najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

kultura

forum o kulturze w Elblągu
Kobieta XXI wieku nie jest ani zołzą ani księżniczką. Rozmowa z Natalią Rodziewicz
2013-03-04 11:06 92%

Kobieta XXI wieku nie jest ani zołzą ani księżniczką. Rozmowa z Natalią Rodziewicz

rozpoczęty ponad rok temu przez Joanna Siudak

W środę, 6 marca, o godz. 18.00 w Galerii Zum odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Natalii Rodziewicz „Paradoks życia z fikcji wzięty. Kobiety XXI w.” My rozmawiamy z autorką zdjęć o jej pracy i spojrzeniu na kobietę XXI wieku. Wystawa odbywa się pod patronatem medialnym gazety elblag.net.

„Paradoks życia z fikcji wzięty. Kobiety XXI wieku”. Skąd pojawił się pomysł na tytuł wystawy?

Pomysł powstał przy współpracy z Panią Krystyną Olechnowicz, właścicielką Galerii ZUM oraz Anią Samsel, właścicielką agencji reklamowej Fantazja. Inspiracją była moja praca dyplomowa z Sopockiej Szkoły Fotografii, którą nazwałam „Paradoks życia z fikcji wzięty. Baśnie XXI wieku”. Z racji nadchodzącego Dnia Kobiet zmodyfikowałyśmy temat i wyselekcjonowałyśmy wyłącznie kobiety z całego zbioru moich prac.

Twierdzisz, że każda kobieta posiada pierwiastek męski, jednocześnie fotografujesz bardzo piękne kobiety. Jak odnajdujesz w nich cechy płci męskiej?

Nowoczesna kobieta musi być silna, odważna i pewna siebie. Od współczesnej kobiety wymaga się dziś więcej niż kiedyś. Mówi się, że dzisiejsza kobieta powinna wyglądać jak dziewczyna, zachowywać się jak dama, myśleć jak mężczyzna i pracować jak szef. Czy przypadkiem nie są to cechy przypisywane od wieków mężczyznom? Człowiek składa się z pierwiastków Yin & Yang, zatem każdy z nas posiada dwubiegunowe cechy.

Gdybyś mogła zrobić sesję zdjęciową dla jednej z gwiazd kina lat 40-stych i dołączyć ją do swojej najnowszej wystawy, na kogo padłby wybór?

Byłaby to Betty Page. Kobieta na tamte czasy bardzo nowoczesna, odważna i kontrowersyjna, czyli idealnie pasująca do tematu mojej wystawy. Była połączeniem delikatności, seksapilu oraz ekstrawagancji i zmienności. Żeby przybliżyć jej wizerunek można porównać ją do Lady Gagi, ale odwracając historię. Nastoletnia Lady Gaga mocno związana była z wiarą katolicką, odeszła jednak od tego idąc w ekstremę i stając się demoralizatorką i przeciwniczką kościoła chrześcijańskiego. Betty Page na początku swojej drogi życiowej wcieliła się w rolę przykładnej nauczycielki. Z czasem stwierdziła, że to nie jest jej ścieżka, przekonwertowała się w modelkę erotyczną. Na końcu kariery nawróciła się i zaczęła wygłaszać kazania Biblijne. Ukazałabym jej skomplikowaną, paradoksalną naturę fotografując ją z religijnymi rekwizytami w klubie go-go na rurze do pole dance.

Kim jest dla Ciebie kobieta XXI wieku?

Przede wszystkim jest sobą! Bez ściem, bez masek, bez cenzury, bez idealizacji. Jest kompletna, czyli posiada zarówno cechy delikatnej i wrażliwej kobiety oraz cechy męskie, takie jak choćby rywalizację, inicjatywę i działanie. Nie jest ani zołzą ani księżniczką. Dąży do niezależności i uwolnienia swoich potrzeb, myśli i celów. Zna swoją wartość, ale jest pokorna. Jest stanowcza i konsekwentna, ale potrafi się niekiedy ugiąć.

Twoją pasją jest neuro-lingwistyczne programowanie. Czy modyfikacja wzorców postrzegania ludzi znajduje odzwierciedlenie w Twojej twórczości?

Oczywiście, stąd taki, a nie inny temat wystawy. Mówi się, że jedyną stałą rzeczą w życiu jest właśnie zmiana. Przytoczę trafny cytat z amerykańskiego serialu Grey’s Anatomy, który idealnie to obrazuje: - Każda tkanka w ludzkim ciele regeneruje się średnio raz na 7 lat. Jak węże w pewien sposób zrzucamy swoją skórę. Biologicznie jesteśmy całkiem nowymi ludźmi. Możemy wyglądać tak samo. Zmiana nie jest widoczna. Przynajmniej nie u większości. Ale wszyscy się zmieniamy. Całkowicie

Mówi się, że Photoshop terroryzuje współczesne kobiety i zakłamuje rzeczywistość. Niewątpliwie w Twoim portfolio widać jego udział. Czy uważasz, że Photoshop to wróg czy przyjaciel kobiety?

Nie można popadać w ekstremy, należy znaleźć złoty środek między odwzorowaniem rzeczywistości a jej kreacją. W swoich pracach nigdy nie zmieniam czyjegoś wizerunku w manekina. Najważniejsze dla mnie jest ukazanie prawdy, ale poprzez egzaltację, czyli wyostrzanie, zmienianie temperatury barwowej, dodanie kontrastu, czasem naturalnego retuszu, gdy jest to wymagane, bo modelka ma gorszy dzień. Skupiam się na oddaniu baśniowego klimatu. Photoshop jest niczym innym jak makijażem wirtualnym. Każda kobieta używa tej sztuczki w swoim życiu. Jeśli zachowamy równowagę i nie popadniemy w skrajność uzyskamy idealny efekt poprzez wydobycie piękna drzemiącego w każdej z nas.

Na wielu Twoich zdjęciach widać kobietę seksualną, która odważnie prezentuje swoją kobiecość. Czy nagość w dzisiejszych czasach jeszcze prowokuje?

W Elblągu? TAK! W większych miastach Polski - już niekoniecznie. Tam traktują to jak kolejną formę ukazania piękna, czyli sztukę. Nie wiem z jakiego powodu nasze miasto jest jeszcze tak zablokowane i konserwatywne, może to wynik naszego położenia, a może to wynik tego, że Elbląg nie jest ani dużym miastem ani wsią, a czymś pomiędzy. Nigdy nie musiałam namawiać klientek na akt, bo w takim celu do mnie przychodzą – by uwiecznić swoją nagość w artystyczny sposób. Niekiedy tak łatwo wyjawiamy nasze myśli, rozbieramy się z nich publicznie. Ktoś mógłby to nazwać sprzedawaniem duszy, choć wiemy, że byłby to absurd, bo jest to dziś normą. Czemu więc, gdy kobieta ukazuje swój seksapil z klasą mówimy o sprzedawaniu ciała? To jest właśnie ten paradoks, który obrazuję w mojej fotografii.

Czy boisz się fotografować brzydotę?

Wszystko zależy o jakiej brzydocie mówimy. Turpizm, jak choćby w sztuce Jana Saudek albo Zdzisława Beksińskiego jest dla mnie wyznacznikiem mistrzostwa w swej kategorii. Uwielbiam tego typu mroczne, a niekiedy nawet przerażające estetycznie klimaty. Niestety mało jest modelek w naszym rejonie, które odważyłyby się obrzydzić do fotografii. Niemniej jednak będę chciała w niedalekiej przyszłości zrealizować kilka takich pomysłów, które mam w swojej głowie.

Przez kogo sama chciałabyś być najbardziej sfotografowana?

Annie Leibovitz, Eugenio Recuenco, Erwin Olaf, Zena Holloway oraz Tim Walter to moi ulubieni fotograficy, ale spośród nich najmocniej cenię: Annie Leibovitz i Erwin Olaf, gdyż prawie każda ich praca trafia w mój gust. Być może jest to wynik tego, że owi artyści są tak jak ja numerologiczną 5.

Przed nami wystawa, w której zobaczymy kobiety XXI wieku. Czy pokusisz się sięgnąć w przyszłość i wyobrazić sobie kobietę XXII wieku w Twoim obiektywie?

Szczerze? Nie mam pojęcia jaka będzie kobieta XXII wieku. Pewne jest jedynie to, że nastąpią zmiany, których jeszcze nawet nie potrafimy sobie wyobrazić. Nie zamierzam projektować przyszłości, której nie ma, bo nie mogę jej nawet namacalnie dotknąć, a co dopiero zobaczyć. Skupiam się na życiu TU I TERAZ. Mam jednak nadzieję, że ludzie Zachodu w końcu zrozumieją, że ich materialna strona życia jest tak samo ważna jak duchowa (wzorzec ludzi Wschodu) i warto dbać zarówno o duszę, umysł i ciało, czyli Kalos Kagathos. Szkoda mi czasu i energii na myślenie typu: Co by było gdyby...? Co pomyślą inni?

Zapraszam wszystkich na mój wernisaż w środę, 6 marca w Galerii Zum przy ulicy Kowalskiej 3-5/D. Mam nadzieję, że miło spędzimy razem ten czas karmiąc nasz wzrok fotografią, słuch wyszukaną i urozmaiconą muzyką, węch prezentacją luksusowych świec międzynarodowej firmy PartyLite oraz podniebienie cateringiem i degustacją win z Nowej Holandii.

oceń wątek 60 5 zgłoś do moderacji
2013-03-04 16:32 80%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez qwertyuiop
Moim zdaniem w Elblągu tak samo jak w innych miastach traktuje się nagość tak samo. A nawet jeśli to co ma do tego położenie? Ogólnie ładne zdięcia

odpowiedz oceń post 4 1 zgłoś do moderacji
2013-03-04 17:50 80%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez madam
Czy nagość w dzisiejszych czasach jeszcze prowokuje? Mysle ze nie. Golizna jest wszedzie: w telewizji w gazetach na ulicach. swiat schodzi na psy
odpowiedz oceń post 4 1 zgłoś do moderacji
2013-03-04 18:27 67%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez maniakwizualizacji
jak dla mnie to na pracach tej Pani modelki tudziez modele sie nienaturalnie [za mocno] blyszcza. zdjecia wygladaja sztucznie. nie widac, aby autorka potrafila zrownowazyc urzycie PS, o ktorym wspomina wyzej. wystarczy popatrzec na zdjecia zamieszczone w 'portfolio' na portalu spolecznosciowym facebook.
odpowiedz oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2013-03-04 19:25 100%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Michał
Każda modelka kocha Photoshopa, ta sama modelka, która ma wyretuszowane do potęgi zdjęcia mówi wszem i wobec, że naturalne piękno jest najcenniejsze. Standard. A Natalia zdolna jest:)
odpowiedz oceń post 6 0 zgłoś do moderacji
2013-03-04 20:06 100%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez naataalciaa88
Sukcesów dla Natalki. Miło się czyta "konkretne wypowiedzi" :D
odpowiedz oceń post 4 0 zgłoś do moderacji
2013-03-04 21:56 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez NaiaFotoGrafikStudio
'użycie' ;p wg. mnie to rzecz gustu, ja kocham blask skóry, często spryskuję modelki oliwką wymieszaną z wodą :)
~ maniakwizualizacji możesz podać linka do swoich prac?
odpowiedz oceń post 0 1 zgłoś do moderacji
2013-03-04 22:08 100%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez bimi
dobre zdjęcia, na pewno wybiorę się na wernisaż zobaczyć więcej.
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2013-03-05 09:41 100%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Paulina N.
dobrze napisane o kobiecie XXI wieku. Szkoda Tylko, że Natalka sama kryje się za maską o której wiecznie przypomina innym i nie jest sobą ;)

zdjęcia ładne, gratuluję nadchodzącej wystawy i pozdrawiam :)odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2013-03-05 10:36 44%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Naia
Dziękuję :) hmm... a czy byłaś kiedyś w mojej głowie, że stwierdzasz, że nie jestem sobą? :) Co wg. Ciebie oznacza 'być sobą'? Wg. mnie oznacza to bycie dokładnie taką, jaką się chce w danej sytuacji, a każdy posiada w sobie kilka osobowości. Jestem więc inna w zależności od miejsca i ludzi, a to nie oznacza, że przybieram maski, w których czułabym się źle, bo to ciężkie brzemię, a z natury jestem hedonistką - czułabym dyskomfort, gdybym musiała grać i udawać... Najbliżsi, którzy mają ze mną stały kontakt znają moją szczerość do bólu, jestem dość kontrastowa, potrafię być łagodna, ale też surowa i zawsze jest to zgodne z moją naturą, a ciągle się zmieniam, ale też wracam do starych wzorców, dlatego więc nie lubię nazewnictwa, szufladkowania, opisywania, oceniania i streszczania, bo jest to niezgodne z prawdą, gdyż jedyną prawdą jest właśnie niekończąca się zmiana na świecie i w nas samych... :) Pozdrawiam serdecznie!
odpowiedz oceń post 4 5 zgłoś do moderacji
2013-09-13 21:46 0%
10
odpowiedziano ponad rok temu przez ufo
Przez przypadek zainteresowałam się się Tobą. Nigdy też wcześniej o Tobie nie słyszałam i pewnie nie usłyszę.
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2013-03-05 13:03 100%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Paulina N.
Naia przecież koleguję się z Tobą ;P i to co tutaj wypisujesz mija się z prawdą :) nie będę wnikała w szczegóły, ale życzę Tobie wszystkiego najlepszego :)

"Prawda jest jak tlen, otrzymasz zbyt wiele i się rozchorujesz."
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2013-03-05 13:10 100%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez mmm
zgadzam się z Pauliną N . :)
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2013-03-05 13:15 100%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez psdf
zgadzam się z Paulina N. :)
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2013-03-05 13:19 100%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez kimi
zgadzam się z Pauliną N. :)
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2013-03-05 13:54 50%
15

odpowiedziano ponad rok temu przez on
Natalia sama zakładasz maski - to akurat prawda :)
odpowiedz oceń post 1 1 zgłoś do moderacji
2013-03-05 17:37 100%
16

odpowiedziano ponad rok temu przez ona27
Nie twierdzę, że Natalia nie ma talentu, z pewnością go ma, robi dobre zdjęcia, ale sama jako osoba wydaje mi się być plastikowa, kiczowata, nie wiem, może to kwestia make-upu, strojów czy nadmiernej opalenizny. Po prostu jakoś inaczej wyobrażałam sobie zawsze fotografów...Pozdrawiam
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2013-03-05 17:40 0%
17

odpowiedziano ponad rok temu przez ona27
Droga redakcjo, dlaczego usunięto mój komentarz? Wyraziłam swoje zdanie, nikogo przy tym nie obrażając...
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
eijk
2013-03-06 00:48 0%
18
odpowiedziano ponad rok temu przez eijk
nie usuwamy komentarzy - czasami akceptowane są one z lekkim opóźnieniem.
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2013-03-05 17:54 27%
19

odpowiedziano ponad rok temu przez Naia
hmmm... Paulina N. skoro rzekomo się kolegujemy to czemu tutaj to piszesz, a nie możesz mi tego powiedzieć prosto w oczy? Czy to nie hipokryzja i dwulicowość? Czy to jest właśnie to 'bycie sobą', o którym piszesz? :)
Jestem bliska wyłącznie dla bliskich, trzymam dystans wobec wampirów energetycznych i żyję zasadą: 'Nie bądź pokorny wobec dumnych ani dumny wobec pokornych.', czyli zależnie od tego jak mnie traktujesz - tak ja Ciebie traktuję, więc jeśli nawet się znamy z widzenia, a nie masz otwartego serca wobec mojej osoby - ja również się wtenczas dystansuję. Sądzę, że jest to dość logiczne i każdy tak żyje :) Na zbyt wielu ludziach się ostatnimi czasy zawiodłam, bym miała dawać z siebie tyle, ile daję najbliższym...
odpowiedz oceń post 3 8 zgłoś do moderacji
2013-03-05 18:10 14%
20

odpowiedziano ponad rok temu przez Naia
Jaka szkoda i jak przykro, że ludzie tak łatwo oceniają po okładce i po pozorach... Wiele na tym tracicie moi Drodzy :) Pozdrawiam cieplutko i zapraszam już jutro na mój wernisaż! :)
odpowiedz oceń post 1 6 zgłoś do moderacji
2013-03-05 21:52 100%
21

odpowiedziano ponad rok temu przez Paulina N.
Mówię, ale Ty nie potrafisz słuchać niestety. Akurat ja nie oceniam Cię ani po okładce, ani po pozorach, od oceniania jest ktoś inny. Zawiodłam się na Tobie i bardzo mi przykro, że taka "osoba" jak Ty nie widzi swoich błędów. Nie odpisuj, bo nie ma sensu pisać esejów w komentarzach. Jeszcze raz życzę powodzenia jutro na wystawie i dalszym życiu. To byłoby tyle z mojej strony. Pozdrawiam :)
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2013-03-05 21:53 90%
22

odpowiedziano ponad rok temu przez rozbawiony
Naia nie masz nic klasy w sobie. Pięknie sie wypowiadasz, ladnie skladasz zdania uzywasz ciekawych zwrotów, ale czuć gorycz, wielka gorycz. Krytyki to ty nie lubisz widze, a powinnas sie do niej przyzywczajać, coz taka dola artystki :))
odpowiedz oceń post 9 1 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.