najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

strefa kobiet

forum przeznaczone dla kobiet szukających rozwiązań i inspiracji - musisz tu wejść
Joanna Siudak
2013-07-03 06:23 100%

Badania prenatalne. Gdzie można zrobić je w Elblągu​?

rozpoczęty ponad rok temu przez Joanna Siudak

1 lipca ruszył rządowy program dofinansowania badań in vitro. Program będzie realizowany od 2013 do 2018 roku w 23 klinikach w Polsce. 59 milionów złotych, tyle wynosi dofinansowanie na projekt w pierwszym roku realizacji. Informujemy jakie warunki należy spełniać, aby zakwalifikować się do programu, na czym polega terapia i gdzie można się jej podjąć.

15 tysięcy par zostanie objęte programem

Na realizację całego projektu przeznaczone jest ponad 67 milionów złotych. Program obejmuje trzy próby zapłodnienia. Dopuszcza sie jednorazowo zapłodnienie maksymalnie sześciu komórek jajowych oraz przeniesienie do macicy jednego zarodka. Aby wziać udział w projekcie para musi przedstawić dokumentację wykazującą, że bezpłodność była leczona przez co najmniej rok.

Ponadto:

1. Program przeznaczony jest dla kobiet do 40 roku życia.

2. Z projektu wyklucza się kobiety, które miały problem z donoszeniem wcześniejszej ciąży.

3. Rozpoznanie dokładnej przyczyny bezpłodności przed podjęciem leczenia.

4. Brak możliwośći dastwa komórek jajowych i plemników od innych.

5. Para biorąca udział w programie nie musi być małżeństwem.

 

Kliniki biorące udział w swojej ofercie zapewniają:

1. Przeprowadzenie badań stwierdzających bezpłodność.

2. Pobranie gamet żeńskich i męskich.

3. Przechowywanie i zabezpieczenie zarodków.

4. Transfer stworzonych zarodków do macicy.

W programie udział weźmie 250 tysięcy par. Przewiduje się, że w tym roku kompleksowym badaniom i zabiegom poddanych zostanie 20 tysięcy par.

Diagnostyka prenatalna w Elblągu

Najbliższa klinika, w której można wykonać refundowane badania in vitro znajduje się w Gdańsku  w placówce Invicta.Oprócz tego w Elblągu przeprowadza się specjalistyczne badania prenatalne.Nieinwazyjne badania prenatalne skierowane są przede wszystkim do kobiet po 35 roku życia. U pacjentek, które są obciążone genetycznie, mają wysokie ryzyko poronienia lub przodujące łożysko ciąże prowadzi się przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Prawidłowe badanie prenatalne powinno być przeprowadzone w wieku ciążowym 12-14 tygodni. Ocenę serca plodu należy przeprowadzić pomiędzy 22-25 tygodniem ciąży. Celem badania jest określenie ryzyka zachorowania na choroby genetyczne i wady wrodzone.

Badania wykonywane są w każdą środę w godz. 12-14 w Poradni Diagnostyki Prenatalnej SPSZOZ w Szpitalu Miejskim w Elblągu.

Koszt całego projektu na lata 2013-2018 wynosi 250 milionów złotych. Program budzi wiele wątpliwości. Wciąż nie uregulowane są takie kwestie jak to, że jeden z pacjentów w parze, jest obcokrajowcem. Kontrowersje budzi również nierównomierny podział środków finansowych na poszczególne miasta w Polsce. Nie uwzględnia się chociażby liczy mieszkańców w województwach. Sprzeciw pacjentów budzi także obowiązek raportowania dzieci urodzonych metodą in vitro. Wielu rodziców wolałoby, żeby ta informacja pozostała anonimowa.

oceń wątek 4 0 zgłoś do moderacji
Gifas
2013-07-03 13:44 0%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Gifas
Hmm dziwne... jakos w grudniu powiedziano mi i mojej dziewczynie ze badan prenatalnych w szpitalu miejskim nie wykonuje sie juz. Czlowiek sie musial nabiegac zeby to wkoncu zrobic i wyszlo ze tej calej invicta w gdansku musielismy robic badania :/ (koszt ok 200zl+-)

zaiste dziwne te miasto sie robi...
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2013-07-04 10:20 0%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Dżoana
a co to dastwo i licza mieszkańców?
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2013-09-20 15:27 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Anita
Od niedawna badania prenatalne z oceną ryzyka wad genetycznych, a także połówkowe można zrobić u doktora Zaryjewskiego w Elblągu. Bez proszenia i dziwnych komentarzy. Koszt 200zł. Mi poleciła moja dr. Luberecka i jestem zadowolona. A później robiłam też u niego 3D - rewelacja!
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2013-09-20 15:29 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Anita
Zapomniałam dodać - badania w miejskim właściwie nie są wykonywane. Nie ma programu, czy coś. A dr Zaryjewski to przychodnia FEMMED na Wyczółkowskiego
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2014-01-06 10:40 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez ZUZA
W Elblągu robią badania prenatalne tylko państwo Zaryjewscy. Przekopałam internet i znalazłam strone na FMF z nazwiskami lekarzy z uprawnieniami. Z Elbląga tylko oni. Adres jak w poście Anity. A wmiejskim to jakaś żenada. Dziwi mnie tylko że w Elblągu nie robi siętych badań na NFZ.
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2019-06-22 14:17 0%
6

odpowiedziano 3 miesiące temu przez Xcc
Dr Pasieczny również wykonuje badania prenatalne
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.