najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

kultura

forum o kulturze w Elblągu
Redakcja elblag.net
2013-04-01 10:56 86%

Remont drogi 503 znacznie się opóźni. Odkryto "niewygodne" znalezisko

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Przedstawiciel inwestora odpowiedzialnego za remont drogi 503 poinformował wczoraj w specjalnym komunikacie, że plan uruchomienia linii tramwajowej na trasie przez Plac Słowiański z dniem 1 maja jest już nieaktualny. Po piątkowym znalezisku archeologów, nie wiadomo czy w ogóle w tym roku zostanie przywrócony normalny ruch tramwajów.


Na ocieplenie czekali archeolodzy, którzy w czwartek weszli na wykopaliska przy budowie drogi 503. Niedawno informowaliśmy o odkryciu dachu zabudowania, które prawdopodobnie stanowiło część wodociągu miejskiego. Praca archeologów przyniosła jednak jeszcze jedno odkrycie, które być może każe nam zweryfikować wiedzę o historii miasta.

W Wielki Piątek przy budowie drogi 503 pracowali archeolodzy. Na dnie dawnej fosy, odkryli szczątki drewnianej łodzi pochodzącej prawdopodobnie z drugiej połowy XVIII w. Odkrycie jest na tyle sensacyjne, że konstrukcja łodzi wygląda na znacznie późniejszą.

- To dość zagadkowe dla nas znalezisko – informuje jeden z archeologów pracujących przy wykopalisku. - Na pewno będzie nam potrzebna w tej sprawie konsultacja ze specjalistami z dziedziny budowy łodzi. Odkopana przez nas łódź nie pasuje bowiem do okresu, którego dotyczą odkryte pokłady ziemi. Łódź bowiem charakteryzuje się zabudowanym pokładem. Takiego obiektu nie spodziewaliśmy się tu zastać.

Powstaje pytanie czy w Elblągu budowano okręty o nowatorskiej konstrukcji, jak na owe czasy czy może jednak demolinacja fosy otaczającej Stare Miasto nastąpiła w znacznie późniejszym okresie.

Wykopalisko jest na tyle intrygujące, że postanowiono w tej sprawie skonsultować się z archeologami z Uniwersytetu w Utrechcie. Są to jedyni kompetentni specjaliści od archeologii szkutniczej w Europie. Do czasu konsultacji z uniwersyteckimi naukowcami wszelkie prace w obrębie Placu Słowiańskiego zostaną wstrzymane.

- Niewykluczone, że tej sytuacji badaniom odkrywkowym poddana zostanie cała ulica Rycerska – mówi nam elbląski archeolog. - Musimy dokładnie dowiedzieć się, skąd mogła się tu wziąć na łódź.

Jeszcze parę dni temu przedstawiciele inwestora wspominali co prawda o zmianie harmonogramu prac w związku z odkryciami archeologicznymi i trudnymi warunkami pogodowymi. W tej sytuacji jednak, w związku z tak ważnym odkryciem opóźnienia mogą wydłużyć się nawet o pół roku, jak nie dłużej.

 

oceń wątek 6 1 zgłoś do moderacji
2013-04-01 11:11 0%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez lero
hahah szop okropny :)
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2013-04-01 12:04 0%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez kierowca
No to masakra komunikacyjna.
Szczęście archeologów nieszczęściem elblążan.
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2013-04-01 12:10 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez nocotymówisz
oj :) ale żart smaczny :)
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
mesio81
2013-04-01 16:19 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez mesio81
mam nadzieję, że to żart ...
odpowiedz oceń post 0 1 zgłoś do moderacji
2013-04-01 16:27 50%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Kolego - tam nie ma już wykopów... idź na spacer i sprawdź . Ale pomysł redakcji jest fajny ja bym chciał żeby tak było naprawdę...
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.