najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

kultura

forum o kulturze w Elblągu
„Żołnierze wyklęci wracają w chwale.” Spotkanie z Tadeuszem Płużańskim
2017-04-04 10:02 100%

„Żołnierze wyklęci wracają w chwale.” Spotkanie z Tadeuszem Płużańskim

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Wczoraj, 3 kwietnia, po godzinie 14:00 w biurze posła na Sejm RP Jerzego Wilka odbyło się spotkanie z historykiem i dziennikarzem, prezesem Fundacji „Łączka” Tadeuszem Płużańskim. Elblążanie mogli zobaczyć na żywo znanego publicystę i wysłuchać jego prelekcji poświęconej najnowszej historii Polski. Tematem wykładu była "Walka z Żołnierzami Niezłomnymi wczoraj i dziś."

Jak wskazywał Tadeusz Płużański temat żołnierzy wyklętych wrócił po latach milczenia, spychania pod dywan. Żołnierze wyklęci prze lata nie mogli się przebić. Dominowała koncepcja okrągłego stołu, która była swoistą kontynuacją PRL-u.

W tej koncepcji bohaterami mieli być Mazowiecki, Michnik, Kuroń, Gieremek, nie Pilecki, Fieldorf, czy Łupaszka, nie Kazimierz Pużak, nie Adam Doboszyński. Polska przedwojenna została odrzucona przy okrągłym stole.

- mówił.

Ukryto skalę nie tylko zbrodni, ale i polskiego oporu. Dzisiaj historycy zaczynają szacować ten opór po 1944 roku na 200 tys. ludzi. Jesli szukamy gdzieś przestepców, bandytów, to byli oni po drugiej stronie - to byli komuniści

- zauważył Płużański.

Żołnierze wyklęci przetrwali jednak w świadomości znacznej części społeczeństwa jako bohaterowie:

Cały czas odbywało się to pomimo wrogości rządów i mediów związanych z polityką. (...) Lech Kaczyński uczynił coś niebywałego, bo on tych wyklętych uczynił bohaterami narodowymi.

70 lat pracy, kłamstw, moredrstw idzie n amarne. Dziś zołnierze wyklęci wracają w chwale. Oni mieli zniknąć na zawsze. Pewnym ldizom to się nie mieści w głowie.

- zaakcentował historyk.

Żołnierze wyklęci pojawiają się w popkulturze. Są na koszulkach, podczas opraw kibicowskich. Bardzo dobrze, ale czy ktoś z tych młodych ludzi ma na koszulce Jaruzelskiego, czy Michnika? Nie. Młodzież tego nie kupuje, nie uważa tych ludzi za swoich bohaterów. Cały trud komunistów, 70 lat morderstw, kłamstw idzie na marne. Oni nie mogą sobie z tym poradzić, a dzisiaj żołnierze wyklęci wracają i to wracają w chwale 

- mówił Tadeusz Płużański, podczas spotkania z elblążanami.

Prezes Fundacji „Łączka” nawiązał również do Kwatery na Łączce – miejsca pochówku przy murze cmentarnym Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie ludzi pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956:

Dlaczego warszawską Łączkę nazywa się warszawskim Katyniem? Bo operacja była niemal identyczna.

Żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego byli mordowani w bestialski sposób –"metodą katyńską”, czyli strzałem w potylicę z małej odległości. Następnie trafiali do grobów po sześć, po osiem osób, bez trumien.

Tadeusz Płużański, aby uzmysłowić jak wygląda Kwatera na Łaczce użył matematycznych detali:

Na terenie 20 m2 na 20m2 znajduje się 200 ludzkich szczątków. Tak to wygląda.  Straszna zbrodnia na Wojsku Polskim. Drugim filarem była zbrodnia na naszej pamięci

- zauważył.

 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2017-04-04 11:03 38%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Robert Koliński
Zwykły nieuk bez pojęcia, nie żaden publicysta - nie mylmy pojęć. Niedouczonemu oszołomowi od "zbrodniarzy przeklętych", morderców polskich kobiet i dzieci, przypominamy, że to Karol Marks wraca i to w wielkim stylu, zaś jego bandyci z lasu kolaborowali z okupantem hitlerowskim, za co wyklęła ich - oprócz zwykłych Polaków - m.in. Armia Krajowa oraz rząd londyński. W dodatku tych kryminalistów poukrywanych przez prawem i sprawiedliwością po lasach nigdy nie było więcej, niż 17 tys. (a to i tak są optymistyczne szacunki). I niech sobie załganej facjaty Pileckim nie wyciera, bo Pilecki na takich, jak on i jego zbrodniczy idole, to by splunąć nie chciał.
odpowiedz oceń post 3 5 zgłoś do moderacji
2017-04-04 11:51 0%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Zawisza Czarny
Raczej czekali na "sojuszników" z Zachodu, którzy mimo zapewnień nigdy nie przybyli z odsieczą. Gdyby nie było obietnic, że pomogą to nie siedzieliby wa lasach, ale od razu wyjechali na Zachód. Prawda jak zwykle leży po środku, Obok bandytów było wśród tych żołnierzy cała masa wspaniałych postaci i prawdą jest, że takich własnie była większość. ci nie liczni o których waść wspominasz to zwykli bandyci właśnie, ale w każdym stadzie znajdą się czarne owce.
oceń post 0 5 zgłoś do moderacji
2017-04-04 11:45 20%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez EuPi
Paranoja! Znowu bierze sie wszystkich do jednego worka. Morderców wynosi sie na pedestał razem z bohaterami! Nic bardziej idiotycznego nie mozna wymyślec, ale to cały PiS. Komunizm tez opierał sie na ciemnych masach, tak jak teraz PiS. Wystarczyło swojemu elektoratowi powiedziec, że jest lepszym sortem i wykonuje kazde polecenie, jak agitatorzy stalinowscy. Śmiac sie czy płakać?, ale na pewno nie mozna milczeć, bo zmieni sie ekipa i bedzie w druga stronę!
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
2017-04-04 13:09 33%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez EuPi
Cenzura komentarzy? Mój komentarz sie nie ukazał.
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2017-04-04 13:19 50%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez EuPi
Paranoja! Znowu bierze sie wszystkich do jednego worka. Morderców wynosi sie na pedestał razem z bohaterami! Nic bardziej idiotycznego nie mozna wymyślec, ale to cały PiS. Komunizm tez opierał sie na ciemnych masach, tak jak teraz PiS. Wystarczyło swojemu elektoratowi powiedziec, że jest lepszym sortem i wykonuje kazde polecenie, jak agitatorzy stalinowscy. Śmiac sie czy płakać?, ale na pewno nie mozna milczeć, bo zmieni sie ekipa i bedzie w druga stronę!
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.