najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

strefa kobiet

forum przeznaczone dla kobiet szukających rozwiązań i inspiracji - musisz tu wejść
Suchacz pięknieje! Rozmowa z sołtys Moniką Jarkiewicz
2017-06-14 12:00 100%

Suchacz pięknieje! Rozmowa z sołtys Moniką Jarkiewicz

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Suchacz się zmienia, Suchacz pięknieje. Takie w każdym razie mamy odczucie, zważywszy, że cyklicznie od lat odwiedzamy to miejsce. Kto jest autorem tego sukcesu? Z pewnością mieszkańcy, ale i gospodarz. Od 9 kwietnia 2015 roku sołtysem położonej nad Zalewem Wiślanym, bardzo atrakcyjnej turystycznie miejscowości jest Monika Jarkiewicz  młoda, dynamiczna kobieta, bez trudu znajdująca dobre, innowatorskie rozwiązania. Co godne podkreślenia, nie brak jej skuteczności w realizacji pomysłów. 

Przypomnijmy jeden z nich. 5 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Wzgórza Widokowego im. Carla Pudora w Suchaczu. To właśnie Monika Jarkiewcz była inicjatorką rozwiązania, które  polegało na zagospodarowaniu i udostępnieniu turystom bardzo atrakcyjnego miejsca, z którego rozciąga się wspaniały widok na Zalew Wiślany. Wykonawcą inwestycji były Lasy Państwowe, reprezentowane przez Nadleśnictwo Elbląg. 

To jednak nie jedyny pomysł pani sołtys, który został wcielony w życie. Jest ich znacznie więcej. Ponadto żywimy przekonanie, że nie zostało jeszcze powiedziane w tym zakresie ostatnie zdanie. Postanowiliśmy zasięgnąć informacji u źródła. W tym celu spotkaliśmy się i porozmawialiśmy z Moniką Jarkiewicz.

Marcin Mongiałło:  Jest Pani sołtysem Suchacza od kwietnia 2015 roku. Jakie pomysły  udało się Pani zrealizować od tego czasu?

Monika Jarkiewicz: Razem z moją Radą Sołecką realizujemy różne przedsięwzięcia. Zasadniczymi są działania prowadzone pod kątem potrzeb mieszkańców. Priorytetem jest estetyzacja wsi. Stąd np. konkurs na najpiękniejszą posesję i ogródek przydomowy, posadzenie ok. 5 tys. krokusów, nasadzenia drzew i krzewów w centralnej części Suchacza i na terenie przylegającym do świetlicy wiejskiej. Wkrótce ruszą nasadzenia na rondzie, które – mam nadzieję – będzie kolejną dobrą wizytówką Suchacza.

Istotnym wydarzeniem jest bożonarodzeniowa choinka ustawiana w pobliżu pomnika upamiętniającego bitwę morską i dekorowana następnie przez mieszkańców własnymi ozdobami. Święta są także okazją do spotkania wigilijnego mieszkańców całego sołectwa.

Warto też wspomnieć o kontynuacji finałów WOŚP. Tegoroczny był szczególny. Udało się zebrać ponad 15 000 zł, a cała akcja wspierana była osobiście przez Jurka Owsiaka. Udało się bowiem zdobyć specjalny 8-minutowy klip, w którym szef WOŚP zachęca mieszkańców sołectwa do udziału w 25. Finale.

Oczywiście są bardziej przyziemne działania i tych jest zdecydowanie więcej. Zaliczyć do nich trzeba stałe sprzątanie ulic i plaży, koszenie, a zimą odśnieżanie. Udaje się to wszystko ogarniać dzięki wielu przyjaciołom i mieszkańcom, którym zależy na tym aby sołectwo było dobrze postrzegane przez przyjezdnych.

Mamy swoją gazetkę „Naszą wiejska”, a także (wspólnie z SSTW) stronę internetową suchacz.eu Istniejemy też na Faceboooku na dwóch odrębnych profilach.

Kto Panią wspiera w inicjatywach związanych z pomysłami realizowanymi na terenie sołectwa? Na kogo może Pani szczególnie liczyć?

Przede wszystkim zawsze mogę liczyć na moją Radę Sołecką, inne stowarzyszenia i... męża. Mocno wspierają mnie także mieszkańcy. Czasami tylko dobrym słowem, ale to jest też bardzo potrzebne.

Z jakimi trudnościami musi się Pani mierzyć? Jak wygląda sprawa  związana z funduszami potrzebnymi na inwestycje. Z tego co mi wiadomo  sołectwo nie dysponuje żadnymi tego typu środkami. Czy to prawda?

Jest to prawda. W roku 2015 nie mieliśmy żadnych pieniędzy, rok temu było to 1 500 zł, a w tym roku 1 700 zł. Są to fundusze, które musimy wydawać na utrzymanie terenów zielonych czyli benzynę do kosiarki, żyłkę, przeglądy kosiarek itd. To wszystko co udało się zrobić mam od sponsorów i ludzi dobrej woli. Dostaliśmy nagrodę 3 000 zł za 3. miejsce w konkursie "Wieś z inicjatywą". Te pieniądze chcemy przeznaczyć na nowe oznakowanie ulic.

Co z plażą w Suchaczu? Czy jako rada sołecka macie jakieś pomysły w  tym zakresie?

Plaża została wydzierżawiona na okres dwóch lat, z czego bardzo się cieszę i myślę, że mieszkańcy również. 

Skąd wziął się Pani pomysł uruchomienia nowego punktu widokowego w Suchaczu? Mam na myśli uroczyście otwarte kilka dni temu Wzgórze  Widokowe im. Carla Pudora.

To był chyba drugi mail jaki wysłałam gdy zostałam sołtysem. Byłam bardzo szczęśliwa kiedy Nadleśnictwo Elbląg zainteresowało się tym tematem i umówiliśmy się na spotkanie. Wtedy jeszcze nie byłam pewna, czy „zarażę” ich moim pomysłem. Pamiętałam to miejsce jeszcze z czasów dzieciństwa. W Suchaczu takich miejsc z dobrymi widokami jest  więcej, ale nie są dostępne. W miejscu nowootwartego punktu przed wojną była mała altanka, co każdy może zobaczyć  na starych pocztówkach. To jeszcze jednak nie koniec działań w tym miejscu.  Razem z elbląskim Nadleśnictwem mamy jeszcze kilka innych pomysłów. Na razie jednak nie chcę ujawniać szczegółów.  Żeby nie zapeszać (uśmiech).

Pani Moniko, dziękuję za rozmowę i życzę wielu kolejnych wspaniałych, zrealizowanych pomysłów

RozmawiałMarcin Mongiałło


Sołectwo Suchacz to pięć miejscowości: Bogdaniec (82 mieszkańców), Połoniny (14 mieszkańców), Pęklewo (70 mieszkańców), Nadbrzeże (96 mieszkańców) i Suchacz (608 mieszkańców). Obejmowało obszar o powierzchni 12 668 ha z 870 mieszkańcami.

oceń wątek 3 0 zgłoś do moderacji
2017-06-15 08:59 55%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez krisel
Brawo Pani Sołtys. ratuluję mieszkańcom i mieszkankom Suchacza.
odpowiedz oceń post 12 10 zgłoś do moderacji
2023-06-05 18:34 100%
2
odpowiedziano 9 miesięcy temu przez Krystian
Zgadzam sie!
oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2017-06-15 10:07 52%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez miki
Proszę jeszcze raz przeprowadzić wywiad ale tym razem z prawdziwym sołtysem a nie figurantką , panie Sylwestrze pan się w końcu ujawni przecież wszyscy wiemy że to pan pociąga za sznurki a marionetka niech zajmie się ( paznokciami) tym co potrafi serdecznie pozdrawiam
odpowiedz oceń post 11 10 zgłoś do moderacji
2021-07-28 11:58 67%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez mundiQ
Prawda!!! Centrum plotkarskie, nic nie potrafiące zrobić i ciągle żyjące jak sępy...przeurocza kokietka. Męża szuka, bo jej już staruszek....
oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2017-06-15 22:49 44%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Gonia
Gratulacje kochana głowa do góry a zazdrosnych i niewdzięcznych komentarzy to nie czytaj jesteś super
odpowiedz oceń post 7 9 zgłoś do moderacji
2023-05-08 15:33 67%
6
odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Mati
Tak w szczegolnosci jak ma sie parobka niepelnosprswnego ktory za darmo robi tsm wszstko! Bravo pani Soltys! Karma wroci!
oceń post 6 3 zgłoś do moderacji
2017-06-16 19:37 33%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Meno
Niedowartościowane ćwoki jak zwykle mają coś do powiedzenia:) Jak szczury, co swoje mądrości chrząkają z pozycji swojej nory. Nie przejmuj się Monika głupkami, bo jak na razie jesteś górą. :):)
odpowiedz oceń post 5 10 zgłoś do moderacji
2017-06-17 10:40 13%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez anonimek
Piękna, skromna, pracowita i lubiana!
odpowiedz oceń post 1 7 zgłoś do moderacji
2021-07-28 11:55 33%
9
odpowiedziano ponad rok temu przez extra
hahaha- lubiana?, ale chyba nie przez wszystkich ...przeurocza kokietka. Zawsze szuka jeleni do roboty...
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2021-07-28 14:52 40%
10
odpowiedziano ponad rok temu przez pracowita?
pracowita? hahaha- ma jeleni od tego !!!!!
oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2020-09-21 12:44 9%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Nikt
Dziewczyna naprawdę sobie wspaniale radzi jako sołtys, co najważniejsze chce działać i ma dobre pomysły, pali się do roboty.
A prywatnie normalnie się zakochałem :):) jest przeurocza.
odpowiedz oceń post 1 10 zgłoś do moderacji
2020-11-06 22:28 33%
12
odpowiedziano ponad rok temu przez Karo
dokładnie uwielbiam ją
oceń post 2 4 zgłoś do moderacji
2021-07-28 11:48 70%
13
odpowiedziano ponad rok temu przez moniaQrwonia
nooo... przeurocza kokietka. Słodko mruży oczka... Mąż już starszawy, to i się interesuje młodszymi egzemplarzami...
oceń post 7 3 zgłoś do moderacji
2021-07-28 11:56 40%
14
odpowiedziano ponad rok temu przez mundi
hahaha- lubiana?, ale chyba nie przez wszystkich ...przeurocza kokietka. Męża szuka, bo jej już staruszek....
oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2021-07-28 13:14 33%
15
odpowiedziano ponad rok temu przez onabezż
Jarek- ogarnij się!!!!
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2021-07-28 13:18 33%
16

odpowiedziano ponad rok temu przez tensamfryz
"niewolnica" fryzury od 40 lat ☺☺☺
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2023-05-08 15:36 63%
17
odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Mati
W punkt! A jej szary woli … kazdy o tym wie kogo … oj oj oj pani sontyd obudzta sie!!!
oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2023-05-07 16:14 100%
18

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Kredka
Plaża w Suchaczu to masakra, gorsza niż było za PRLu, zróbcie tam chociaż jakiś parking a nie same dziury. Jakieś ochydne wiaty i namioty co zasłaniają zalew wiślany.
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2023-06-05 18:33 100%
19

odpowiedziano 9 miesięcy temu przez Krystian
Do redakcji!!!
Droga Redakcjo! Prosze usuwac komentarze ktore sa obrazliwe i niesmaczne! Wy macie tylko taka funkcjie! I prosze kasowac komentarze ktore sa zglaszane do moderatora! A po drugie dlaczego kazdy bez zarejestrowania sie moze tutaj swoje wypiciny pisac i obrazac innych! To absurd!
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.