najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

kultura

forum o kulturze w Elblągu
Ogródek przed kebabem na Starym Mieście musi zniknąć. Dlaczego?
2017-06-02 14:15 100%

Ogródek przed kebabem na Starym Mieście musi zniknąć. Dlaczego?

rozpoczęty ponad rok temu przez Maciej Markowski

Kebab "Kadir" otwarto 15 maja 2016. Od tamtego czasu oferuje elblążanom swoje usługi gastronomiczne przy ul. Stary Rynek 49, niedaleko Bramy Targowej. Jego zaplecze stanowi również zaaranżowany przed lokalem skromny ogródeczek, gdzie każdy może spocząć i posilić się na świeżym powietrzu. Było to niewątpliwą atrakcją dla potencjalnych klientów. No właśnie, "było". Jak się okazuje, wraz z końcem tygodnia ogródek zostanie zlikwidowany, ponieważ po zmianie jego formy, właściciel lokalu powinien ponownie wystąpić o pozwolenie konserwatora na jego usytuowanie w tym właśnie miejscu. Skoro tego nie zrobił, ogródek stoi tam nielegalnie i w związku z tym do końca tego tygodnia musi zostać zdemontowany.

O sprawie likwidacji ogródka poinformował właściciel w mediach społecznościowych, gdzie lokal promuje swoje usługi.

- Walec urzędniczej machiny przetoczył się przez nasz ogródek i nakazał likwidację. / Stwierdzając przy tym, że to zbyt prestiżowe miejsce na taką aranżację i takie meble. / Nie twierdzę że nie jest to prestiżowe miejsce, JEST ale nie znaczy to, że powinno wyglądać tak, jak wygląda - czytamy na fan-page'u lokalu.

Właściciel lokalu otrzymał niezbędne pozwolenie konserwatora zabytków na 2 lata. Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim, dlaczego zatem została podjęta decyzja o likwidacji aranżacji? Zgodnie z prawem właściciel powinien raz jeszcze wystąpić o opinię i zgodę - czego nie zrobił - ponieważ w tym roku zmienił formę tego ogródka, a dodatkowo nie ma również zgody Zarządu Dróg na zajęcie pasa drogowego.

- Ogródek został postawiony nielegalnie. Właściciel lokalu otrzymał w ubiegłym roku pozwolenie konserwatora na okres 2 lat. W tym roku zmienił jednak formę tego ogródka. W takiej sytuacji, zgodnie z prawem, powinien jeszcze raz wystąpić o opinię plastyka miejskiego i pozwolenie konserwatora zabytków, czego jednak nie zrobił. Nie ma również zgody Departamentu Zarząd Dróg na zajęcie pasa drogowego (w ubiegłym roku było takie pozwolenie, ale miało ono charakter czasowy – obowiązywało do 30 września 2016 roku). W tym tygodniu odbyła się wizja lokalna z udziałem konserwatora zabytków, plastyka miejskiego i pracownika Departamentu Zarząd Dróg. Właściciel został poinformowany, że do końca tygodnia musi usunąć nielegalny ogródek - dowiedzieliśmy w Urzędzie Miejskim w Elblągu.

Sądząc po lawinie komentarzy pod informacją, ta decyzja bardzo nie spodobała się mieszkańcom. Przywoływano również inne miasta, gdzie takie miejsca funkcjonują na porządku dziennym, jak Katowice, Rybnik czy Gdynia i są oblegane przez odwiedzających miasto gości.

- Mógłbym tu wymienić jeszcze z połowę polskich miast, ale czy to zmieni zaściankowe myślenie urzędników? Nie sądzę… Jednak nie wszyscy urzędnicy siedzą zamknięci w swoich biurach i mieszkaniach, i obserwują, co się dzieje w innych miastach i potrafią iść z duchem czasu. / Przepraszamy rodziców i dzieci, którzy chętnie zatrzymywali się u nas aby posiedzieć, coś zjeść i popatrzeć na swoje pociechy bawiące się w piasku. Przepraszamy też wszystkich innych gości, którym ta akurat aranżacja się podobała, a było ich naprawdę wielu… Przepraszamy za decyzje podjęte nie przez nas

- czytamy w ostatnich zdaniach.

Rozgoryczenia nie ukrywała również współwłaścicielka lokalu Elżbieta Ruda. Podobny przybytek gastronomiczny znajduje się w Braniewie i nigdy - jak zaznaczała - nie było tak absurdalnej sytuacji. Elbląski lokal przeszedł mnóstwo kontroli: budowlanych, pip-u czy sanepidowskich i nigdy nie było żadnych uchybień. Ogródek cieszył się ogromną popularnością, dlatego dbano o niego ze szczególną atencją.

- Zmieniliśmy ogródek, ponieważ poprzedni był niszczony. Zrobiliśmy nowy z drewnianych palet i nikomu by do głowy nie przyszło, że jeszcze raz trzeba przechodzić cały proces od początku. Teraz musimy usunąć aranżację w oczekiwaniu na opinię Romana Smoleńskiego (stanowisko ds. estetyzacji miasta), a potem pozwolenie konserwatora. Zarząd Dróg nie wyraził jako takich zastrzeżeń. Wokół stoją inne tego typu konstrukcje i jakoś nikt wobec ich estetyki nie rości zastrzeżeń. Jeżeli teraz zdemontujemy nasz ogródek, to jestem pewna, że nikt nie pozwoli nam go ponownie tutaj postawić, dlatego nie zamierzamy póki co go likwidować.

 

oceń wątek 8 0 zgłoś do moderacji
2017-06-02 15:14 92%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez wróbel eb
A ja się pytam, kto życzliwy doniósł albo komu to przeszkadza ? W zeszłym roku staly bez ładu i składu okropne stoliki i krzesła bez żadnego ogrodzenia i konserwatorowi i pastykowi się podobało ?
Ktoś ma dojścia i próbuje szczypnąć konkurencję jako że nie umie w inny sposób...
odpowiedz oceń post 168 15 zgłoś do moderacji
2017-06-02 20:45 9%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Slawek
Ty Wróbel chyba tam pracujesz Ha ha
oceń post 10 98 zgłoś do moderacji
2017-06-02 15:25 11%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Aaa
Syf bród i smród w środku dramat
odpowiedz oceń post 20 163 zgłoś do moderacji
2017-06-02 15:30 94%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez pomlj
powiem tak chcą żeby kto inny miał tam knajpę i tyle
odpowiedz oceń post 164 10 zgłoś do moderacji
2017-06-02 17:13 9%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez lekarz
Pomijajac waloty estetyczne tego ustrojstwa bardzo dziwi mnie fakt sprzeciwu ludzi odwiedzajacych to miejsce z małymi dziećmi i grzebiacych sie w piasku do którego spływa szeroko lawa sosów ,resztek bułek ,sałatek , frytek piwa,wydzielin panów jedzacych o 3 nad ranem i wszystkich kotków i piesków majacych piaseczek do dyspozycji przez cała dobę , brrrrrrrrrrrrrrrrr.
odpowiedz oceń post 16 160 zgłoś do moderacji
2017-06-02 20:08 96%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez Olo
Na plażę pewnie też nie chodzisz...
oceń post 161 7 zgłoś do moderacji
2017-06-02 18:33 9%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez slawek
Najwięcej to właściciele i personel tam palili papierosy syf i ubustwo klient dla kebaba był jak ten pet zgaszony pod stolikiem na podłodze. Znaleźli się kurna królewicze jadłem w tym ogrodzie petów i więcej tam noga niepostanie. Jak dbacie o ludzi tak właśnie bmacie. A zapominacie jak wyżeracie sosy i sałatki na oczach ludzi to się cieszę że konserwator wam się się wzioł za dupy Pozdrawiam i nie żalcie się jak beksy w przedszkolu bo nas klientów którzy zwracali wam uwagi mieliście w dupie !!! A teraz kurna jak dzieci może jeszcze zbiurke zrobicie pod Piekarczykiem bo waszą palarnie zamykają Ha ha
odpowiedz oceń post 17 165 zgłoś do moderacji
2017-06-02 20:07 92%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez Nie Sławek
Jedz u siebie i nie hejtuj, albo zrób coś lepszego. Znam wlascicieli i nie widziałem ich nigdy palących na ogródku. Poza tym sprzatany jest na bieżąco chociaż fakt po takich jak ty czasem trudno to ogarnąć...
I jeszcze raz...nie pasuje nie przychodz, przynajmniej porządek będzie
oceń post 159 13 zgłoś do moderacji
2017-06-02 20:24 6%
9
odpowiedziano ponad rok temu przez kasia
szczera prawda i jeszcze jak sie zwrocilo wlascicielce uwage ze macza paluchy w surowkach i na oczach klientow wyzera je to policja straszyla
oceń post 10 161 zgłoś do moderacji
2017-06-02 18:47 6%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez Ozzie
Zobaczcie jaką furą jeździ właściciel i ile tam płaci pracownikom. To typowe januszostwo.
odpowiedz oceń post 12 177 zgłoś do moderacji
2017-06-02 19:12 8%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez padaka
przecież zezwolenie na zajecie pasa wiaze sie z oplata do miasta to co oni sa ponad prawem ze taka padake postawili , to melina nocna dla nacpanych zglodnialych gimbazy to co wyrabia sie tam w piatek sobote nad ranem to sodoma i gomorrra picie piwa po 12 na zewnatrz jest zabronione
odpowiedz oceń post 15 170 zgłoś do moderacji
NoName
2017-06-02 20:16 11%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez Notb
Byłem, widziałem. Brzydki ogródek piwny po taniości zrobiony z euro-palet. Tylko szpecą starówkę.
odpowiedz oceń post 21 166 zgłoś do moderacji
2017-06-02 20:38 10%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez kasia
ubostwo i wlascicielka wyzerajaca surowki paluchami na oczach klientow i jak sie zwrocilo uwage to zmieszala z blotem i policja straszyla. gwiazda !!!!!!! i jeszcze te papierochy!!!!!!! pieniadze do glowy uderzyly i zero szacunku dla klientow!!!!!! niech zamykaja im ten lokal bo dobrze mozna w innym miejscu zjesc a nie w tym syfie!!!!!!!!
odpowiedz oceń post 18 163 zgłoś do moderacji
2017-06-04 16:47 95%
14
odpowiedziano ponad rok temu przez xxx
Nie pisz nieprawdy, bo widać że nie znasz wlascicielek
oceń post 157 9 zgłoś do moderacji
2017-06-02 23:45 7%
15

odpowiedziano ponad rok temu przez tom
Jaki lokal taki ogródek
odpowiedz oceń post 13 164 zgłoś do moderacji
2017-06-03 08:19 4%
16

odpowiedziano ponad rok temu przez slawek
Do tego co skomentowa SŁawka czyli ty NIE SLAWEK Jestem starszym człowiekiem, nie wiem co to znaczy jakiś hejt, w domu też jadam, bo mam żonę jak i też umiem gotować, a ty nawet nie masz jaj żeby z godnością człowieka napisać i się przedstawić z imienia, może jesteś psem. Najwidoczniej jestes tym petem tam zgaszonym jako właściciel Kto mieczem wojuje musi Kebab zaraz zamykać Brak szacunku WSTYD DLA POLSKI I SYFU W ELBĄGU
odpowiedz oceń post 6 162 zgłoś do moderacji
2017-06-04 16:46 96%
17
odpowiedziano ponad rok temu przez nie Sławek
Będę bardzo źle się z tym czuł, że robię wbrew swojej inteligencji i wchodzę z tobą w polemikę ale chciałem tylko napisać że żal mi ciebie i twojego smutnego życia...a z psami nie zadzieraj.
oceń post 107 4 zgłoś do moderacji
2017-06-03 11:10 96%
18

odpowiedziano ponad rok temu przez Kowalski
niech urzędnicy i konserwator zabytków zwróci uwagę na największą w Polsce kuwetę na Starówce przy Tortudze .
odpowiedz oceń post 161 6 zgłoś do moderacji
2017-06-03 13:13 8%
19

odpowiedziano ponad rok temu przez Ankieta
Byłam z rodziną i zgadzam się, że kebab bardzo bardzo średni, żeby nikogo nie obrażać. Przy okazji gdzie jest najlepszy kebab w Elblągu?
odpowiedz oceń post 14 160 zgłoś do moderacji
2017-06-04 12:11 94%
20

odpowiedziano ponad rok temu przez co to ma byc
To jest skandal ze takie biurwy które opłacane sa z naszych podatków ŻRĄ rękę która je karmi !!!!!!!!!!! Co to ma znaczyc .Przed tem był tam ogrodek sąsiedniej restauracji -właściciel nieuczciwy nie płacący pracownikom ,do tej pory nie płaci do wspólnoty(zadłużony po uszyy ma jakies ciemne układy w miescie) i mógł mieć ogrodek !!!!!!!? Jaki problem ? Niech dopełnią formalności i już ! Po co likwidować !!!
odpowiedz oceń post 159 10 zgłoś do moderacji
2017-06-04 17:57 4%
21

odpowiedziano ponad rok temu przez EBramis
Bardzo dobra decyzja!
odpowiedz oceń post 6 163 zgłoś do moderacji
2017-06-04 18:06 4%
22

odpowiedziano ponad rok temu przez kaliber45
Zaraz za Koniem trojańskim najgorszy kebab w naszym mieście i dobrze , że nie pozwolono na ogródek bo to oznaczałoby rozwój a temu czemuś nie powinno pozwalać się rozwijać.
odpowiedz oceń post 6 163 zgłoś do moderacji
2017-06-04 22:46 97%
23

odpowiedziano ponad rok temu przez Janad4321
Połowa restauracji na Starym Mieście zmieniła w tym roku aranżację ogródka, też musiała wystąpić o zgodę mając aktualne jeszcze pozwolenie, czyżby , ile lat ma osoba decydująca o wystroju bo jeżeli ponad 50 to napewno jej się nie spodoba nowoczesny wystrój. Takie samo ogrodzenie ma też inny tam punkt i co - w tamtym roku miał też inny wystrój!!!!!!
odpowiedz oceń post 161 5 zgłoś do moderacji
2017-06-05 15:41 89%
24

odpowiedziano ponad rok temu przez Jaro 1
Byłem widziałem, obejrzałem a nawet jadłem. Ogródek oryginalny i nowoczesny - taki wystrój robi obecnie furorę w całej Polsce i jest bardzo popularny! Piasek dla dzieci jest wydzielony, a nie między stolikami jak tu ktoś sugerował , czysto i przestronnie, dodane dekoracje kwiatowe. Jedzenie bardzo mi smakowało, w środku również czysto i higienicznie, zakaz palenia! Nie rozumiem skąd tu tyle hejtu, ale przecież to nasza cecha narodowa w polączeniu z zawiścią .A ponadto jak ktoś nie chce to niech nie przychodzi, przymusu NIE MA !
odpowiedz oceń post 65 8 zgłoś do moderacji
2017-06-05 16:50 7%
25

odpowiedziano ponad rok temu przez piasek
nieuczciwy wlasciciel juz dawno zamknal restauracje a pani z kebaba dosyc odwaznie ma w nosie decyzje urzedasów ciekawe jak ta samowola sie zakonczy , co do smaku na poczatku kebeb był smaczny teraz niestety polecam jesli ktos ma problemy z zaparciami
odpowiedz oceń post 5 67 zgłoś do moderacji
2017-06-05 18:16 88%
26

odpowiedziano ponad rok temu przez Bezstronny
Taka różnorodność komentarzy bardzo mnie zaciekawiła i spowodowała , że poszedłem zobaczyć ten słynny ogródek i co ? W stylu obecnie robiącego furorę w Polsce wystroju - modnie i minimalistycznie ! Fajnie ! Dla dzieci jest osobne miejsce, a nie pod czy między stolikami. Żarcie super, w środku czysto. kompletnie nie kumam ! Do włodarzy miasta - czy Elbląg musi być ZAŚCIANKIEM !
odpowiedz oceń post 63 9 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.