Honorowy Obywatel Miasta to tytuł wyjątkowy, nadawany osobie, która w sposób szczególny zasłużyła się dla miasta poprzez jego promowanie, stanowiąc autorytet moralny czy też na trwale zapisując się w jego historii. Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą, by honorowe obywatelstwo naszego miasta otrzymał Jerzy Julian Szewczyński, który, jak przekonują radni, na przestrzeni lat dążył do zjednoczenia elblążan, niezależnie od tego skąd przybyli.
Podczas minionej sesji Rady Miasta radny Janusz Hajdukowski wystąpił z wnioskiem w imieniu Klubu Radnych PiS, w którym zabiegał o nadanie Honorowego Obywatelstwa Elbląga Jerzemu Julianowi Szewczyńskiemu. Najpierw po krótce przedstawiono jego życiorys:
Jerzy Julian Szewczyński , ur. W 1922 roku, (…) w sierpniu ’39 roku zgłosił się jako ochotnik do Wojska Polskiego i służył w Korpusie Ochrony Pogranicza. Czas jego służby – od 28 sierpnia 1939 do 22 września tego samego roku. W okresie okupacji sowieckiej i niemieckiej pracował i jednocześnie uczęszczał do gimnazjum na Tajnych Kompletach. 1 września 1943 roku został zaprzysiężony jako żołnierz Armii Krajowej, przyjmując wówczas pseudonim „Kowal”. (…) Po wkroczeniu wojsk radzieckich w kwietniu ’44 roku został zmobilizowany i skierowany do Oficerskiej Szkoły Lotniczej.
Za swoją działalność został nawet aresztowany, o czym radny Janusz Hajdukowski mówił w dalszej części swojego wystąpienia:
W styczniu 1946 roku w czasie urlopu we Wrocławiu został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i przewieziony do Katowic. W czerwcu zwolniono go z aresztu. Rok później w ramach ogłoszonej amnestii ujawnił się w Warszawie jako dezerter z Wojska Polskiego, czym ukarany został degradacją ze stopnia oficerskiego do stopnia szeregowca. Do chwili obecnej mieszka i działa społecznie w Elblągu.
Dlaczego Rada Miasta powinna pozytywnie rozpatrzeć wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa? Radny tłumaczył to w sposób następujący:
Po przejściu na emeryturę i zmianach politycznych, jakie nastąpiły w Polsce w roku 1989, całą swoją energię i miłość do Ojczyzny skierował na działalność społeczną wśród mieszkańców Elbląga: Kresowiaków, przybyłych z dawnych terenów Polski Wschodniej, licznych grup Sybiraków, którym dane było przeżyć Golgotę Wschodu i wrócić do Polski oraz kombatantów z różnych frontów II wojny światowej. (…) Za swoją pracę i działalność na rzecz niepodległej Polski był wielokrotnie odznaczany najwyższymi odznaczeniami państwowymi.
Przewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Wilk przypomniał procedury, jakie musi przejść wniosek o honorowe obywatelstwo, aby został uznany. Zapowiedział, że zgodnie z nimi propozycja Klubu Radnych PiS zostanie skierowana do Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych, która zaopiniuje ją i wówczas będzie można przystąpić do dalszych działań. Przewodniczący RM zwrócił uwagę na uprawnienia, wynikające z honorowego obywatelstwa.
Moźe używać tytułu Honorowego Obywatela Miasta Elbląga, uczestniczyć na prawach gościa w zwyczajnych i nadzwyczajnych oraz uroczystych sesjach Rady Miasta oraz uroczystościach o charakterze miejskim. Ma prawo do bezpłatnegho wstępu do muzeum i Centrum Sztuki Galeria EL oraz innych instytucji miejskich o charakterze kulturalno-oświatowym. Osoba, posiadająca tytuł Honorowego Obywatela Elbląga ma również prawo do bezpłatnego korzystanie z pojazdów miejskiej komunikacji zbiorowej.
Czy Jerzy Julian Szewczyński otrzyma honorowe obywatelstwo naszego miasta? Dowiemy sie wkrótce.