najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

kultura

forum o kulturze w Elblągu
Mateusz Milanowski
2015-09-14 10:49 50%

Elbląskie spółki wydały 60 tysięcy na zakup obrazu

rozpoczęty ponad rok temu przez Mateusz Milanowski

60 tysięcy złotych – tyle kosztował obraz Bekiesza, którego zakup sponsorowały dwie, elbląskie, samorządowe spółki – EPWiK i EPEC. Pomimo iż jest to szczytny cel, pojawiły się głosy bojkotujące tę decyzję.

W czwartek otrzymaliśmy komunikat medialny od Elbląskich muzealników, którzy dziękują za przekazaną kwotę na zakup obrazu. Jak piszą, mają pełną świadomość źródła sfinansowania zakupu portretu Kaspra Bekiesza i tego, że to elblążanie są prawdziwymi fundatorami tego nabytku.

- Rozumiemy jednak, że bardzo wielu osobom nie jest łatwo godnie funkcjonować przy niewiarygodnie skromnych budżetach. I choć każdy z mieszkańców Elbląga średnio wyłożył na ten cel około 0,65 zł (tj. 65 groszy) – biorąc pod uwagę ponad 90.000 osób uprawnionych do głosowania w naszym mieście i cenę obrazu 60.000,- zł – liczy się – powtarzamy - sam fakt, że rzeczywiście to elblążanie są zbiorowym Darczyńcą tego obiektu. - czytamy w komunikacie.

Jednak nie wszystkim się to spodobało. Napisał do nas czytelnik, który uważa że spółki miejskie powinny wydawać pieniądze tylko na realizację statutowych usług. Zgodnie z prośbą czytelnika, sprawdziliśmy, czy przekazanie tej kwoty nie było naruszeniem.

W sierpniu tego roku, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów upomniał myślenickie wodociągi, które nadużywając pozycji dominującej windowały taryfy za wodę i ścieki, przerzucając na mieszkańców koszty promocji spółki, publikacji tekstów sponsorowanych czy pikników.

- Tymczasem zgodnie z przepisami regulującymi działalność dostawy wody i odprowadzania ścieków, koszty reprezentacji i reklamy nie są kosztami stanowiącymi podstawę do ustalania taryfowych cen i stawek opłat. Ustalenie cen w oparciu między innymi o te koszty mogło powodować, że ceny i stawki opłat były nieuczciwe. Warto podkreślić, że odbiorcami usług MZWiK są w 95 proc. konsumenci, a więc słabsi uczestnicy rynku, którym należy się szczególna ochrona, w tym również w zakresie kontroli zasad ustalania cen - podkreśla UOKiK w swojej decyzji.

Czy podobna sytuacja miała miejsce w Elblągu? W związku z wydaną decyzją UOKiK, zapytaliśmy dyrektora Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, czy sponsorowanie zakupu obrazu nie było naruszeniem obowiązującego prawa.

- Sprawdziłem w dokumentach księgowych i wszystko wskazuje na to, że przekazanie pieniędzy zostało przeprowadzone zgodnie z prawem – informuje nas dyrektor EPWiK, Andrzej Kurkiewicz.

Ostatecznie czytelnik ma oczywiście rację, że to mieszkańcy ponoszą koszty zakupu obrazu. Niewielkie, bo statystycznie każdy z nas około 65 groszy. Kwestią dyskusyjną pozostaje, czy spółki miejskie powinny finansować tego rodzaju zakup, czy przeznaczyć kwotę na inwestycję lub spłatę zadłużenia miasta. W tym przypadku opinia mieszkańców z pewnością nie będzie jedna i zgodna. Jednak mimo wszystko warto docenić fakt, że zyskaliśmy wyjątkowy eksponat, który każdy z elblążan może zobaczyć za darmo. Nie wszystko można przeliczyć na złotówki, zwłaszcza historię, kulturę i dziedzictwo. 

- Dlatego chcielibyśmy powiedzieć: dziękujemy i postaramy odwdzięczyć się tak, jak możemy i potrafimy. Na pewno dla elblążan wstęp na tę wystawę będzie bezpłatny – rozważamy jedynie wprowadzenie w sezonie turystycznym opłat dla turystów zewnętrznych. Do oferty edukacyjnej wprowadzamy bezpłatne zajęcia na temat Kaspra Bekiesza, historii konfliktu Gdańska z Elblągiem oraz najświetniejszych lat w historii polskiego Elbląga. - informują Elbląscy muzealnicy.

 

oceń wątek 8 8 zgłoś do moderacji
2015-09-14 11:40 64%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez t1
Trzeba negować takie zakupy przez spółki miejskie.
odpowiedz oceń post 14 8 zgłoś do moderacji
2015-09-14 12:48 70%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez człowiek starej daty.
Brawo!!.Kawałek dalej strażacy narzekają na brak środków na przeglądy hydrantów.Ale 60 000 zł można jak psu w d..pę wsadzić.Brawo!!Jeszcze raz brawo.Pajace.
odpowiedz oceń post 14 6 zgłoś do moderacji
2015-09-14 12:51 60%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez wniosek
Nie są kosztami, tak więc z zysku, a z czego ten zysk? jaką działalność oprócz statutowej prowadzi EPEWik ? jak już jest zysk to powinien być wykorzystany na podwyższenie majątku Spółki.Wcale mnie to nie dziwi , że ludzie nie zgadzają się na takie zakupy.Woda jest Nam niezbędna do życia, a EPEWiK jest dostawcą moja troska jest więc , żeby EPEWik zyski przeznaczał na działalność Spółki.
odpowiedz oceń post 9 6 zgłoś do moderacji
2015-09-14 13:40 73%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez czytelnik
dobry artykuł, brawo
odpowiedz oceń post 11 4 zgłoś do moderacji
2015-09-14 14:45 55%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez jusa
A czy nie lepiej byłoby zainwestować te pieniądze w infrastrukturę!?
odpowiedz oceń post 6 5 zgłoś do moderacji
2015-09-14 18:48 60%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez observator
dobry art. tego typu wydatkowanie środków publicznych (wszak to spółki miejskie) to właśnie patologia władzy i zarządzających. Mam nadzieję, że ktoś w końcu za to odpowie
odpowiedz oceń post 6 4 zgłoś do moderacji
2015-09-14 21:03 67%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez mech
Cudze pieniądze łatwo się wydaje
odpowiedz oceń post 2 1 zgłoś do moderacji
2015-09-14 23:29 50%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Tymek
Odgrzewany temat. Dopiero sie autor zorientował ze obraz został zakupiony?
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2015-09-15 08:03 50%
9
odpowiedziano ponad rok temu przez observator
@tymek biedactwo przeczytałeś chociaż tekst? Widać nie zrozumiałeś treści albo komentujesz na śpiąco. Jeśli śpisz to śpij dalej.
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2015-09-15 11:54 33%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez Sambor
Obraz pewnie kosztowal 15 tys. ale pokropek 45 tys.
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.