Patrząc na monumentalne, zbudowane z cegły budynki przy ulicy Królewieckiej i Odzieżowej (powstały na przełomie XIX i XX wieku), zajmowane po zakończeniu II wojny śiwatowej przez zakłady Reonoma i Truso, rzadko zastanawiamy się nad bardziej odległą historią tej części Elbląga.
Warto odnotować fakt, że wiek wcześniej mieściła się w nich największa w owych czasach fabryka cygar w Europie, znana powszechnie pod skrótem Loeser & Wolff (Loeser & Wolff, Zigarren- und Tabakfabriken). Na przełomie XIX i XX wieku zakłady „Loeser&Wolff” w Elblągu zatrudniały ponad 3 tys. osób. Produkowano w nich rocznie około stu milionów cygar. Właściciele byli narodowości żydowskiej.
Obecnie w budynkach dawnej fabryki oraz na terenie, który zajmowała (większej części budynków już niestety nie ma, co można zauważyć w konfrontacji z wyżej zamieszczoną grafiką) znajdują się m.in. siłownia, prywatna szkoła tańca i sklep sieci handlowej Biedronka. Kilka lat temu, w 2011 roku, jeden z inwestorów planował wybudować w tym miejscu lofty, czyli mieszkania urządzone w dawnych pomieszczeniach poprzemysłowych. Inwestycja doszła do skutku, choć nie na taką skalę jak wielokrotnie miało to miejsce chociażby w Łodzi, gdzie lofty cieszą się dużą popularnoscią, w związku z czym w ostatnich latach powstało ich tam bardzo dużo.