najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

kultura

forum o kulturze w Elblągu
Redakcja elblag.net
2018-09-22 09:35 100%

Elbląskie obchody 76. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci, Okręg Pomorski Związku Żołnierzy NSZ, Obóz Narodowo Radykalny oraz Komitet Społeczny „Zjednoczeni dla Narodu” organizują obchody 76. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych, które odbędą się w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek w dniu 22 września (sobota) o godzinie 15:00. Elbląg.net objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Będą Państwo mogli m.in. obejrzeć film o Żołnierzach NSZ, pt. „Lawina”, który opowiada o mordzie UB na żołnierzach NSZ z oddziału kpt. Henryka Flame „Bartka”.

Uczestnicy wysłuchają także wykładów dr Tomasza Greniucha oraz Tadeusza Płużańskiego, a także będą mogli wziąć udział w patriotycznym koncercie Sovy – artysty młodego pokolenia, którego utwory poświęcone są m.in. pamięci żołnierzy wyklętych.

Podczas wydarzenia będzie czynne patriotyczne stoisko, na którym będzie można nabyć gadżety, a także książki związane z historią oraz tematyką patriotyczną.

Patronat honorowy nad obchodami objął Związek Żołnierzy NSZ.

Narodowe Siły Zbrojne to jedna z najważniejszych formacji polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, której żołnierze walczyli zarówno z niemieckim, jak i sowieckim okupantem. Wielu żołnierzy NSZ nie złożyło broni również po ustaniu działań wojennych i jeszcze przez wiele lat po roku 1945 stawiało opór „czerwonym”. Z tego też powodu władze PRL zrobiły wszystko, by nacjonalistyczną organizację przedstawić jako faszystowską lub milczeć o jej istnieniu.

15 września 2017 r. Sejm RP uczcił 75. rocznicę powstania NSZ. Poniżej publikujemy tekst uchwały sejmowej.

20 września 1942 r. sformowane zostały Narodowe Siły Zbrojne. Liczyły od 80-100 tysięcy żołnierzy. Były po Armii Krajowej drugą co do wielkości ściśle wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego. W 1944 r. w większości zostały scalone z Armią Krajową.

 

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim. Oddziały NSZ wsławiły się udziałem w wielu bitwach partyzanckich, walcząc samodzielnie lub wspólnie z oddziałami AK m.in. pod Ujściem, Michałowicami, Olesznem, Radoszycami, w dziesiątkach akcji uwalniania więźniów z aresztów śledczych Gestapo, a także w akcjach mających na celu obronę ludności cywilnej przed zbrodniczą i grabieżczą działalnością band rabunkowych.

 

 

Oddziały Narodowych Sił Zbrojnych brały udział w akcji „Burza” i w Powstaniu Warszawskim, walcząc ramię w ramię z oddziałami Armii Krajowej.

 

Żołnierze NSZ nigdy nie pogodzili się z podbojem Polski przez Związek Sowiecki i narzuceniem jej komunistycznej władzy. Część z nich wraz z Brygadą Świętokrzyską NSZ przedostała się na Zachód. Wielu kontynuowało przez kolejne lata walkę w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i innych oddziałów partyzanckich. Za wierność idei niepodległościowej żołnierze NSZ płacili najwyższą cenę. Byli męczeni i mordowani przez komunistycznych oprawców, a miejsca pochówków wielu z nich nadal pozostają nieznane.

 

W 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że formacja ta dobrze zasłużyła się Ojczyźnie

 

Dr Tomasz Greniuch (ur. 1982 r. w Lewinie Brzeskim na Opolszczyźnie) jest historykiem specjalizującym się w badaniu losów żołnierzy wyklętych. W 2006 roku ukończył Wydział Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego (praca magisterska: „Król Podbeskidzia – biografia kpt. Henryka Flame >Bartka<”). Niedawno na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obronił pracę doktorską pt.: „Chrystus za nas, my za Chrystusa – historia Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Okręgu NSZ pod dowództwem kpt. henryka Flamego  >Bartka<”, której recenzentem był dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. Od 1999 r. jest związany z Ruchem Narodowym.

Tadeusz M. Płużański (ur. 1971 r.) jest dziennikarzem, publicystą i historykiem, specjalizującym się w powojennej historii Polski. Od 2013 r. pełni funkcję prezesa Fundacji „Łączka”, która sprawuje opiekę nad Kwaterą na Łączce (miejscem pochówku pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956, znajdującym się przy murze Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie). Od lipca 2017 r. pełni funkcję szefa publicystyki w TVP Info. Jego ojcem był prof. Tadeusz Płużański (1920-2002) – naukowiec, więźień stalinowski, członek Tajnej Armii Polskiej. 

Sova – artysta młodego pokolenia. Jego płyta „Cmentarz wyklętych” (2016 r.) okazała się hitem na polskiej scenie patriotycznego rapu. 

Film „Lawina” (reż. Jędrzej Lipski i Piotr Mielech) opowiada historię oddziału Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”, którego żołnierze zostali podstępnie zamordowani. Część z ich zginęła z rąk oprawców w egzekucjach przeprowadzonych w stylu w stylu katyńskim, jak również została zamordowana podczas snu (żołnierze zostali wysadzeni w powietrze) w czasie operacji „Lawina”.

 

oceń wątek 2 0 zgłoś do moderacji
2018-09-18 21:22 25%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez jonny
mam nadzieję, że znani głównie z wystawy IPN "Twarze Elbląskiej Bezpieki" miłośnicy i propagatorzy własnej historii nie zaszczycą nas swoją obecnością jak pod pomnikiem Polskiego Państwa podziemnego 1 sierpnia. Cześć i chwała..
odpowiedz oceń post 4 12 zgłoś do moderacji
2018-09-27 07:53 0%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez gość
przywilej każdego lewackiego pasożyta, niezależnie w jakim środowisku żyje, byleby nie splamić sobie łap uczciwą pracą.
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2018-09-22 18:35 72%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Jaka historia?
A może by tak dokładnie omówić "chwalebny" szlak Brygady Świętokrzyskiej. Poślizg ładny zaprezentowano. Kim dla Brygady był hauptsturfuhrer Paul Fuchs, szef gestapo w Radomiu?
odpowiedz oceń post 13 5 zgłoś do moderacji
2018-09-24 06:14 58%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez 777
Poczytaj więcej o Brygadzie w czasach internetu takie pytanie? Za komuny historia była ukrywają teraz można znaleźć dużo...
oceń post 7 5 zgłoś do moderacji
2018-09-23 21:04 36%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Marek Chrapan
Jedynym organizatorem tej uroczystości w Elblągu był i jest Obóz Narodowo Radykalny, a Brygada pomorska grup rekonstrukcyjnych NSZ jest tylko honorowym patronatem tej uroczystości.
odpowiedz oceń post 4 7 zgłoś do moderacji
2018-09-24 06:12 58%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Tristateterr
Dziękuję za możliwość wysłuchania ciekawej i wzruszającej historii o Henryku Flame " Bartku" i jego żołnierzach. Mam nadzieje ze w Elblągu będzie więcej tego typu wydarzeń. Brawo
odpowiedz oceń post 7 5 zgłoś do moderacji
2018-09-24 11:34 63%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez ZbigniewLebowski
Wąskie horyzonty, brak wyobraźni, nietolerancja. Oderwane od rzeczywistości tezy, pusta terminologia, uzurpowane ideały, sztywne systemy. Właśnie takich rzeczy się naprawdę boję. Boję się ich i nienawidzę z całego serca. Oczywiście to ważne, czy coś jest słuszne, czy nie. Ale takie indywidualne mylne sądy w większości wypadków da się skorygować. Jeżeli tylko ma się odwagę przyznać do błędu, zwykle da się wszystko naprawić.
Ciasnota umysłowa, brak wyobraźni, nietolerancja są jak pasożyty. Zmieniają właściciela, zmieniają kształt i żyją wiecznie. Nie ma przed nimi ratunku. Nie chciałbym, żeby takie rzeczy się tutaj dostały. (...) Chciałbym umieć wyśmiać takie rzeczy, ale nie potrafię.

Haruki Murakami – Kafka nad morzem
odpowiedz oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2018-09-24 17:00 25%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez EuPi
Przez następne 1000 lat będziemy wymyślać co raz to nowe wyczyny bohaterskie?Już muyślałem, ze net. to taki niezalezny portal.
odpowiedz oceń post 2 6 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.