najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

kultura

forum o kulturze w Elblągu
Redakcja elblag.net
2013-10-16 09:20 83%

Pożegnanie Arka Pasożyta

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

W piątek, 18 października, o godz. 18.00 przy DOMU na tzw. Alejkach (na skwerze między ulicami Władysława IV, Bażyńskiego i Piligrima) żegnamy Arka Pasożyta. Arek wraca do Torunia, skąd zapewne ruszy do kolejnych instytucji kulturalnych ze swoim zamysłem „pasożytowania”. Obiecał jednak, że będzie się tu, w Elblągu, pojawiał, że będzie do nas wracał.

 

Arek Pasożyt, artysta, biorący udział w tegorocznym „przebudzaniu” Elblążan pojawił się w naszym mieście na początku lipca. Tu po raz pierwszy zaczął „pasożytowanie” od zera, rozbijając namiot pomiędzy blokami, podjął się budowy domu „z niczego”. Teraz, dzięki niemu (i oczywiście ogromnemu zaangażowaniu lokalnej społeczności), mamy DOM – rzeczywisty mini-dom kultury. Całą historię powstawania i losy DOMU można od samego początku prześledzić na blogu (pasozyt.blogspot.com), na którym artysta systematycznie relacjonuje swoje działania.

Założeniem Arka było wdrożenie, wtopienie i włączenie się w lokalną społeczność, by wraz z nią wspólnie zbudować dom. I to na pewno mu się udało! Społeczność taka rzeczywiście zawiązała się wokół DOMU. Co więcej, powstały DOM funkcjonuje już samodzielnie poza głównym projektem. Pod kuratelą Arka Pasożyta i Fundacji „Dlaczego Pomagam” spełnia rolę osiedlowego domu kultury, otwartego na wszelkie oddolne inicjatywy, którego kołem napędowym jest właśnie lokalna społeczność: dzieci, młodzież, starszyzna. W DOMU odbywają się np. spotkania i rozmowy wokół sztuki i nie tylko, projekcje filmowe, DOMowe warsztaty i wystawy, prezentujące ich efekty. DOM cały czas otwarty jest na wszystkich, jego program tworzy się na bieżąco. Ci, którzy pojawiają się w DOMU mają okazję spędzić w sposób twórczy swój wolny czas, wykorzystując przy tym własne umiejętności i energię.

W najbliższą sobotę Arek wraca do Torunia, skąd zapewne ruszy do kolejnych instytucji kulturalnych ze swoim zamysłem „pasożytowania”. Obiecał jednak, że będzie się tu, w Elblągu, pojawiał, że będzie do nas wracał. W piątek na godz. 18.00, zapraszamy wszystkich, którzy chcą go pożegnać – miejsce: DOM (na skwerze między ulicami Władysława IV, Bażyńskiego i Pilgrima). Nie może nas i Was zabraknąć. TEKST: Karina Dzieweczyńska, kuratorka projektu „Przebudzenie - ?????”, CS Galeria EL

Informacje na temat całości projektu „Przebudzenie” na stronie: www.przebudzenie.art.pl Organizator projektu „Przebudzenie – ?????”: CS Galeria EL Projekt „Przebudzenie - ?????” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oceń wątek 5 1 zgłoś do moderacji
2013-10-16 12:07 42%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez tolo
...a co z jego sztuką, zabierze ją ze sobą?...czy zostawi nam elbążanom na pamiątkę, notabene nikomu nie przydatną, miejsce do zrobienia porządku po artyście za nasze pieniądze?
odpowiedz oceń post 5 7 zgłoś do moderacji
2013-10-16 14:16 40%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez gość
pozamykajmy swietlice i kluby, bawmy się na śmietniku
odpowiedz oceń post 4 6 zgłoś do moderacji
NoName
2013-10-16 16:43 43%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez NoName
Dlaczego Galeria El doszukuje się sztuki we wszystkim co kiczowate i nie mające nic wspólnego ze sztuką. Zachwycają się jakąś altaną ze śmieci albo złomem zwanym formami przestrzennymi. Nie rozumiem jak można zachwycać się taką śmietnikową sztuką. Dla mnie sztuką to są np. obrazy Leonarda da Vinci lub Jana Matejki.
odpowiedz oceń post 6 8 zgłoś do moderacji
2013-10-17 10:03 33%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez gość
trzeba to koniecznie posprzatać, to wstyd, że w środku miasta jest taki bałagan.
Tylko patrzeć jak "obywatele" zaczną bywać na tych salonach, biesiadować, może nocować/idzie zima/.
Lokalizacja takiego przedsięwzięcia w pobliżu Ośrodka Szkolno Wychowawczego nie było dobrym pomysłem, jak to się ma do ładnie zagospodarowanych wokół terenów Sielanki?
odpowiedz oceń post 3 6 zgłoś do moderacji
2013-10-17 10:06 33%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez gość
niech pojawia się w każdy poniedziałek i sprząta!
odpowiedz oceń post 3 6 zgłoś do moderacji
2013-10-18 19:42 50%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez MIKA
Pojęcia widać nie macie o działalności Arka, Galerii EL i w ogóle o sztuce. Arkowi gratuluję doprowadzenia projektu do końca zwłaszcza, że łatwo nie było. W mieście malkontentów, chuliganów udało mu się zjednać sobie ludzi, zarazić ich swoją wizją i obudzić w nich chęć do bezinteresownego działania. Świetna sprawa! Mam nadzieję, że DOM będzie działał nadal, a Arkowi życzę powodzenia w kolejnych działaniach. Odwiedzaj nas :)
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2013-10-19 15:31 60%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Mimoza
Świetna, integrująca inicjatywa! Było bardzo miło :-)(
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
Ciekawe
2013-11-16 13:25 0%
8

Ciekawe

odpowiedziano ponad rok temu przez pik-pik

Nomen omen  :  Pasożyt.


odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-11-16 14:21 0%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez HAOD
On ma w sobie cos z prepersa. W razie apokalipsy zbuduje pierwsze miasto z niczego.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.