najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

kultura

forum o kulturze w Elblągu
Mateusz Milanowski
2016-01-08 15:17 100%

Politycy nie mają szacunku wobec elbląskiego hejnału?

rozpoczęty ponad rok temu przez Mateusz Milanowski

Elbląski hejnał rozbrzmiewa każdego dnia, w samo południe, od dobrych 40 lat. Przyzwyczailiśmy się do niego, wpisał się w naszą codzienność. Mam wrażenie, że dla wielu samorządowców tak bardzo, iż zapomnieli o szacunku wobec niego.

O co chodzi? Jak już zapewne wiecie, w minioną środę odbył się Koncert Noworoczny podczas którego wręczone zostały Nagrody Prezydenta za 2015 rok. Wydarzenie podniosłe, wyjątkowa, coroczna gala, która rozpoczyna się hejnałem Elbląga. W tym momencie poczułem się zażenowany. Zachowanie naszych lokalnych samorządowców umocniło mnie w przekonaniu, że większości z nich brakuje znajomości zachowania w odpowiednich momentach.

Podczas odgrywania hejnału tylko jedna osoba zdecydowała się wstać. Był nim Jerzy Wcisła, obecny senator. W ślad za nim wstało kilka osób w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Było jednak widać wyraźne zakłopotanie i niepewność związaną z tym, że nikt inny nie wstaje. Spojrzeli w stronę Prezydenta, Witolda Wróblewskiego oraz Marszałka Województwa, Gustawa Marka Brzezina oczekując potwierdzenia prawidłowej decyzji. Tej jednak nie uzyskali, gdyż sam prezydent nie wstał podczas odgrywania hejnału. Na ten ruch nie zdecydował się również żadnen z wiceprezydentów.

​Być może wiele osób pomyśli, że robię z igły widły, dlatego chciałbym w tym momencie przypomnieć podstawowe zasady zachowania w takiej sytuacji.

Hejnał może być wykonywany lub odtwarzany podczas uroczystości miejskich, państwowych i wojewódzkich z udziałem władz miasta oraz podczas innych ważnych wydarzeń związanych z życiem miasta. Podczas wykonywania lub odtwarzania hejnału obowiązuje postawa stojąca, zachowanie powagi i spokoju. Ponadto poczty sztandarowe pochylają sztandary. Wskazane jest również, aby hejnalista ubrany był w strój uroczysty hejnalisty zgodny z określonym wzorem.

Kapral Michał Dreger, muzyk elbląskiej Orkiestry Wojskowej, który zagrał na trąbce hejnał naszego miasta spełnił podstawowy warunek. Niestety, przybyli na uroczystość goście nie. Jestem w stanie zrozumieć, że nie każdy posiada wiedzę, jak postępować w takich momentach. Natomiast od samorządowców mamy prawo wymagać szacunku dla sztandarów, hejnału i herbu miasta. Są odpowiedzialni za dbanie o dobre imię Elbląga.

Aby uświadomić Was, drodzy czytelnicy, że temat nie jest błahy, przedstawiam poniżej zrzut ekranu ze strony internetowej Urzędu Miejskiego w Elblągu. Wysłuchanie hejnału jest niemożliwe. Błąd ten widnieje od kilku miesięcy, jednak dopiero w zestawieniu ze środowym wydarzeniem dało mi do myślenia jak dbamy o historię i dziedzictwo kulturowe Elbląga.

Próżno również szukać hejnału na oficjalnym kanale miasta, na YouTube. Jedyne nagranie, które znalazłem wykonane zostało prawdopodobnie przypadkowo przez przechodnia. Natomiast trafiłem na coś, co podniosło mnie na duchu – improwizację na temat hejnału Elbląga, wykonaną przez Arkadiusza Popławskiego, organistę katedralnego we Fromborku. Serdecznie polecam każdemu, aby poświęcić niecałe 7 minut na wysłuchanie utworu.

W swojej historii, odgrywanie hejnału z wieży ratusza miało również wyraźny sprzeciw. Jeden z mieszkańców narzekał na...hałas. Na szczęście roszczenie było tak absurdalne, że zostało oddalone.

Obecnie odtwarzany hejnał wieży ratusza nie jest pierwszym elbląskim sygnałem miejskim. W XVIII wieku hejnał odgrywany był przez muzyka z wieży kościoła św. Mikołaja.

 

 

oceń wątek 2 0 zgłoś do moderacji
2016-01-08 17:50 67%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Miś
A jaki to przepis nakazuje stać przy tzw. hejlnale? Coś się koledze po..bało. Przede wszystkim hejnał w normalnym mieście to tradycja, historia i jeżeli był jakiś to należałby zapytać o to elblążan, którzy kończą żywot w Lubeck i innych Hamburgach. To co sączy się z wieży, kilkanaście lat temu (nie 40) magistrat zamówił sobie u muzyka do wynajęcia i zaprowadza nową tradycję i heraldykę. Smutny ten "hejnał " jak i to miasto, melodia taka jakby autora ząb bolał, albo miał kłopoty gastryczne, ale o gustach nie mówmy. Hejnał to tradycja
– Ona nie może się tak nazywać: Tradycja!– Dlaczego niby?– Pytasz, dlaczego? No bo tradycją nazwać niczego nie możesz. I nie możesz uchwałą specjalną zarządzić ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworze. Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza… To jest ludu śpiewanie
odpowiedz oceń post 12 6 zgłoś do moderacji
2016-01-08 17:56 64%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez B
Panie redaktorze, wcale nie p. Wcisła wstał jako pierwszy tylko generał Sokołowski. To za jego przykładem wstało kila innych osób.
Myślę, że warto by prowadzący poinformował o powstaniu.
odpowiedz oceń post 7 4 zgłoś do moderacji
2016-01-08 19:25 43%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez EuPi
Nie 40 lat, bo pisał go mój kolega, który nie zyje i nie bardzo rozumiem o co dyskusja? Jest hejnał i bardzo dobrze, a jak jest to niech gra. Ktoś jest za to odpowiedzialny i niech ruszy d...ę ze stołka. Misiu, myslę, że to tobie przydałby się, ale nie dentysta tylko psycholog. Masz problemy ze soba, to wybierz sie.
odpowiedz oceń post 3 4 zgłoś do moderacji
2016-01-08 19:36 60%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez EuPi
Brawo dla organisty!
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2016-01-08 21:18 78%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez upragnionynormalności
Mam 29 lat ale ten hejnał słyszałem po raz pierwszy jakieś... 3 tyg temu. W pierwszej chwili szok (co to?) a zaraz konsternacja. Brzmiało jak marsz żałobny...
odpowiedz oceń post 7 2 zgłoś do moderacji
2016-01-08 23:50 78%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez no ja!
panie redaktorze...hejnał gra od jakiegoś czasu (z pewnością nie od 40 lat)!!! o pozycji o jakiej Pan piszę należy pamiętać owszem ale chyba nie przy miejskim hejnale...(cz w Krakowie ktoś stoi na baczność???) a Pan Dyrektor Karpiński z pewnością nie żył w XVIII wieku...:(
odpowiedz oceń post 7 2 zgłoś do moderacji
2016-01-09 00:15 57%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez elbur
Panie dziennikarzu źłe ma Pan informacje kto odegral hymn na koncercie. Trzeba sprawdzać info i potem je publikować
odpowiedz oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
Mateusz Milanowski
2016-01-09 08:26 38%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez Mateusz Milanowski
Oczywiście, przepraszam za błąd. Skojarzylem z wykonawcą hejnału odtwarzanego.
oceń post 3 5 zgłoś do moderacji
2016-01-09 13:37 43%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez jasio
sranie po ścianie to nie był Hymn Polski!!!!!!!!!!!!!!a Wcisła to ma parcie na szkło i pierdołami zawsze się zajmował!1
odpowiedz oceń post 3 4 zgłoś do moderacji
2016-01-09 13:54 20%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez HWDPortalowi
ciule z tego portalu olewają nie pasujące im wpisy
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
Miszkurka2000
2016-01-09 17:37 20%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Miszkurka2000
Hejnał elbląski to zbiór smutnych, przygnębiających dźwięków i to jest tragedia. Stanie przy tym czymś nawet przez grzeczność to komedia.
„http://chomikuj.pl/Miszkurka2000/Przetwarzanie+rozproszone”
odpowiedz oceń post 2 8 zgłoś do moderacji
2016-01-10 19:26 57%
12
odpowiedziano ponad rok temu przez EuPi
Od kiedy hejnał to utwór rozrywkowy?
oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
2016-01-09 20:20 20%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez nick.
Kiepskie to dziennikarstwo i poruszane tematy.
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.