najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

kultura

forum o kulturze w Elblągu
Kłódki miłości na naszych mostach. (Nie)elbląska tradycja (+ ankieta)
2017-02-14 11:28 100%

Kłódki miłości na naszych mostach. (Nie)elbląska tradycja (+ ankieta)

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

W Elblągu tradycja "kłódek miłości", które znajdują się na dwóch mostach zwodzonych – Górnym (Niskim) i Dolnym (Wysokim)  – jest bardzo krótka i sięga 2013 roku. Możemy w tych miejscach zobaczyć ponad 100 kłódek, które dla wielu par mają znaczenie sentymentalne. Jest to jednak zwyczaj budzący kontrowersje. Są bowiem elblążanie, którzy uważają tę formę wyznawania miłości za zaśmiecanie miasta. 

Historia kłódek miłości sięga co najmniej 100 lat. Jej początek wiąże się zazwyczaj z dwoma mostami w Europie, znajdującymi się we Włoszech i w Serbii.

Najsłynniejszym mostem, który jest związany z zapoczątkowaniem tradycji "kłódek miłości" jest położony nad rzeką Arno we Florencji Ponte Vecchio (dosł. Stary Most). Dziesiątki tysięcy par uwierzyło w legendę, która mówi, że jeśli Ty i Twój ukochany / Twoja ukochana umocują kłódkę do jakiejkolwiek powierzchni tego mostu, a następnie wyrzucą kluczyk do płynącej poniżej rzeki, to Wasza miłość będzie trwała wiecznie. Kłódek mocowanych na moście było tak dużo, że miasto w 2006 roku zdecydowało się na ich masowe usuwanie. Doprowadziło to do kontrowersji. O moście było głośno na całym świecie.

Skąd wzięła się legenda? Jeden z przekazów mówi, że praktyka mocowania kłodek na moście została zapoczątkowana przez ślusarza, który miał warsztat znajdujący się u jego podnóża. Zapoczątkowując ten zwyczaj miał on na celu zwiększenie swoich przychodów. Ten nietypowy chwyt marketingowy okazał się strzałem w dziesiątkę. Warto pamiętać, że ponte Vecchio było od samego początku mostem kupców, którzy instalowali na nim swoje kramy. Dziś w tym samym miejscu znajdują się eleganckie sklepy z wytwornymi pamiątkami, a sława mostu, który po raz pierwszy pojawił się w źródłach pisanych w 996 roku (!) sięga wszystkich kontynentów. 

Drugie z miejsc wiązanych z początkiem tradycji "kłódek miłości" znajduje się w Serbii i jest ściśle związane z romantyczną serbską opowieścią z czasów I wojny światowej, związaną z Mostem Ljubawi (Mostem Miłości), położonym w uzdrowisku Vrnjačka Banja. Miejscowa nauczycielka o imieniu Nada, która pochodziła z tej miejscowości, zakochała się w serbskim oficerze o imieniu Relja. Po wzajemnym wyznaniu sobie miłości Relja wyjechał na wojnę w Grecji, gdzie zakochał się w miejscowej kobiecie pochodzącej z Korfu. W konsekwencji Nada i Relja zerwali zaręczyny. Nada nigdy nie podniosła się z tego druzgocącego dla niej wydarzenia i po pewnym czasie zmarła z powodu złamanego serca, będącego konsekwencją nieszczęśliwej, niespełnionej miłości.

Młode kobiety z miejscowości Vrnjačka Banja, na pamiątkę tej opowieści, zaczęły pisać imiona swoje i swoich wybranków serca, umieszczając je na kłódkach zamykanych na poręczach mostu, na którym mieli zwyczaj spotykać się Nada i Relja. Z biegiem czasu ta tradycja zaczęła zanikać. Było tak do czasu, gdy serbska pisarka i poetka Desanka Maksimowić napisała wiersz "Modlitwa o miłość", który sprawił, że legenda zaczęła żyć na nowo. Ludzie z powrotem zaczęli wyznawać sobie miłość, zaciskając "kłódki miłości" na poręczach mostu. Ostatecznie zaczął on być nazywany mostem Miłości. Po wyznaniu sobie uczucia i przypięciu kłódki, kluczyki powinny zostać wyrzucone w dół rzeki – tak, aby nie mogły być już nigdy odnalezione.

W wielu innych miejscach Europy kłódki miłości zaczęły masowo pojawiać się na początku XX wieku. Najczęściej historia zapoczątkowania tradycji jest niejasna, jednak w Rzymie rytuał mocowania "kłódek miłości" do mostu Ponte Milvio można powiązać z wydaną w 2006 roku książką Federico Mocci pt.: "Tylko ciebie chcę" (wł. "Ho voglia di te"), która doczekała się adaptacji filmowej (2007).

Najsłynniejszym miejscem związanym z mocowaniem "kłódek miłości" jest Pont des Arts, znajdujący się nieopodal Luwru w Paryżu. Skąd wzięła się jego sława jako miejsca nietypowej formy wyznawania sobie miłości przez zakochanych? Jakiś czas temu wyliczono, że waga kłódek znajdujących się na nim wynosi 93 tony! W czerwcu 2014 roku jedna z części bariery tego mostu runęła w dół. Doprowadziło to do stanowczych działań magistratu. W czerwcu 2015 roku miasto zapoczątkowało akcję usuwania setek tysięcy kłódek z tego mostu w obawie przed jego zawaleniem.  

W Polsce prawdopodobnie najsłynniejszym miejscem, gdzie mocowane są "kłódki miłości" jest Most Tumski we Wrocławiu, nazywany także mostem zakochanych. W okresie wakacyjnym to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście. Zakochani nie tylko wieszają tam kłódki z miłosnymi wyznaniami, ale bywa także, że wypisują mazakami swoje uczucia na samym moście, co nie każdemu się podoba. W lipcu 2016 roku miasto usunęło z niego 1300 kłódek, których waga wyniosła pół tony.  Za czyszczenie mostu pod ciśnieniem oraz usunięcie kłódek i odmalowanie mostu zapłacono wówczas 6 200 zł.

Poniżej nasza galeria oraz ankieta!

Scena z filmu "Tylko ciebie chcę", która – jak uważają niektórzy – zapoczątkowała boom na "kłódki miłości":

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2017-02-14 18:16 100%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez kacz
na złom z tym ścierwem zaśmiecającym miasto
odpowiedz oceń post 5 0 zgłoś do moderacji
2017-02-14 23:34 100%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez singiel
Nie kumam tego :P Aby wyrazić miłość, wolał bym swojej kobiecie kupić kwiatka niż kłódkę :D
odpowiedz oceń post 5 0 zgłoś do moderacji
2017-02-15 10:43 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Jacek
A jakie to zaśmiecanie ?
odpowiedz oceń post 0 7 zgłoś do moderacji
2017-02-15 13:34 100%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Adam - inż.
Kłódki dodatkowo obciążają most. Przy większej ilości są bardzo niebezpieczne. Jest tyle możliwości wyrażania miłości.
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2017-02-16 00:36 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez PZ
Mi to nie przeszkada, ale we wszystkim jest wskazany umiar. Na niektórych mostach przegięli, np. we Wrocławiu.
odpowiedz oceń post 0 1 zgłoś do moderacji
2017-02-16 12:16 100%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Cześć
Rdza z tych g***en przechodzi na barierki itd i dodatkowe koszty generuje
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2017-02-16 12:30 100%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Mieszkanka
Pan redaktor mógłby prześledzić stare artykuły tegoż portalu... artykuł o kłódkach na moście już był...
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2017-02-16 17:48 75%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez AB
Raz, że temat to "odgrzewany kotlet" nawet na tym portalu (na innych też). Dwa, że na początku czytamy o "zaśmiecaniu miasta". Chciałbym usłyszeć i zobaczyć tych, którzy tak sądzą.
odpowiedz oceń post 3 1 zgłoś do moderacji
2017-02-22 09:37 0%
9
odpowiedziano ponad rok temu przez Autor
3 lata wcześniej na elblag.net opublikowany został bardzo krótki artykuł na ten temat, ale to był okres, kiedy na mostach w Elblągu wisiały pojedyncze kłódki. Warto wracać do niektórych tematów, bo okoliczności, miejsca się zmieniają, nieprawdaż? Poniżej link do artykułu sprzed 3 lat: http://www.elblag.net/artykuly/klodki-zakochanych-na-moscie-nowa-moda-w-elblagu,10776.htm
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
klark
2017-02-27 11:43 0%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez klark

Myślę, że temat powinien zostać podjęty ponownie.


odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.