W Elblągu tradycja "kłódek miłości", które znajdują się na dwóch mostach zwodzonych – Górnym (Niskim) i Dolnym (Wysokim) – jest bardzo krótka i sięga 2013 roku. Możemy w tych miejscach zobaczyć ponad 100 kłódek, które dla wielu par mają znaczenie sentymentalne. Jest to jednak zwyczaj budzący kontrowersje. Są bowiem elblążanie, którzy uważają tę formę wyznawania miłości za zaśmiecanie miasta.
Historia kłódek miłości sięga co najmniej 100 lat. Jej początek wiąże się zazwyczaj z dwoma mostami w Europie, znajdującymi się we Włoszech i w Serbii.
Najsłynniejszym mostem, który jest związany z zapoczątkowaniem tradycji "kłódek miłości" jest położony nad rzeką Arno we Florencji Ponte Vecchio (dosł. Stary Most). Dziesiątki tysięcy par uwierzyło w legendę, która mówi, że jeśli Ty i Twój ukochany / Twoja ukochana umocują kłódkę do jakiejkolwiek powierzchni tego mostu, a następnie wyrzucą kluczyk do płynącej poniżej rzeki, to Wasza miłość będzie trwała wiecznie. Kłódek mocowanych na moście było tak dużo, że miasto w 2006 roku zdecydowało się na ich masowe usuwanie. Doprowadziło to do kontrowersji. O moście było głośno na całym świecie.
Skąd wzięła się legenda? Jeden z przekazów mówi, że praktyka mocowania kłodek na moście została zapoczątkowana przez ślusarza, który miał warsztat znajdujący się u jego podnóża. Zapoczątkowując ten zwyczaj miał on na celu zwiększenie swoich przychodów. Ten nietypowy chwyt marketingowy okazał się strzałem w dziesiątkę. Warto pamiętać, że ponte Vecchio było od samego początku mostem kupców, którzy instalowali na nim swoje kramy. Dziś w tym samym miejscu znajdują się eleganckie sklepy z wytwornymi pamiątkami, a sława mostu, który po raz pierwszy pojawił się w źródłach pisanych w 996 roku (!) sięga wszystkich kontynentów.
Drugie z miejsc wiązanych z początkiem tradycji "kłódek miłości" znajduje się w Serbii i jest ściśle związane z romantyczną serbską opowieścią z czasów I wojny światowej, związaną z Mostem Ljubawi (Mostem Miłości), położonym w uzdrowisku Vrnjačka Banja. Miejscowa nauczycielka o imieniu Nada, która pochodziła z tej miejscowości, zakochała się w serbskim oficerze o imieniu Relja. Po wzajemnym wyznaniu sobie miłości Relja wyjechał na wojnę w Grecji, gdzie zakochał się w miejscowej kobiecie pochodzącej z Korfu. W konsekwencji Nada i Relja zerwali zaręczyny. Nada nigdy nie podniosła się z tego druzgocącego dla niej wydarzenia i po pewnym czasie zmarła z powodu złamanego serca, będącego konsekwencją nieszczęśliwej, niespełnionej miłości.
Młode kobiety z miejscowości Vrnjačka Banja, na pamiątkę tej opowieści, zaczęły pisać imiona swoje i swoich wybranków serca, umieszczając je na kłódkach zamykanych na poręczach mostu, na którym mieli zwyczaj spotykać się Nada i Relja. Z biegiem czasu ta tradycja zaczęła zanikać. Było tak do czasu, gdy serbska pisarka i poetka Desanka Maksimowić napisała wiersz "Modlitwa o miłość", który sprawił, że legenda zaczęła żyć na nowo. Ludzie z powrotem zaczęli wyznawać sobie miłość, zaciskając "kłódki miłości" na poręczach mostu. Ostatecznie zaczął on być nazywany mostem Miłości. Po wyznaniu sobie uczucia i przypięciu kłódki, kluczyki powinny zostać wyrzucone w dół rzeki – tak, aby nie mogły być już nigdy odnalezione.
W wielu innych miejscach Europy kłódki miłości zaczęły masowo pojawiać się na początku XX wieku. Najczęściej historia zapoczątkowania tradycji jest niejasna, jednak w Rzymie rytuał mocowania "kłódek miłości" do mostu Ponte Milvio można powiązać z wydaną w 2006 roku książką Federico Mocci pt.: "Tylko ciebie chcę" (wł. "Ho voglia di te"), która doczekała się adaptacji filmowej (2007).
Najsłynniejszym miejscem związanym z mocowaniem "kłódek miłości" jest Pont des Arts, znajdujący się nieopodal Luwru w Paryżu. Skąd wzięła się jego sława jako miejsca nietypowej formy wyznawania sobie miłości przez zakochanych? Jakiś czas temu wyliczono, że waga kłódek znajdujących się na nim wynosi 93 tony! W czerwcu 2014 roku jedna z części bariery tego mostu runęła w dół. Doprowadziło to do stanowczych działań magistratu. W czerwcu 2015 roku miasto zapoczątkowało akcję usuwania setek tysięcy kłódek z tego mostu w obawie przed jego zawaleniem.
W Polsce prawdopodobnie najsłynniejszym miejscem, gdzie mocowane są "kłódki miłości" jest Most Tumski we Wrocławiu, nazywany także mostem zakochanych. W okresie wakacyjnym to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście. Zakochani nie tylko wieszają tam kłódki z miłosnymi wyznaniami, ale bywa także, że wypisują mazakami swoje uczucia na samym moście, co nie każdemu się podoba. W lipcu 2016 roku miasto usunęło z niego 1300 kłódek, których waga wyniosła pół tony. Za czyszczenie mostu pod ciśnieniem oraz usunięcie kłódek i odmalowanie mostu zapłacono wówczas 6 200 zł.
Poniżej nasza galeria oraz ankieta!
Scena z filmu "Tylko ciebie chcę", która – jak uważają niektórzy – zapoczątkowała boom na "kłódki miłości":