najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

kultura

forum o kulturze w Elblągu
Ósma rocznica śmierci Michała Sumińskiego. Wkrótce premiera książki Sławomira Malinowskiego...
2019-12-24 22:25 100%

Ósma rocznica śmierci Michała Sumińskiego. Wkrótce premiera książki Sławomira Malinowskiego...

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

8 lat temu, 24 grudnia 2011, zmarł Michał Sumiński – dziennikarz, podróżnik, zoolog oraz współautor popularnego w latach 60 i 70-tych programu ,,Zwierzyniec". Wielu elblążan nie zdaje sobie sprawy, ze ten cieszący się uznaniem i dużą popularnością miłośnik zwierząt, który w nieprawdopdobnie plastyczny sposób potrafił malować słowem świat natury, wiele lat mieszkał w Elblągu, gdzie spędzał ponad sześć miesięcy w roku. Wkrótce prewmiera książki elblążaniona Sławomira Malinowskiego, który poświęcił w niej sporo uwagi panu Michałowi. 

Michal Sumiński uwielbiał piesze wędrówki po okolicach naszego miasta. Jego koniiem było jezioro Druzno. Co najmniej kilka odcinków „Zwierzyńca" zostało nakręconych na terenach tamtejszego rezerwatu.

Wielu z Was nie pamięta, czym był program „Zwierzyniec”. Program miał wymiar edukacyjny. Często gościli w nim pracownicy ogrodów zoologicznych, a z nimi: lwy, tygrysy, węże... Właściwie wszystkie zwierzęta, które dało się przewieźć. Pan Michał zachęcił wiele dzieci, aby wybrały się z rodziami do lasu i na żywo podpatrywały zwierzęta. Były wizyty w ZOO, wycieczki terenowe i spotkania z ludźmi kochającymi przyrodę. Dzieciom prezentowano świat zwierząt przez pryzmat zmieniających się pór roku.

W 2010 roku elbląski dziennikarz, reżyser i podróżnik Sławomir Malinowski zrealizował film dokumentalny „Pan Zwierzyniec”, poświęcony właśnie temu niezwykłemu człowiekowi. Wkrótce opublikowana zostanie jego książka o Telewizji Dziewcząt i Chłopców, gdzie sporo uwagi poświęcił panu Michałowi.

„Niewidzialna Ręka” i „Zwierzyniec” to oczywiście tylko dwa z wielu programów telewizyjnych, które znajdziecie w dziele Sławomira Malinowskiego. Książka już jest. Czeka na publikację. Sam tekst liczy ponad 300 stron. Do tego ogrom zdjęć, dokumentów, ciekawostek, anegdot i wyciągniętych z zakamarków archiwów prasowych artykułów.

W książce Sławomira Malinowskiego pt.: „Telewizja Dziewcząt i Chłopców – złota karta Telewizji Polskiej” przeczytacie o jednej z najpiękniejszych kart TVP. Jest ona po brzegi wypełniona wspaniałymi, wzruszającymi wspomnieniami, dobrocią, przyjaźnią i szacunkiem do innych.

W tej książce wielu z Was odnajdzie siebie, swoich rodziców lub dziadków. Odnajdzie brata lub siostrę, kolegę z bloku, koleżankę z podwórka, kumpli z klasy czy sympatię z wakacji.  

– zauważa autor.  

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2019-12-25 09:05 36%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Anty lewak
Piątek z Pankracym, Sigmo i Pi, Domowe przedszkole..... kiedyś było tych programów edukacyjnych dużo. Dziś lewacka szmira w polszmacie i tjefałjen siewodnia i tvp.
odpowiedz oceń post 4 7 zgłoś do moderacji
2019-12-26 17:16 0%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez fju fju
Jaaaaasne, Przybysze z Matplanety, Piątek z Pankracym czyi PRL-owskie produkcje wcale nie były "lewacką szmirą".
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2019-12-26 12:50 60%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Znajoma
Pan Michał Sumiński nigdy nie był elblążaninem. Do Elbląga przyjeżdżał prywatnie.
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2019-12-26 20:14 0%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez Redakcja
Nigdzie w artykule nie jest napisane, że pan Michał Sumiński był elblążaninem, ale że: " wiele lat mieszkał w Elblągu, gdzie spędzał ponad sześć miesięcy w roku". Artykuł mówi natomiast o tym, że elblążanin Sławomir Malinowski nakręcił film dokumentalny poświęcony panu Michałowi Sumińskiemu oraz, że wkrótce zostanie wydana książka, w której mozna będzie przeczytać wiele informacji o panu Michale.
oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2019-12-26 17:13 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Mój Nik
Był warszawianinem, widziałem go trzy razy, raz miał pogadanke o zwierzetach w szkole podstawowej do której chodziłem. Była to pierwsza znana osoba, którą widziałem w życiu. Potem jeszcze widziałem Pana Sumińskiego dwa razy, raz za starym peweksem na królewieckiej i na ulicy Bosmańskiej. Przy okazji tego artykułu sprawdziłem jego biografię w Wikipedii.... okazje się że przeżył obozy koncentracyjne. ... tyle pogody po tym co przeżył.
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2019-12-26 20:15 33%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez redakcja
Nigdzie w artykule nie jest napisane, że Michał Sumiński był elblążaninem, ale że: " wiele lat mieszkał w Elblągu, gdzie spędzał ponad sześć miesięcy w roku". Artykuł mówi natomiast o tym, że elblążanin Sławomir Malinowski nakręcił film dokumentalny poświęcony panu Michałowi Sumińskiemu oraz, że wkrótce zostanie wydana książka, w której można będzie przeczytać wiele informacji o panu Michale.
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
Elizabeth1984
2020-01-21 08:57 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Elizabeth1984

to juz 8 lat... ale ten czas przemiła, szybko przemija. Książkę chętnie przeczytam.Elizabeth


odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.