najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

kultura

forum o kulturze w Elblągu
„Rzeczpospolita” za odbudową zamku krzyżackiego. Co Wy na to?
2017-01-14 11:29 100%

„Rzeczpospolita” za odbudową zamku krzyżackiego. Co Wy na to?

rozpoczęty ponad rok temu przez Grażyna Wosińska

Publicysta „Rzeczpospolitej” Jacek Cieślak namawia elblążan do odbudowy zamku krzyżackiego. Podaje przykład decyzji o odbudowie zamku Hohenzollernów w centrum Berlina z poparciem Angeli Merkel. Z kolei Putin rozważa odbudowę Królewca z zamkiem. Publicysta przestrzega jednak przed kontrowersjami, jakie miały miejsce w Poznaniu. Jaka jest Wasza opinia?

W Elblągu w 1440 roku powstał Związek Pruski, który przeciwstawił się Krzyżakom. Elblążanie zniszczyli ich zamek po powstaniu przeciw zakonowi w 1454 roku. Do dziś niewiele się zachowało. Tak naprawdę nie wiemy dokładnie jak zamek wyglądał. Wprawdzie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu znajduje się makieta Zamku Wysokiego, autorstwa Hansa – Joachima Pfau, przewodniczącego Stowarzyszenia „Elbing-Club-Pangritz-Kolonie”, ale opierał się on jedynie na zapiskach i dostępnych szkicach. Makieta powstała w oparciu o przypuszczenia.

Publicysta „Rzeczpospolitej” Jacek Cieślak docenia fakt decyzji i przyznania pieniędzy na dokończenie modernizacji budynku dawnego Gimnazjum. Namawia do śmiałych zamierzeń. 

Nie da się jednak ukryć, że to wciąż namiastka tego, co można zrobić – krok po kroku odbudowując  elbląski zamek

- proponuje autor tekstu „Planując wycieczkę do elbląskiego zamku”.

Dalej wylicza międzynarodowe argumenty i radzi nie zrażać się posądzeniem o militaryzm.

Odbudowa zamków to bodaj najgorętszy temat w polityce historycznej współczesnych europejskich państw, ponieważ takie projekty kojarzą się z militarną historią Europy i przeszłością granic. Rekonstrukcja zamku w Poznaniu wzbudziła wiele kontrowersji.


A przecież nieważne, jaka była historia zamków – ważne, jaką treścią możne je napełnić. Przecież w czasach, gdy krytykowano w Polsce politykę historyczną, Niemcy podjęły decyzję o odbudowie zamku Hohenzollernów w centrum Berlina. Dla kanclerz Merkel będzie to obiekt symboliczny – wieńczący proces zjednoczenia Niemiec.


Odbudowę Królewca wraz z zamkiem rozważa Władimir Putin. Wiadomo, że w Królewcu nie stał zamek jego ukochanego ZSRR, a nawet rosyjski – jednak widzi w restauracji warowni szanse na stworzenie atrakcji turystycznej i przyciągnięcie zwiedzających

Jacek Cieślak uważa, że podobnie powinno być w Elblągu.

Cóż z tego, że elbląski zamek był krzyżacki? Taki sam jest w Malborku, a mimo to znajduje się – razem z Wawelem i Zamkiem Królewskim – na liście narodowych instytucji kultury. Tymczasem Malbork nie może się pochwalić, tak jak Elbląg, że był miejscem powołania Związku Pruskiego, czyli organizacji, która buntowała się przeciwko rządom krzyżackim. I to skutecznie!

Kilka lat temu przetoczyła się dyskusja czy na cokół fontanny ma powrócić  figura von Balka, Krzyżaka i założyciela Elbląga.

Jarosław Denisiuk, szef Galerii EL tak pisał w swoim oświadczeniu

 Wierzę zatem głęboko, że figura Hermanna von Balka nigdy w Elblągu nie stanie.  Z tego prostego powodu, że nie należy do naszego języka symboli, nie jest naszym bohaterem

Także elblążanin Janusz Hochleintner, wicedyrektor Muzeum Zamkowego nie jest zachwycony von Balkiem.

 Uważam, że nie jest najlepszy. Niemcy w XIX i XX wieku wykorzystywali dla swoich celów politycznych fakt, że Krzyżacy zakładali na tych terenach miasta

A jaka jest Wasza opinia?

oceń wątek 2 0 zgłoś do moderacji
2017-01-15 15:57 100%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez mmmmmm
Prędzej doczekamy się na starówce jakiegoś koszmarnego garażowca lub supermarketu, niż jakiejkolwiek rekonstrukcji :P
odpowiedz oceń post 6 0 zgłoś do moderacji
2017-01-15 16:04 77%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez budować i nie czekać
Problem polega na tym że szef galerii el jak i wicedyrektor muzeum to strachliwi ludzie bez pomysłu, dlatego mur galerii jest w opłakanym stanie, dziedziniec który powinien być miejscem reprezentatywnym - stał się łąką z kiczowatym wózkiem sklepowym. Gdyby rządzili i decydowali ludzie z ambicjami to luźna rekonstrukcja zamku na pewno by powstała, głównie ze względów turystycznych, stare miasto i wyspa spichrzów byłyby zrekonstruowane, a Nowe Miasto może też zrzuciłoby te komunistyczne szaty i wtedy Elbląg byłby miastem pełną gębą
odpowiedz oceń post 10 3 zgłoś do moderacji
2017-01-15 20:23 56%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez hd
Jestem za.
odpowiedz oceń post 5 4 zgłoś do moderacji
2017-01-16 00:22 100%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez byćmoże
przyjezdnym podoba się nasza starówka mimo że my mamy o niej różne zdanie, jeżeli bierzemy kurs na turystów a wielu o tym mówi to powinniśmy rozważyć taką budowlę
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2017-01-16 01:33 50%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez pytam tylko
a na co nam rekonstrukcja zamku krzyżackiego - podajcie choć jeden sensowny powód.
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2017-01-17 17:16 0%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez fggg
Na Adolfach (czyt. Niemcach) można zarobić
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2017-01-16 07:44 50%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Basenji
Balk jest elementem bazowym naszej historii, podobnie jak inni mistrzowie i marszałkowie Zakonu. I wróci jeszcze na ważne miejsce w Elblągu.
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.