najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

kultura

forum o kulturze w Elblągu
Mur Berliński w Elblągu powinien być lepiej wyeksponowany? (+ foto)
2016-11-14 17:00 100%

Mur Berliński w Elblągu powinien być lepiej wyeksponowany? (+ foto)

rozpoczęty ponad rok temu przez Maciej Markowski

Mur Berliński istniał 28 lat. Dzielił Niemcy, ale i całą Europę na dwie nieprzystające do siebie połówki: wschodnią i zachodnią. To także materialna emanacja tego, co Winston Churchill określił mianem "żelaznej kurtyny". Jego pozostałości, po upadku w 1989 roku, upamiętniają przełomowy moment w historii. Niezliczone oryginalne fragmenty trafiły również do innych krajów, w tym oczywiście do Polski. W 2015 dwa pięciotonowe fragmenty pojawiły się w Elblągu i od tego czasu stoją na terenie firmy Cleaner przy ul. Mazurskiej.

Fragmenty są własnością prywatną, a nabył je jeden z elbląskich przedsiębiorców. Ekspozycję przy ulicy Mazurskiej dopełnia tablica informacyjna z historią Muru Berlińskiego oraz zdjęcie żołnierza - na podobieństwo Checkpoint Charlie w Berlinie. Według radnego Roberta Turleja jest ona niedostatecznie wyeksponowana w naszym mieście i dlatego postanowił on zaproponować przeniesienie jej do lepszego miejsca, gdzie mogłaby stanowić niewątpliwą atrakcję turystyczną Elbląga.

- Dwadzieścia siedem lat temu upadł Mur Berliński – symbol podziału Niemiec i Europy. Jego fragmenty znajdują się w wielu krajach (m.in. w Ogrodach Watykańskich) stanowiąc niewątpliwie sporą atrakcję turystyczną. W naszym mieście na terenie firmy CLEANER znajduje się ekspozycja z fragmentami oryginalnego Muru przypominająca Checkpoint Charlie, jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między Berlinem Wschodnim a Zachodnim.

- wyjaśnia w swojej interpelacji radny Robert Turlej.

Radny chciałby, aby podjąć rozmowy z właścicielem i postarać się o przeniesienie fragmentów z informacją również o tym, do kogo należy.

- Oczywiście jest to prywatna własność ale może warto porozmawiać i zaproponować przeniesienie ekspozycji w inne bardziej wyeksponowane miejsce. Elbląskie fragmenty Muru mogą stać się kolejną atrakcją turystyczną miasta. Wiele zyskać może również jej właściciel. Ekspozycja powinna zostać odpowiednio oznaczona poprzez m.in. ustawienie tablicy wraz z informacją o właścicielu.

- argumentował Turlej.

Informacje o tym, w których miejscach znajdują się fragmenty muru można znaleźć na stronie internetowej The Wall Net.

 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2016-11-14 23:19 0%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez wer
Nie
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2016-11-15 07:08 0%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Przem
Zbędny artefakt, my mamy swoją historię sprzed upadku Muru Berlińskiego, która tak naprawdę zapoczątkowała zryw narodowy Niemców.
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2016-11-15 12:29 100%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Markk
Włodarze miasta przy współudziale wielu mieszkańców Elbląga dewastowali i usuwali od wielu lat wszystko co przypominało historie tego jakże znakomitego miasta. Teraz Pan Radny sięga po cudzą własność w imię dobrego wizerunku miasta. Firma Pana B. od lat jest propagatorem Elbląga i swoimi działaniami promuje miasto, dla niektórych radnych i psełdopolityków liczy się tylko własna kariera.
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2016-11-15 14:12 100%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Ytrhy
Uważam, że najpierw radny powinien porozmawiać z firmą Cleaner zanim podjął temat w prasie.
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2016-11-16 07:47 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Bolek
no cóż głupota ludzka jest jak miłosierdzie boskie - wielkie
wyborcy zastanówcie się kogo wybieramy
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2016-11-16 13:58 100%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez WON!!!
Kogo obchodzi kawał betonu?Wali mnie taka atrakcja!Jest amfiteatr i inne miejsca,które przyciągną oko!
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.