najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

strefa kobiet

forum przeznaczone dla kobiet szukających rozwiązań i inspiracji - musisz tu wejść
Joanna Siudak
2013-10-07 13:15 35%

Wyznania anorektyczki: Ważyłam 35 kilo i czułam się gruba

rozpoczęty ponad rok temu przez Joanna Siudak

Problem z dostępnością specjalistów leczących anoreksję i bulimię w naszym mieście narasta. W Elblągu nie ma żadnego bezpłatnego ośrodka zajmującego się zaburzeniami odżywiania, a chorujących wciąż przybywa. Przypadki zachorowań na tę dolegliwość, dotyczą już nawet dzieci. - Moja najmłodsza pacjentka cierpiąca na anoreksję miała 11 lat. Problem coraz częściej dotyka mężczyzn - mówi psycholog z Elbląga, Rafał Zieliński.

Kilkanaście lat temu anoreksja i bulimia były chorobami modelek, kilka lat temu – nastolatek. Dziś natomiast zaburzenia odżywiania dotykają już dzieci w przedszkolach. To właśnie one wychowują się na wizerunku idealnej kobiety i idealnego mężczyzny. A idealny oznacza chudy. - Coraz więcej młodych ludzi w Elblągu cierpi na anoreksję i bulimię. Do niedawna choroby te były przypisane wyłącznie dziewczętom. Dziś na rozmowy przychodzą do mnie również mężczyźni. Skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej jest bardzo wysoka. Pacjent prowadzi dzienniczek „głodu”. Przez tydzień monitorujemy to jak zachowuje się. Pracujemy nad przekonaniami, negocjujemy, podważamy własne odczucia na temat wyglądu. Terapia polega na znalezieniu przyczyn zaburzeń oraz zmierzeniu się z nimi – mówi psycholog Rafał Zieliński.

A przyczyny zachorowań na zaburzenia odżywiania często sięgają już wczesnych lat dziecięcych. Tak było w przypadku Martyny Miruły, która na anoreksję chorowała przez 15 lat. Dziś kobieta może powiedzieć, że wygrała walkę ze śmiercią, bo jak sama mówi anoreksja to śmierć. - Kiedy zaczęłam chorować, anoreksja nie była tak popularną i „medialną” chorobą jak teraz. W Elblągu nie znalazłam wówczas żadnego specjalisty, który chciałby mi pomóc. Pediatrzy tłumaczyli moją chudość jako reakcję na stres w szkole. W zasadzie byłam zadowolona, że nikt niczego się nie domyśla. Z anoreksją żyłam latami – chorując na nią urodziłam dwoje dzieci. Głodzenie się, jak nic innego dawało mi satysfakcję. Apogeum nastąpiło kiedy waga 35 kilogramów, przy wzroście 173 cm, zaczęła zagrażać mojemu życiu. Wtedy trafiłam do prywatnej kliniki w Warszawie, która zajmowała się zaburzeniami odżywiania. Po roku odcięcia od rodziny i ogromnej walki wyzdrowiałam, wciąż jednak czuje oddech anoreksji na moim ramieniu. Wiem, że kiedy odpuszczę ona wróci – opowiada Martyna Miruła.

Szukam pomocy ale nie wiem gdzie mam iść – tak rozpoczyna się większość wpisów anorektyczek na forach internetowych. Nie bez powodu, okazuje się, że ośrodków, które zajmują się leczeniem zaburzeń odżywiania po prostu nie ma. Bulimia i anoreksja to choroby, które prowadzą do śmierci. Osoby, które pochodzą z małych miast i cierpią na nie, w zasadzie nie mają dokąd pójść. Terapia w prywatnych gabinetach psychologów, to duże koszty, na wizyty w ramach NFZ, w Elblągu trzeba czekać nawet rok.

oceń wątek 8 15 zgłoś do moderacji
2013-10-07 15:41 85%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez psycholog
Szanowni państwo. Ten artykuł powstał chyba jako kryptoreklama pana psychologa, ponieważ mówi się w nim jedynie o jednym rodzaju terapii, akurat takim,jakim zajmuje się ten pan. W artykule nie mówi się prawdy.Anoreksja i bulimia są chorobami psychicznymi. W Elblągu istnieje kilka poradni zdrowia psychicznego, oddziałów, w tym dzienny, gdzie może znaleźć szybko,bez czekania rok,jak pisze pani dziennikarka, pomoc. Sama jestem psychologiem, pomocy w ramach pracy udzielam bezpłatnie i na wizytę czeka się niedługo. Więc proszę nie próbować mącić w głowie elblążanom ,no, chyba,że pani dziennikarka napisze, że artykuł reklamuje działalność pana tego psychologa(nawiasem mówiąc,nieznanego szerszemu gronu).Z poważaniem.
odpowiedz oceń post 11 2 zgłoś do moderacji
2013-10-08 09:37 80%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez aaa
Zgadzam się z Przedmówcą ... Czy pan Psycholog ma chociaż pojęcie o chorobach psychicznych czy przespał zajęcia z psychopatologii ... A może schizofrenię będzie leczyl słowem i wsparciem ... Coraz więcej Mistrzów którzy nie potrafią powiedzieć : stop , tu potrzebny jest lekarz psychiatra ... a kompletną bzdurą jest stwierdzenie , że na wizytę na nfz czeka się rok ....inna sprawą jest też to , że dziennikarz powinien sprawdzić pewne fakty zanim coś napisze ...
odpowiedz oceń post 8 2 zgłoś do moderacji
2013-10-08 10:00 83%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez koza
beHawioralnej :/ poza tym warto by ogarnąć ten tekst językowo
odpowiedz oceń post 10 2 zgłoś do moderacji
2013-10-09 08:21 71%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez koza2
błędy ortograficzne w gazecie to już żenada :/ a tej pani to już nie pierwszy raz się zdarza, redakcja na stanowiska dziennikarzy zatrudnia analfabetów?
oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2013-10-09 14:11 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez smutny
Napiszcie po prostu ze to tekst sponsorowany i za zawiera nieprawdę.Czy wie pani redaktor,ze pisząc takie niesprawdzone rzeczy moze szkodzić? Anoreksja to smiertelna choroba,nie jakas moda.Piszac takie bzdury możecie komuś bardzo zaszkodzić,kto uwierzy w to.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-10-09 16:10 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez ery
Jezu. Behawioralnej, na rany boskie....nie "ch"...
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
źycie niepokolorowane
2014-03-16 04:06 67%
7

źycie niepokolorowane

odpowiedziano ponad rok temu przez pannaA
bez zbędnych złudzeń kuchniapannya blogspot com
odpowiedz oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.