najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

kultura

forum o kulturze w Elblągu
Redakcja elblag.net
2014-11-15 09:48 70%

Trzymamy kciuki za Tomka Glinieckiego. Elblążanin w finale do nagrody IPN: Audycja Historyczna Roku!

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Tomasz Gliniecki, redaktor TV Elbląskiej, otrzymał nominację finałową do nagrody głównej konkursu Instytutu Pamięci Narodowej na najlepsze produkcje telewizyjne i radiowe. W konkursie bierze udział 39 redakcji telewizyjnych, radiowych i internetowych z całej Polski.

Z woj. warmińsko-mazurskiego udział zgłosiła także redakcja Radia Olsztyn z audycją Alicji Kulik „Leśnik”. Niestety praca ta nie zakwalifikowała się do finału. Jury doceniło natomiast skromny w środkach, ale bardzo bogaty materiałem źródłowym cykl T. Glinieckiego „Okruchy czasów wojny”. 

Autor wykorzystuje m.in. gazety i czasopisma archiwalne, wyłuskując z nich co ciekawsze fakty, świadczące o zakłamanej propagandzie sowieckiej, stosowanej na podbijanych terenach w regionie Prus oraz Warmii i Mazur. 

- To już druga edycja konkursu i nie ukrywam, że organizujemy go, gdyż bardzo zależy nam na promowaniu ambitnej twórczości dziennikarskiej, spełniającej wysokie standardy – przyznaje Tomasz Damilecki, rzecznik prasowy IPN / Oddział w Białymstoku. - Dlatego przewidzieliśmy trzy nagrody pieniężne, by dziennikarze mogli rozwijać się w swojej pracy i projektach. Spośród 39 audycji i filmów dokumentalnych, wyłoniliśmy 15 finalistów. Konkurs podzieliliśmy na trzy kategorie: wydarzenia, losy i historia regionalna.

I właśnie wśród pięciu audycji, skierowanych przez jury do finału w kategorii historii regionalnej, znalazły się „Okruchy”. Krótkie, felietonowe audycje o prawdach i mitach tzw. rajdu,  Diaczenki  przez  Elbląg  w  styczniu   1945 r., okraszone jednak zdjęciami i filmikami archiwalnymi. Cykl został przygotowany przez Telewizję Elbląską we współpracy z Muzeum Archeologiczno - Historycznym. Realizatorem programu był Mieczysław Jaworski. Seria „Okruchy...” została w tym roku nominowana po raz drugi. Pierwsza została poświęcona filmom i fotografiom, a za przykład również służył Elbląg. Poprzednią część doceniła Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, kwalifikując materiały do finału konkursu - „To nas dotyczy”. W finale konkursu IPN, kibicujemy naszemu koledze.

A ma o co walczyć: Nagroda Główna 10 tys. zł, zostanie przyznania w kat. Wydarzenie – audycje poświęcone określonemu wydarzeniu lub procesowi historycznemu – Grand Prix Prezesa IPN; II nagroda – 8 tys. zł - Losy (historie bohaterów, uczestników i świadków zdarzeń oraz procesów historycznych – Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego; III nagroda – 5 tys. zł, Historia regionalna – audycje poświęcone zasięgowi działania Oddziału IPN w Białymstoku – nagroda dyrektora tego oddziału. Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali 26. listopada 2014 r. w Białymstoku. W każdej z trzech kategorii zwycięży jedna audycja bądź cykl.

Lista 15 nominowanych audycji i filmów:

Kat. Wydarzenia:

* Historia, jakiej nie znacie (cykl), Piotr Świątkowski;

* Miejsce za płotem, Mariusz Kamiński;

* Pod opieką operacyjną: Anna Piasek-Bosacka, Mateusz Macur, Mariusz Lisiecki:

* Polowanie na kata: Dorota Kosierkiewicz, Mateusz Śliwa;

* Wołyń '70, Dorota Adamów-Bielkowicz;

Kat. Losy:

* Franek czyli le professeur Francois Chapeville, Jerzy Oleszkowicz;

* Ostatni świadek, Jolanta Rudnik, Andrzej Rudnik;

* Róża i Jan Hanna Zofia Etemadi;

* Umarli, abyśmy mogli żyć: Stanisław Kasznica, autor: Sylwester Woroniecki,

* Za ojca, Agnieszka Czarkowska;

 


Kat. Historia Regionalna:

* Na granicy, Joanna Sikora;

* Okruchy czasów wojny, Tomasz Gliniecki;

* Powstanie styczniowe 150 lat później, Dorota Sokołowska;

* Rycerze, żołnierze, powstańcy, przebierańcy, Jan Smyk;

* Zosieńka z Netty, Agnieszka Czarkowska.

 

oceń wątek 7 3 zgłoś do moderacji
2014-11-15 10:13 60%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Maria
Panie Tomku trzymam kciuki - powodzenia
odpowiedz oceń post 6 4 zgłoś do moderacji
2014-11-15 11:30 73%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez To jest wiedza!
Ciekawy i niezwykły człowiek w tym lokalnym muzeum. Wspaniała wiedza, ogromna kultura, pasja z jaką się wypowiada się na tematy ważne i ogromnie ciekawe. My również trzymamy za Pana kciuki.
odpowiedz oceń post 8 3 zgłoś do moderacji
2014-11-16 20:17 0%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez kx
M5sle, ze te filmy, to i tak nie zaplacona robota w prownaniu z tym co placa za takie produkcje w l8kalnych mediach. Cos wiem nt. Ile wysilku i godzin lub dniach w rozn3gobrodzajuvarchiwach wymaga taki matetial. Takze szacun
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2014-11-16 20:15 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez kx
Tez mam nadzieje, ze mu sie uda. Drugi raz z rzedu nominacja, to podwojny sukces, ale mysle tez ze pominiecie drugi raz w nagrodzie finalowej, sp8woduje mega niedosyt.
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.