najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

kultura

forum o kulturze w Elblągu
Elblążanin napisał wspaniałą książkę. Możesz wesprzeć jej wydanie. Liczy się każdy gest
2019-03-29 10:13 100%

Elblążanin napisał wspaniałą książkę. Możesz wesprzeć jej wydanie. Liczy się każdy gest

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Wielu mieszkańców naszego miasta zna w pewnością Sławomira Malinowskiego – dziennikarza, autora znakomitych filmów dokumentalnych. Niedawno elblążanin napisał książkę „Telewizja Dziewcząt i Chłopców – złota karta Telewizji Polskiej”, dzięki której wielu z naszych Czytelników będzie mogło wyruszyć w podróż do krainy dzieciństwa. Dzisiaj prosi Was o wsparcie w jej wydaniu. Potrzebne jest 9 tys. zł.

Niejeden z Was pamięta pewnie takie wspaniałe programy jak „Zwierzyniec” prowadzony przez Michała Sumińskiego, „Latający Holender” pod  redakcją Bohdana Sienkiewicza, czy też „Niewidzialną Rękę”. Wymienione powyżej programy nie tylko wzruszały i przyciągały przed ekrany telewizorów miliony młodych widzów. Miały przede wszystkim walor edukacyjny, uczyły zachowań prospołecznych, kształtowały charakter, pokazywały jak ważna jest pomoc potrzebującym.

„Zwierzyniec”, „Piątek z Pankracym”, „Zrób to sam”, „Latający Holender”, „Liga Entuzjastów Wakacji”, „Niewidzialna Ręka”, „Telewizyjny Klub Pancernych”, „Ekran z Bratkiem”, „Teleferie”, „Teleranek” – dla dzisiejszych 30, 40, 50 i 60-latków te nazwy są synonimem wspaniałego dzieciństwa. Cykle wymyślone zostały w latach 60. i 70. w ramach Telewizji Dziewcząt i Chłopców (TDC), za którą odpowiadał Maciej Zimiński.

Prawdziwym ewenementen na skalę światową – oczywiście niezwykle pozytywnym –  był program „Niewidzialna Ręka”. Przez cały czas jego trwania setki tysięcy młodych Polek i Polaków pomagało potrzebującym na miarę swoich możliwości: naciągali wody ze studni, znosili siano do stodół, opiekowali się chorymi, organizowali place zabaw dla dzieci. To kształtowało ich charakter, sprawiało, że stawali się lepszymi ludźmi. Nie można oczywiście zapomnieć o ogromie pomocy, której udzielili. W trakcie telewizyjnej akcji rozesłano „niewidzialnym” prawie dwa miliony biletów wizytowych, które zostawiali na miejscach swoich akcji. 

To książka o dzieciach, które swoimi pomysłami, fantazją i chęcią przeżycia niezwykłej przygody współtworzyły niezapomniane telewizyjne programy. Bo przecież będąca ewenementem w skali świata „Niewidzialna Ręka”, to pomysł dzieci. Przed wielu laty grupa chłopców w jednej z polskich wsi postanowiła pomóc babci Marciniakowej. Posprzątali obejście, naprawili furtkę i oprawili trzonek u siekiery. Na miejscu zostawili kartkę: „Przepraszamy, że bez pozwolenia weszliśmy dzisiejszej nocy na Pani podwórko. Psu daliśmy kawałek kiełbasy, więc nie szczekał. Siekierę, która była bez trzonka, oddamy, po naprawieniu, jutro o północy. Jesteśmy na szlaku „Niewidzialnej Ręki”

– mówi autor. 

Innym, bardzo popularnym programem Telewizji Dziewczat i Chłopców był „Zwierzyniec”, który tworzył niesamowity Michał Sumiński. Prowadzący w nieprawdopdobnie plastyczny sposób potrafił malować słowem świat natury. Były wizyty w ZOO, wycieczki terenowe i spotkania z ludźmi kochającymi przyrodę. Dzieciom prezentowano świat zwierząt przez pryzmat zmieniających się pór roku. W „Zwierzyńcu” często gościli pracownicy ogrodów zoologicznych, a z nimi: lwy, tygrysy, węże... Właściwie wszystkie zwierzęta, które dało się przewieźć. Program miał wymiar edukacyjny. Pan Michał zachęcił wiele dzieci, aby wybrały się z rodziami do lasu i na żywo podpatrywały zwierzęta.

„Niewidzialna Ręka” i „Zwierzyniec” to oczywiście tylko dwa z wielu programów telewizyjnych, które znajdziecie w dziele Sławomira Malinowskiego. Książka już jest. Sam tekst liczy ponad 300 stron. Do tego ogrom zdjęć, dokumentów, ciekawostek, anegdot i wyciągniętych z zakamarków archiwów prasowych artykułów.

W książce Sławomira Malinowskiego pt.: „Telewizja Dziewcząt i Chłopców – złota karta Telewizji Polskiej” przeczytacie o jednej z najpiękniejszych kart TVP. Jest ona po brzegi wypełniona wspaniałymi, wzruszającymi wspomnieniami, dobrocią, przyjaźnią i szacunkiem do innych.

W tej książce wielu z Was odnajdzie siebie, swoich rodziców lub dziadków. Odnajdzie brata lub siostrę, kolegę z bloku, koleżankę z podwórka, kumpli z klasy czy sympatię z wakacji.  

– zauważa autor.  

Więcej informacji oraz możliwość wsparcia inicjatywy (wydania książki) znajdziecie pod poniższym linkiem:

https://zrzutka.pl/tdc

oceń wątek 5 0 zgłoś do moderacji
2019-03-29 10:22 16%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez bank
a może by tak kredyt a nie żebrać? to bardziej godne
odpowiedz oceń post 13 69 zgłoś do moderacji
2019-04-20 11:06 100%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez roru
Musiał cie koleś ktoś nieźle w łeb walnąć.
oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2019-03-29 11:10 17%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez @
Żałosne!
odpowiedz oceń post 14 69 zgłoś do moderacji
2019-03-29 16:11 92%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez JA
Najłatwiej to Kogoś ocenić a nie docenić.
oceń post 33 3 zgłoś do moderacji
2019-03-29 11:38 84%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Anna
Wspaniałe, pamietam te programy. No a Piątek z Pankracym kochany. Nareszcie ktoś przypomni jak powinna wyglądać telewizja dla dzieci. Od wielu lat takiej już nie ma.
odpowiedz oceń post 47 9 zgłoś do moderacji
2019-03-29 11:49 86%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Tomasz Muniak
do bank. Kolego, godne jest napisanie książki. I to bardzo. Taka jak ta wymagała wielu lat dokumentowania, szperania o archiwach, wywiadów z ludźmi telewizji. Później pisanie. Na całym świecie ludzie zbierają pieniądze na swoje projekty w ramach crowdfundingu i dotychczas nie przeszkadzało to tobie. Dopiero jak ktoś z Elbląga to robi to się odzywasz i to w idiotyczny sposób, który więcej mówi o twojej małości niż autorze książki korzystającym z najnowszych technik finansowania. Lepiej byś zrobił milcząc. Ja z przyjemnością wesprę ten projekt, bo ta telewizja wychowywała dzieci na porządnych, zaradnych ludzi. Wyrazy szacunku dla Pana Sławomira.
odpowiedz oceń post 68 11 zgłoś do moderacji
2019-03-29 14:57 100%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Irek
Pamiętam pana Sumińskiego, Słodowego, Zimińskiego. Kapitalny pomysł. Brawo!
odpowiedz oceń post 42 0 zgłoś do moderacji
2019-03-29 21:17 100%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Seba
Niezapomniane programy, pełne mądrości i dobra. I mówili w nich poprawną polszczyzną. Robili je mistrzowie telewizji. Wspieram.
odpowiedz oceń post 29 0 zgłoś do moderacji
2019-03-30 14:31 13%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Robert
może ktoś wesprze moją dzisiejszą imprezę ? szanowny Panie Malinowski czy podzieli sie Pan zyskiem z wydania tej książki czy może nasze koszty Pana zysk
odpowiedz oceń post 4 27 zgłoś do moderacji
2019-03-31 10:42 89%
10
odpowiedziano ponad rok temu przez Lulas
To miało być śmieszne? Jaki autor taki dowcip. Lepiej weź się do roboty i przestań zaśmiecać internet swoimi wypocinami.
oceń post 16 2 zgłoś do moderacji
2019-03-30 17:37 91%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez $
Czytam te komentarze i ... bawią mnie. Nie mający odwagi się podpisać (i słusznie bo glupoty pisze) stwierdza że napisanie książki to żenada, drugi - Robert czy jak mu tam - chce się dzielić zyskiem z nie swojej pracy. Proponuję byś najpierw wpołacił, zamieść skan wpłaty tutaj a pózniej chłopie domagaj się podziału zysku. Nasze wpLaty - napisałes. Nasze? Czyli kogo? twoje? A ile wpłaciłeś ze mówisz o pieniądzach obcych ludzi "nasze". Jak na mój nos to zero. Zawsze mówisz o pieniądzach innych - nasze? Zalatuje mi tu na odległość zwykłym chamskim hejtem.
odpowiedz oceń post 20 2 zgłoś do moderacji
2019-03-31 10:48 94%
12
odpowiedziano ponad rok temu przez Lulas
Zgadza się. Gówniateria i jej mądrości. Ktoś dobrze napisał że łatwiej oceniać niż doceniać. Dla mnie zwykle zera.
oceń post 17 1 zgłoś do moderacji
2019-03-31 19:17 0%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez Robert
dolar czytaj ze zrozumieniem
odpowiedz oceń post 0 9 zgłoś do moderacji
2019-04-13 12:25 100%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez mila
Dla mnie cudowna wiadomość. To niezapomniane programy i wspaniali ludzie, którzy je tworzyli. Telewizja od 1989 roku nawet do piet im nie dorasta. Niedościgniony wzor wychowania dzieci na porządnych, odpowiedzialnych ludzi. Wielki szacunek dla Pana Sławka. Podziwiam jego filmy a teraz czekam na ksiązkę. Powodzenia. Trzymam kciuki.
odpowiedz oceń post 6 0 zgłoś do moderacji
2019-04-16 18:24 100%
15

odpowiedziano ponad rok temu przez seba
Panie Sławek. Brawo. Kopary niektórym opadają. I slusznie. Jakiś niedorobione banki, @ i Roberty kompleksy swoje wylewają. Żałosne typy.Te bank czy jak ci tam robaczku, skoro mówisz o żebraniu to napisz do Makrona, ze powinien wziasć kredyt,bo ludzie zrzucają się na odbudowę katedry. D.pek jesteś do kwadratu. Weź si do roboty. A ja czekam na ksiazke.
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.