najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

kultura

forum o kulturze w Elblągu
2017-01-16 14:00 100%

"Pani Minister Kochana", co z tą reformą? Jutro w Elblągu debata oświatowa (+foto)

rozpoczęty ponad rok temu przez Maciej Markowski

Już jutro (17 stycznia) w Atrium Hotelu "Arbiter" (plac Słowiański 2) odbędzie się debata oświatowa pod hasłem "POrozmawiajmy o edukacji", którą organizuje wspólnie Platforma Obywatelska ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i Związkiem Miast Polskich. Do Elbląga przyjadą zaproszeni przez organizatorów specjaliści z byłą minister edukacji Krystyną Szumilas na czele. Pomimo tego, że również otrzymała zaproszenie, w debacie nie weźmie udziału obecna minister Anna Zalewska, która podziękowała za udział z powodu pełnienia innych ważnych obowiązków.

Po co właściwie ta debata? 9 stycznia Andrzej Duda parafował ustawy reformujące polską oświatę i nie ma od tego odwołania. Z krajobrazu edukacji w naszym kraju znikną gimnazja, a powrócą 8-letnie podstawówki, 4-letnie licea i 5-letnie technika. Pomimo tego, że nie ma od tej decyzji odwrotu, wiele osób cały czas obawia sie prędkości wprowadzanych zmian i ich ewentualnych konsekwencji - szczególnie dla ich dzieci. Nieprzychylny w swoich opiniach jest również Związek Nauczycielstwa Polskiego, który "zapowiadał, że będzie się domagał referendum w tej sprawie", jak przypominał Jerzy Wcisła - "PO poprze to referendum, więc debata wciąż jeszcze nie jest zakończona" - dodawał senator PO. Referendum, zdaniem członków Platformy, byłoby doskonałą okazją, aby Prawo i Sprawiedliwość pokazało, że nie jest głuche na to, co myśli i sądzi "suweren".

- Udało nam się zaprosić i skorzystała z naszego zaproszenia Krystyna Szumilas. Jest to osoba, która jest doświadczonym pedagogiem, doświadczonym samorządowce, również byłą minister edukacji i myślę, że to jest osoba, która wie bardzo dużo, która zna zarówno poprzedni system nauczania, ten jeszcze sprzed zmiany, do którego teraz jak gdyby ponownie wracamy. Jest na pewno zwolenniczką systemu, który był do tej pory, żeby go pozostawić, natomiast myślę też, że jest na tyle elastyczna, że porozmawia i odpowie chętnie na każde pytania i wątpliwości, bo rodzi ich się dużo, bo wiadomo, że Prezydent podpisał już ustawę, w związku z tym nie możemy mówić o cofaniu tej ustawy, bo ona po prostu idzie swoim torem, aczkolwiek są pomysły na to, ażeby zapytać się jednak spełeczeństwa, czy tak naprawdę jest "za" wprowadzeniem tej ustawy - powiedziała poseł Elżbieta Gelert.

Zaproszenie otrzymała oczywiście obecna szefowa MEN Anna Zalewska, ale jak się okazało, nie zostało ono przyjęte. Zobowiązano się jednak wysłać na debatę osobę niejako w zastępstwie minister. 

- Była również zaproszona Pani Minister Anna Zalewska, jednak ze względu na pełnienie innych ważnych obowiązków nie skorzysta z tego zaproszenia. Zobowiązała jednak, że kuratorium w Olsztynie wydeleguje osobę, która będzie uczestniczyła w tym spotkaniu - wyjaśniała posłanka PO.

Według członków Platformy Obywatelskiej, reforma oświaty budzi bardzo wiele emocji z powodu niejasności, które ze sobą niesie. Nie wiadomo, ilu tak naprawdę nauczycieli straci pracę czy jak będzie wyglądała podstawa programowa, a także czy - tak jak było przy okazji poprzedniej reformy - wygeneruje koszty, które będzie musiał pokryć samorząd.

- Dużo brakuje w niej jeszcze treści: zarzadzeń, rozporządzeń, a przede wszystkim całego programu i o tym chcielibyśmy jutro porozmawiać zarówno ze środowiskiem nauczycielskim, ale i również z rodzicami, czyli zaprszamy wszystkich, którzy chcieliby u źródeł dowiedzieć się, co jest podstawą tej ustawy - wyjaśniała Elżbieta Gelert. - Debatę organizujemy wspólnie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Janusz Koziński, który jest szefem warmińsko-mazurskiego oddziału ZNP, będzie prowadził debatę. Będzie też przedstawiciel Związku Miast Polskich - Marek Wójcik. To ważna informacja, bo ZNP jak i Związek Powiatów Polskich bardzo czynnie uczestniczyli w debacie podczas procedowania ustawy oświatowej i mają oni wyliczenia, jaki ona może mieć wpływ na funkcjonowanie samorządu - dodawał Jerzy Wcisła. - Głowny zarzut wobec tej ustawy dotyczy tego, że ona jest wprowadzana alogicznie. Najpierw się wprowadza ustwę, a później się tworzy podstawę programową, liczy godziny itd. Samorządy dzisiaj nie wiedzą, na czym stoją. [...] Po raz drugi mamy do czynienia ze zmianami w oświacie w tej kadencji i po raz drugi złożyłem wniosek, który ponownie został odrzucony. Rząd twierdzi za każdym razem, że zmiany ustawowe nie pociągną za sobą żadnych kosztów. Kompletna bzdura, ale ja się tego trzymam. Jeśli Premier albo Pani Minister mówi, że nie ma żadnych kosztów, to ja wierzę, ale zapiszmy w ustawie, że jeżeli pojawią się jakieś koszty, to te koszty poniesie budżet państwa, a nie budżet samorządu. Tak było, gdy zmieniano decyzję w sprawie, kto ma rozpoczynać obowiązek szkolny i okazało się, że ten "brak kosztów" kosztował Elbląg około 3 milionów złotych. W skali kraju to było gdzieś 4 miliardy złotych na ten pierwszy etap reformy. Jeśli drugi ma kosztować podobnie, to tak kwota wzrośnie do 8-10 miliardów, a za chwilę rząd powie, że samorządy nie wykorzystują puli środków unijnych, które Polska ma do wykorzystania w tej perspektywie.

Póki co elbląscy samorządowcy przygotowali plan, dzięki któremu gimnazja będą wygaszane naturalnie (wszyscy uczniowie gimnazjum skończą proces nauczania w tym samym obiekcie - oprócz Gimnazjum nr 7), nie zostaną zmienione obwody i sieci szkół (wszyscy uczniowie szkół podstawowych również będą kontynuowali naukę w tych samych budynkach), nie zostanie zamknięta żadna szkoła ponadgimnazjalna oraz wykorzystane zostaną wszystkie obiekty samodzielnych gimnazjów pod cele oświatowe. Pozytywnie do tych zmian odniósł się radny Michał Missan, ale także nie bez pewnych obaw.

- Wydaje się, że ta oferta, którą Pan Prezydent przygotował jest rozsądna. Ja ją dobrze oceniam. Natomiast dalej nie wiemy, co się potoczy później, bo póki nie ma podstawy programowej, siatki godzin, to nikt nie wie, ile osób będzie miało pracę, a ile nie. Oczywistym wydaje się to, że nie znajdzie się praca dla administracji ani otoczki gospodarczej w szkołach. To jest problem, z którym będziemy się musieli zmierzyć w sytuacji, gdy pojawi się podstawa programowa. Wtedy będziemy mogli ocenić, ile osób będzie musiało się przekwalifikować czy zmienić pracę. Do kwietnia na pewno nie będziemy tego wiedzieli.

Tak naprawdę ten tydzień upłynie w większości pod znakiem edukacji. Już jutro otwarta debata dla wszystkich, ale na tym nie koniec. 19 stycznia odbędzie się kolejna - samorządowa - o godzinie 14:00 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego.

 

oceń wątek 2 0 zgłoś do moderacji
2017-01-16 16:23 72%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez fff
Nie pokazujcie na zdjęciach platformersów bo się niedobrze robi.
odpowiedz oceń post 13 5 zgłoś do moderacji
2017-01-16 16:30 84%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez ELBLĄŹANIN
ELŹBIETA GELERT NIECH SIĘ

LEPIEJ ZAJMIE. SZPITALEM

WOJEWÓDZKIM W ELBLĄGU

KTÓREGO JEST DYREKTOREM
odpowiedz oceń post 16 3 zgłoś do moderacji
2017-01-16 16:30 75%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez gutek
Nad czym tu debatować? Wszystko jest dobrze. Do tej pory moja córka musi iść do szkoły 15min. dobrym krokiem, a poprzednią podstawówkę z której zrobiono gimnazjum widzi przez okno z domu. Tak jest z większością dzieci. Zostały powiększone okręgi bo budynki przekształcono na gimbazy, do których dzieci nie dorosły. Nauczycieli też nikt nie zwolni, bo będą potrzebni trzeba ich tylko przenieść.
Towarzystwo wzajemnej adoracji znów straci cenne pieniądze na pogaduszki. Do roboty, bo wam się ryje nie zagoją.
odpowiedz oceń post 12 4 zgłoś do moderacji
2017-01-16 17:12 12%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez jawiem
nauczyciele z gimnazjów stracą pracę, już im to powiedziano. Dla większości pracy nie będzie. Nie wiesz, nie zajmujesz się tym to nie komentuj, bo to tylko twoje domysły
oceń post 2 15 zgłoś do moderacji
2017-01-17 11:49 71%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez gutek
To powiedz mi " jawiemie" kto będzie uczył dzieci klas 6-8? Woźny?
To nie są moje domysły tylko logika, a jak ty sie tym zajmujesz to zajmujesz się źle skoro tak wychodzi.
oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2017-02-13 12:12 0%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez Leszek Eb
Do "jawiem" może ujawnij kto, kiedy, gdzie i komu powiedział, że nauczyciele stracą pracę.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2017-01-16 18:07 43%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Kat Na Idiotów
Kompromitacji końca nie widać i tylko Elbląga żal.....
odpowiedz oceń post 3 4 zgłoś do moderacji
2017-01-16 18:27 87%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Tomek
Wydaje mi się że, ostatnie lata oświaty w Polsce pod rządami PO to totalny brak pomysłu na cokolwiek poza rozwojem biurokracji. Nawet Giertych był bardziej kreatywny.
odpowiedz oceń post 13 2 zgłoś do moderacji
2017-01-16 18:38 87%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Basenji
Pani Szumilas i jej poprzedniczka, czyli kobiety z 'misją', dobijały systematycznie edukację różnymi bzdurami i przerostem własnych ambicji. Teraz powinny schować się w mysiej dziurze albo robić reformę na Grenlandii.
odpowiedz oceń post 13 2 zgłoś do moderacji
2017-01-16 21:05 0%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez kuźwa
Nie Plac Słowiański tylko plac Słowiański !!!
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2017-01-17 10:18 83%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez vvvvvb
już wymiotujemy tym Wcisłą i Gelert. Pani dyrektor zajmię się pani szpitalem bo tam coraz gorzej, a pani nawet nie wie kto pracuje w szpitalu.
odpowiedz oceń post 10 2 zgłoś do moderacji
2017-01-17 16:19 50%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez Olo
16 grudnia, gdy zaczynała się „okupacja Sejmu”, posłowie PO i Nowoczesnej mieli już przygotowany wspólny apel opozycji, w którym wzywano Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji, w związku z sytuacją w Polsce. Akcja się nie udała, ponieważ złożenia podpisu odmówili przedstawiciele ruchu Kukiz'15 i PSL.

Wychodzą na jaw kolejne okoliczności wydarzeń, jakie rozegrały się 16 grudnia w polskim parlamencie, kiedy to pod pretekstem obrony „wolnych mediów” posłowie PO i Nowoczesnej zablokowali mównicę sejmową. Posłowie ludowców i klubu Kukiza opowiadają, że główni organizatorzy „puczu” mieli już przygotowany specjalny apel, jaki chcieli przedstawić na konferencji prasowej.

Miało to być wspólne oświadczenie liderów wszystkich ugrupowań parlamentarnych, w których m.in. wzywa się Brukselę o pilną interwencję i zajęcie się sytuacją w Polsce. Do spotkania doszło na tyłach sali plenarnej. Uczestniczyli w nim: lider Nowoczesnej Ryszard Petru, szef PO Grzegorz Schetyna, lider PSL Wł
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.