycę to znaczy że za dużo "żarł" słodkiego... Ludzie zastanówcie się co gadacie... A jeśli chodzi o pracę takiego człowieka to wymaga dużego poświęcenia- mało kto chce mieć pracownika który o określonych porach dnia musi wstrzykiwać sobie insulinę przy okazji coś zjeść bo inaczej może zasłabnąć, takie są realia każdy chce zatrudnić osobę młodą doświadczoną żeby pracowała jak mały samochodzik i wyrabiała normy, więc co się dzieje z człowiekiem który ma ograniczenia związane z chorobą? Jest wykluczony, co skutkuje tym że nie ma żadnych funduszy na utrzymanie a co dopiero na zakup leków. A cukrzyca jest chorobą która niszczy także inne organy więc często razem z nią pojawiają się inne choroby. Co ma zrobić osoba chora w wieku 50 lat jeżeli nie dostanie wsparcia? Bo do pracy nikt takiego człowieka nie zechce. Sam fakt że młodzi nie mogą znaleźć pracy a co dopiero osoba chora i starsza?
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2015-02-20 14:12 89%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez t-
Nie od lekarza tylko od Zusowskich prawników
odpowiedz oceń post 8 1 zgłoś do moderacji
2015-02-20 16:16 91%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez ZUS to ma zaplanowane.
...by odbierać świadczenia ludziom chorym. Lekarze orzecznicy mają premię od ZUS z tego tytułu, że komuś świadczenie zabiorą . Tak jest w Elblągu i w całej Polsce, niestety. Bezprawie w obliczu prawa.
odpowiedz oceń post 10 1 zgłoś do moderacji
2015-02-25 17:37 33%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez Zdrowy na umyśle
Rozumiem, że informacja z pierwszej ręki? Bo pachnie teorią spiskową i paranoją...
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2015-02-20 17:56 50%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez nick
Wedlug mojej wiedzy dostaniesz a nie dostaniez. Ale co tam
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
Paweł Makowski
2015-02-20 18:02 57%
10
odpowiedziano ponad rok temu przez Paweł Makowski
W rzeczy samej, dlatego niezwłocznie poprawiłem błąd. Jak mówią, pośpiech jest najgorszym doradcą. Dzięki za zwrócenie uwagi :-)
oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
2015-02-20 18:01 100%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Świadek
"straciła ona możliwość otrzymywania ranty"?
odpowiedz oceń post 6 0 zgłoś do moderacji
2015-02-20 19:45 100%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez mesaja3
A lekarz pediatra to też specjalista?Kiedyś stawałam właśnie u pediatry z POChP,rentę dostałam,ale wydaje mi się,że o orzekaniu powinien decydować lekarz specjalista w danej dziedzinie
odpowiedz oceń post 9 0 zgłoś do moderacji
2015-02-20 20:16 50%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez filip_el
Lekarz postąpił właściwie. Fakt cukrzyca to choroba przewlekła ale nie uniemożliwia ona podjęcia pracy. Co innego gdy choroba uniemożliwia pracę lub ogranicza w znacznym stopniu zdolności zawodowe człowieka np. schizofrenia ,upośledzenie umysłowe, epilepsja czy nowotwory. Tak się składa że cukrzyca to choroba z którą można żyć czy tym bardziej pracować. Mój wujek pracuje jako zawodowy kierowca ma cukrzycę i normalnie z nią żyje.
odpowiedz oceń post 8 8 zgłoś do moderacji
2015-05-06 11:16 100%
14
odpowiedziano ponad rok temu przez gall anonim
Pracuje widać bo mu szczęście dopisało ale uważam ze osoba która jest kierowcą zawodowym nie powinna być chora nawet na cukrzycę. Co jeśli podczas jazdy nagle spadnie lub wzrośnie poziom cukru? Osoba taka słabnie i może gwałtownie tracić przytomność co przy kierowaniu pojazdem jest niewskazane gdyż zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. Inna sprawa gdy ktoś jedzie do określonego miejsca ma mało km do przejechania, fakt też może się to zdarzyć ale jest mniej prawdopodobne niż u osoby która zawodowo jeździ i przebywa w samochodzie jadąc prawie cały dzień..
oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2015-12-29 15:17 100%
15
odpowiedziano ponad rok temu przez kura
bardzo dziwne - choroba cukrzycy z automatu wyklucza pracę jako "zawodowy" kierowca. Chyba że zataił ją przed lekarzem z medycyny pracy - w takim wypadku odpowiedzialność cywilna spada tylko i wyłącznie na kierowcę
oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2015-02-20 21:50 94%
16

odpowiedziano ponad rok temu przez zdrowy kaleka
Otóż, ja mam I gr. ze starostwa, ale zwróciłem sie do ZUS, żeby otrzymywac wiekszy dodatek pielegnacyjny. Po wejsciu do gabinetu myślałem, ze to sprzataczka, ale kiedy wzięła do ręki dokumenty zrozumiałem, ze to lekarz. Pani lekarka zadała mi pytania: 1. Czy robię w pampersy - odp. Nie 2. czy sam najem się łyżka - odp. z małym problemem ale - tak. 3. Czy sam się ogolę - odp. maszynka elektryczną tak, a jednorazówką mam problem, ale jeszcze - tak. 4. Czy przejdę o kulach 50 m - odp. bardzo powoli i jak nie boli - tak. Nie miało znaczenia, ze sam sie nie ubiorę, że nie przyniose sobie węgla i.t.p.. Orzeczenie: nie jest niezdolny do samodzielnej egzystencji. Sprytne to, bo nie napisane, ze jestem zdolny do samodzielnej egzystencji. Na moje pytanie dlaczego jest takie orzeczenie, odp. ,,bo ja mam wytyczne i muszę się nimi kierowac". Pytam: po jaką cholere do tego potrzebny lekarz. Takie pytanie może zadać sprzataczka, urzędniczka i nie trzeba płacic jej tak wysokiego wynagrodzenia.
odpowiedz oceń post 15 1 zgłoś do moderacji
2015-02-21 16:23 100%
17

odpowiedziano ponad rok temu przez ja elblążanin
w ZUS tak już jest że nawet psychiatra uzdrawia osoby chore na raka
odpowiedz oceń post 12 0 zgłoś do moderacji
2015-02-22 07:35 82%
18

odpowiedziano ponad rok temu przez ksamol
Lekarz - orzecznik ma premię od zabranej renty. Tak przynajmniej pisał o tym Jerzy Urban w swoim tygodniku ,,NIE". Bandyctwo.
odpowiedz oceń post 9 2 zgłoś do moderacji
2015-02-22 11:11 25%
19

odpowiedziano ponad rok temu przez antygrzyb
DO ROBOTY NIEROBY a nie po rencine i inne zasiłki!!!!!!!!!1
odpowiedz oceń post 4 12 zgłoś do moderacji
2015-05-06 11:17 100%
20
odpowiedziano ponad rok temu przez Gall anonim
Zachoruj i pracuj. Wtedy się wypowiadaj. Zobaczymy czy będzie Ci tak łatwo przychodziło pisanie takich głupot.
oceń post 4 0 zgłoś do moderacji
2015-02-22 15:44 100%
21

odpowiedziano ponad rok temu przez Biedlog-rozpacz
~antygrzyb- pewnie jesteś prywaciażem Elblaska osada i bioli ciebie żę ludzie Chorują? boli boli i co znaleść ludzi do pracy nie możesz?smieciówki dajesz 7pl \h a pewnie technologów potrzebujesz po studiach?-ZASTANÓW SIE ZANIM NAPISZESZ-JESTESMY W UNI EUROPEJSKIEJ NA PAPIEŻE TYLKO,a kazdemu pracującemu Social sie nalezy-wiec idz do Roboty
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2015-02-23 13:36 22%
22

odpowiedziano ponad rok temu przez antygrzyb
nie jestem prywaciarzem,pracuje na etacie.nie wyciągam reki do państwa.wszelkiego rodzaju zapomogi rodzą patologie,roszczeniowcy myślą,ze wszysko im sie należy i płodzą następne patologiczne roszczeniowe pokolenie.Ajuz SKANDALEM jest rozdawanie mieszkań.
odpowiedz oceń post 2 7 zgłoś do moderacji
2015-02-23 23:13 100%
23

odpowiedziano ponad rok temu przez EuPi
antygrzyb(ie): brak ci wyobraźni! Mądrzysz sie bo jesteś zdrowy. Znałem takich cwaniaków, a po wypadku żebrzą o wszystko. oby nie spotkało cie to samo. Los bywa złośliwy.
odpowiedz oceń post 4 0 zgłoś do moderacji
2015-02-25 19:10 17%
24

odpowiedziano ponad rok temu przez Nadk
Subiektywne odczucia i hipochondria to normalność wsród zdrowych rencistów
odpowiedz oceń post 1 5 zgłoś do moderacji
2015-02-26 20:50 67%
25

odpowiedziano ponad rok temu przez Mekeke
antygrzyb mam nadzieję, że dostaniesz kiedyś kopniaka w zad od ZUSu i zostaniesz bez źródła dochodu ze swoją chorobą. Wtedy powstrzymasz się od swoich durnych komentarzy!
odpowiedz oceń post 8 4 zgłoś do moderacji
2015-02-27 23:07 100%
26

odpowiedziano ponad rok temu przez EuPi
Kto kiedys zajmie się ZUSem. Jakieś niesamowite układy mafijne. Jak można odwoływac się od orzeczenia do komisji, która jest tez z ZUSu. Kpina i bezczelność,. Naigrywanie się z chorych ludzi. Dziwne, ze jakos nikt z posłów się tym nie interesduje.
odpowiedz oceń post 8 0 zgłoś do moderacji
2015-03-01 07:50 20%
27

odpowiedziano ponad rok temu przez antygrzyb
mekeke mam nadzieje ,ze to ty dostaniesz kopa od losu,kreaturo,ktos twojego pokroju nie jest w stanie MNIE obrazic.
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
2015-03-02 16:23 100%
28

odpowiedziano ponad rok temu przez tatus505
Ja mam cukrzycę i to dużą nawet 400 jestem po zawale 3 operacje kolana 42lata pracy i pracuję dalej mam rentę i co z tego za tyle lat 1200zł kto za nia wyżyje i zrobi opłaty tyle mi dali te złodzieje wolałbym być zdrowy i wolałbym pracować a nie liczyc na ochłapy lekarz nawet na ciecia nie chce mi podpisać więc zasuwam na bambusa do tego cwaniaczka filip -el że jego wujek jeździ jestes głupi jak kalosz ja też jezdze 18 tonowym spychaczem ale na dziko to ze mam wysoki cukier czasem dostaję śpiaczki a maszyna idzie do przodu strach myślec jakbym zasnął całkowicie w polsce pracuja ludzie chorzy stąd tyle wypadków kiedyś gdy mnie wysyłali na badania zatajałem że mam cukrzycę więc mi podpisywali do pracy jestem już głuchy bo tyle lat pracuję na spychaczach dali mi 5v tyś odszkodowania i won uznając chorobę zawodową mógłbym teraz starać się o rentę z choroby zawodowej ale wbrew zakazowi pracowałem dalej na maszynach bo z czegoś musiałem żyć tym samym pogrzebałem szansę na rentę zawodow
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.