najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

kultura

forum o kulturze w Elblągu
Single w Elblągu. Dlaczego tak wielu? Jacy są?
2017-10-09 11:08 100%

Single w Elblągu. Dlaczego tak wielu? Jacy są?

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Mamy do czynienia z pokoleniem singli. Prawdopodobnie jeszcze nigdy w historii tak duża część społeczeństwa, nie tylko polskiego (bo to nie tylko polska specjalność) nie żyła w pojedynkę. Problem oczywiście dotyczy – prawdopodobnie w jeszcze większym stopniu – także elblążan. Dlaczego w większym?

Między innymi dlatego, że mamy do czynienia z prawdziwą plagą rozwodów, która powoduje, że nierzadko trudniej nam się z kimś kolejnym związać. Innym czynnikiem, który sprzyja życiu poza związkiem jest emigracja. Z danych statystycznych wynika, że emigracja dużej rzeszy ludzi z województwa, także z Elbląga, jest coraz większym problemem, sprawiającym że region od kilku lat wciąż się wyludnia. W ciągu ostatnich 5 lat z województwa warmińsko-mazurskiego wyprowadziło się ponad 14 tys. mieszkańców. Ludzie przeprowadzający sie do innego kraju bardzo często starają się najpierw budować swoją pozycję zawodową, odkładając w czasie decyzję o założeniu rodziny. Często mają w tym względzie ograniczone możliwości, gdyż bardzo dużo czasu zajmuje im "utrzymanie się na powierzchni". Ponadto chcą wykorzystać nowe możliwości, które otrzymali –nierzadko dużo częściej podróżują.

Interesującą teorię przedstawił "przyjezdny" elblążanin. Według Piotra (40 lat) ludzie w naszym mieście są pozbawieni korzeni. Przyjechali tutaj z całej Polski. To według niego nie sprzyja budowaniu trwałych więzi.

Tam skąd pochodzę, na Podlasiu, ludzie znają się od pokoleń. Chodzi o to, że wiadomo jest jaka to rodzina i czego można się spodziewać. Tutaj to loteria. W przypadku, jeśli z kimś chcę się związać mogę liczyć na szczęście. Wynika to z tego, że poznanie zajmuje bardzo dużo czasu. Niekiedy wiele miesięcy, a nawet lat ludzie doskonale się kamuflują. Wiele spraw wychodzi dopiero po tym jak ze sobą zamieszkają, po ślubie, a w moich stronach to ryzyko można zminimalizować, bo są silniejsze więzi między ludźmi i przekazują sobie nawzajem pewne sygnały.

Jak wynika z najnowszego raportu o demografii regionu, opublikowanego przez olsztyński Urząd Statystyczny, województwo warmińsko-mazurskie znajduje się w czołówce województw pod względem liczby rozwodów. Na każdy tysiąc zawieranych małżeństw, w regionie rozpada się prawie 400. Wyższy wskaźnik notują tylko 3 województwa – dolnośląskie, lubuskie i pomorskie (zauważmy, że wszystkie województwa z największa liczbą rozwodów są położone na tzw. ziemiach odzyskanych; wygląda na to, że teoria pana Piotra ma wiele wspólnego z rzeczywistością). 

Jak podaje GUS, wśród 66 miast na prawach powiatu nasze miasto znajduje się pod względem rozwodów na wysokim – 20 miejscu. W zeszłym roku na każdy tysiąc mieszkańców doszło w Elblągu do ponad 2 rozwodów (dokładnie 2,2) – identycznie jak w przypadku Olsztyna.

Kim jest współczesny singiel? Polska dziennikarka Małgorzta Domagalik ma swoją, kontrowersyjną, teorię:

Nie ma czegoś takiego jak singel! Są po prostu inne możliwości. Mam trzeciego męża. Gdybym dzisiaj była młodą kobietą, to pewnie nie wychodziłabym za mąż mając 24 lata, ale 28 czy 30. Bo mogłabym pojechać gdzieś, postudiować. Jak przychodzi amor i strzela, to cała ta misternie zbudowana filozofia singli się wali. Singel to jest trochę taka ideologia opanowywania strachu. Nie jestem starym kawalerem czy starą panna – tylko singlem, czyli jestem trendy i jazzy. Za chwilę jednak przyjdzie Franek albo Kasia i nie ma singla.

Badania mówią coś innego. Zdecydowana większość ludzi samotnych bardzo chce zmienić ten stan. Wbrew lansowanym przez niektóre media opiniom typowy polski singiel nie jest egoistą, egocentrykiem, hedonistą, który myśli jedynie o karierze zawodowej, chce maksymalnie korzystać z życia, nie myśląc wcale o ustatkowaniu się. 

Grupa Onet RAS Polska we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim sprawdziła, kim są współcześni polscy single, jak poszukują miłości i jak wygląda ich codzienne życie. Biorący udział w badaniu „Pokolenie singli” odpowiadali na pytania dotyczące m.in. związków, miłości, życia seksualnego, wartości, zwyczajów randkowych, poglądów, stylu życia oraz wydatków.

Z badania wyłania się obraz singla marzącego o trwałym związku, którego składowymi są miłość, wierność i regularny seks. Aż 65 proc. badanych ma poglądy konserwatywne, prawicowe lub centroprawicowe – przywiązuje tym samym dużą wagę do wartości tradycyjnych. 96% singli szuka trwałego związku.

Co ogranicza możliwości znalezienia przez singla partnera / partnerki? Z badania wynika, że 34 % badanych w wieku 25-39 lat nie związałoby się z kimś, kto ma dzieci z poprzedniego związku, a 19 % nie związałoby się z osoba po rozwodzie. Warto zauważyć, że takich osób "odrzuconych" przez znaczący procent singli jest w naszym mieście bardzo dużo. 

74 proc. badanych (w wieku 18–39 lat) chciałoby mieć w przyszłości dzieci, a 45 % singli w wieku 18–24 lata jeszcze nigdy nie uprawiało seksu. Według ankietowanych na trwałość związku wpływa głębokie uczucie (83%), współne zainteresowania (40%), wspólnie spędzone lata (36%), dzieci (33%), małżeństwo (30%). Od związku single oczekują: miłości (79%), przyjeźni (69%), poczucia bezpieczeństwa (50%), wspólnego spędzania czasu (42%), regularnego seksu (24%). 26% singli nie było jeszcze w żadnym związku (w tym 33% mężczyzn i 13% kobiet). Aż 73% singli było maksymalnie w dwóch związkach.

66% singli jest zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej, 25% deklaruje, że sporadycznie korzysta z pomocy finansowej rodziny lub przyjaciół, a 19% ocenia swoją sytuacje finansową jako złą. 

Co ciekawe zaledwie 9% singli nigdy nie było zakochanych, 26% zakochało się raz, 34% – dwukrotnie, a 31 –minimum trzykrotnie. 58% wierzy w miłość "od pierwszego wejrzenia". 

Najważniejsza wartością dla singli jest rodzina. Twierdzi tak 67% respondentów. 64% singli wierzy w miłość "do grobowej deski".

Jak widzą ten temat nasi Czytelnicy?

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2017-10-09 15:24 71%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez TRAGEDIA!
No a jak się popatrzy na dzisiejszą"młodzież"to ręce opadają!Papierochy,bluzgi,alkohol i inne specyfiki robią z nich (NIE WSZYSCY!)małpy!
odpowiedz oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2017-10-09 17:36 80%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Tomasz
I te dziary u kobiet mnie odrzucają. Dziewczyny zlitujcie się!
oceń post 8 2 zgłoś do moderacji
2017-10-09 18:40 80%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez brak słów
Co trzecia to singielka, ale w przypadku kobiet nie tak łatwo dowiesz się jak jest naprawdę. Oficjalnie niemal każda kogoś ma. Często, aby po prostu mieć. Później są często z tego związki, najczęściej niezbyt szczęśliwe. Kobiety - czy nie lepiej poszukać tego, który naprawdę wam odpowiada, a nie okłamywać się, że wszystko jest dobrze i być z kimkolwiek dlatego tylko, żeby mieć kogoś tak jak koleżanki. Instynkt stada działa, a później płacz, że mi nie wyszło, ze oszukał itp.
odpowiedz oceń post 8 2 zgłoś do moderacji
2017-10-09 20:53 71%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez yoe
Z uwagi na np. świadczenia socjalne nie legalizuje się związków w dużej skali, krótko mówiąc decyduje aspekt ekonomiczny.
odpowiedz oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2017-10-09 21:48 86%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Amigo
Mnóstwo rozwodów. Nie mówi się o tym, ale jednym z głównych powodów jest to, że materialne oczekiwania kobiet są bardzo duże, a możliwości mężczyzn ograniczone. Po prostu choćbyś stanął na głowie mieszkając w EB niewiele możesz. Oczywiście można się przeprowadzić, ale w momencie kiedy pojawia się dziecko radykalnie rosną koszty, co sprawia, że taka przeprowadzka jest nierealna, albo bardzo utrudniona i jeśli nie masz wsparcia zaczynasz się topić. Oliwy do ognia dorzuca wtedy teściowa, która widzi w swojej córce księżniczkę, która przecież wyszła za księcia. Prawda jest taka, że mężczyźni na początku związku, aby zdobyć kobietę bardzo często grają i pokazują, że mogą wszystko. Później ta bańka pryska i pozostaje szara rzeczywistość. Czyja wina? Myślę, że w naszych czasach seriale kreują bajkową rzeczywistość, a kobiety chłoną to jak gąbka wodę. Mężczyźni nierzadko kłamią, aby zdobyć upragnioną kobietę. I mamy efekt.
odpowiedz oceń post 12 2 zgłoś do moderacji
MEtheridge75
2018-04-05 08:36 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez MEtheridge75

Amigo - przy rozwodach wina z reguły lezy po środku! Mówię z reguły, bo oczywiście nie wolno uogólniać. Uważam też, że to nie wymagania finansowe kobiet prowadzą do rozwodów, a zbyt szybkie tempo życia. Nieustannie pędzimy do przedo i zwyczajnie nie mamy czasu na czułość i zrozumienie. Jesteśmy zmęczeni, przepracowani i nerwowi.Pozdrawiam,
Małgorzata
Katowice kod pocztowy


odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.