najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

strefa kobiet

forum przeznaczone dla kobiet szukających rozwiązań i inspiracji - musisz tu wejść
Bartłomiej Ryś
2016-06-02 14:15 100%

Widok mamy karmiącej piersią w Elblągu nadal szokuje? Niestety tak

rozpoczęty ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś

Trudno w to uwierzyć, ale w XXI wieku, w dobie powszechnego dostępu do internetu i informacji, nadal są osoby, które są przeciwne matkom karmiącym piersią swoje dzieci w miejscach publicznych. Właśnie do nich skierowany był wczorajszy happening zorganizowany w Parku Planty. - To część ogólnopolskiej akcji – tłumaczy organizatorka Olga Iluk.

- Dla mam karmiących i dla wielu ludzi widok mamy karmiącej dziecko piersią jest czymś normalnym i naturalnym. Niestety, nie dla wszystkich – mówiła do dziennikarzy Olga Illuk, organizatorka hapenningu.



Wraz z nią do Parku Planty przybyło kilkanaście mam chętnych, aby pokazać, że czynność karmienia dziecka piersią jest czymś niezwykle naturalnym.

- Część ludzi uważa, że jest to obrzydliwe, niesmaczne, że karmiąc dziecko piersią my te piersi eksponujemy. To nie jest nasz cel – naszym celem jest nakarmienie dziecka wtedy, gdy ono tego potrzebuje. Nie zawsze się to da przewidzieć. Chcemy, by ta czynność była po prostu uznawana za coś zupełnie naturalnego.

Teoretycznie, w dzisiejszych czasach nikt nie powinien obruszać się widząc obrazek matki karmiącej piersią. A praktycznie? Cóż, trudno tu nie powrócić do wielokrotnie „wałkowanego” na naszych łamach tematu korzystania z saun w „Dolince”. Zarówno jeden jak i drugi przykład doskonale pokazują, że społeczeństwo elbląskie nadal po prostu nie dorosło do pewnych norm. Norm, które w miastach bardziej rozwiniętych nikogo nie dziwią.

- Komentarze, które można było przeczytać pod zapowiedzią naszej akcji pokazują, że wiedza na ten temat jest niestety bardzo, bardzo ograniczona – tłumaczy organizatorka.

Wśród tych komentarzy można było znaleźć m.in. takie, które mówiły, że karmienie piersią dziecka to... nawoływanie do gwałtu. (?)

- Niejedna nastolatka bądź kobieta dorosła jest ubrana w sposób bardziej wyzywający, niż mama karmiąca piersią. Często ta mama pokazuje mniej w dekolcie, niż mama niekarmiąca. To jest argument zupełnie... dziwny.

- Można reklamować meble, zaprawą murarską, piwo i wszystko inne za pomocą kobiecego biustu, a karmić piersią, może nie, że nie wolno, ale jest to postrzegane jako coś... innego.

Olga Illuk zaznaczyła, że miejsca dla matek karmiących są często połączone wraz z toaletami, nie są w należytym stanie higienicznym i z pewnością my sami w takim miejscu nie chcielibyśmy spożywać pokarmów. Organizatorka happeningu pochwaliła jednak Centrum Handlowe „Ogrody” jako miejsce dobrze zorganizowane, bezpieczne i w pełni przygotowane dla tego typu „akcji”.

- Tego typu wydarzenia służą nie tylko przełamywaniu barier wśród ludzi, ale również wśród młodych mam, które często słyszą głosy z otoczenia „nie karm już” albo „z Twoich piersi leci już woda”.

Cała akcja odbyła się w Elblągu już po raz drugi i, jak zapowiada organizatorka, nie po raz ostatni.

Na koniec warto wspomnieć o roli... mężczyzn w happeningu. Odgrywają oni ważną rolę:

- Niektórzy mężowie wspierają (mamy dziś tatusiów). Niektórzy mówią „nie idź na tą akcję, bo wstyd i wiocha”. Z drugiej strony, gdy usłyszą w pracy od swoich kolegów, że ta akcja jest potrzebna, to zmieniają zdanie. Mój osobisty mąż jest za mną i mnie wspiera!

oceń wątek 2 0 zgłoś do moderacji
2016-06-02 17:45 69%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Anty
Wszystko zmierza w dobrym kierunku. Jestem za tym, żeby kobiety w ogóle chodziły z piersiami na wierzchu a nie tylko te "karmiące" :)
odpowiedz oceń post 11 5 zgłoś do moderacji
2016-06-02 18:56 33%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez WON!!!
Niestety,ci co protestują to nie pamiętają że ich matki też karmiły ich piersią...no chyba,że karmili ich z procy!
odpowiedz oceń post 4 8 zgłoś do moderacji
2016-06-03 08:30 67%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez unb
Karmiły piersią, ale się z tym nie afiszowały i nie wychodziły na ulice.Można dziecko nakarmić przed wyjściem i wrócić do domu przed kolejnym karmieniem.Nasze mamy jakoś sobie radziły, a te dzisiejsze nie potrafią.A jeśli zajdzie już taka konieczność u dzieci, które nie jedzą nic oprócz mleka, to wystarczy znaleźć ustronne miejsce i się zakryć.
oceń post 8 4 zgłoś do moderacji
2016-06-02 21:13 69%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Ona
Większość społeczeństwa nie ma nic przeciwko całującym się dyskretnie parom albo mamom karmiącym równie dyskretnie swoje dzieci. Ale gdy te pary całują się tak, że wychodzą im języki lub mamy karmią tak, że eksponują całe piersi - to już niekoniecznie leży w granicach dobrego smaku. We wszystkim należy zachować umiar. Nie róbmy z naszego społeczeństwa zacofanych kmiotków, natomiast dziwię się, że niektóre (w mniejszości) mamy czują silną potrzebę eksponowania tak intymnej czynności pomiędzy dwojgiem ludzi, jaką jest karmienie dziecka.
odpowiedz oceń post 9 4 zgłoś do moderacji
2016-06-03 14:24 33%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Lady gaga
PANIE, PANOWIE SAMO ŻYCIE :)
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2016-06-03 14:37 71%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez op
Moja córka ma 23 lata i tyle lat temu karmiłam ją w parku piersią. Nikt mi nie zwracał uwagi i nikt nie gapił się. Wydumany problem! Jeśli matka skupia się na dziecku, karmi inteligentnie bez obnażania się i gapienia na przechodniów nie ma w tym nic zdrożnego. Tyle że kultura zachowania się musi być też po stronie karmiącej.
odpowiedz oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2016-06-03 14:49 71%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Pół roczku
Też karmie dziecko. I tylko raz mi sie zdarzyło karmić piersią na spacerze ale poszłam w ustronne miejsce i przykrylam piers pieluszka.
Nie wyobrażam sobie wywalić piersi na wierzch.ta część ciała jest dla dziecka i Męża
odpowiedz oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2016-06-07 15:44 33%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez ble
Karmienie piersią jest obleśne :-P
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.