Miasto złoży wniosek o dofinansowanie aktywnego przejścia dla pieszych przez Aleję Grunwaldzką.
Czym jest aktywne (inteligentne) przejście dla pieszych? Mówiąc w skrócie tego typu rozwiązanie polega na tym, że jego części składowe – aktywne punktowe elementy odblaskowe oraz lampy – aktywują się tylko w momencie, gdy pieszy podchodzi do przejścia dla pieszych. Dzięki temu kierowcy zwracają większą uwagę na pieszych znajdujących się na przejściu – znacznie poprawia się ich dostrzegalność, co za tym idzie – zwiększa się ich bezpieczeństwo. Dzieje się tak dlatego, że sygnały świetlne informują o ruchu pieszych. Nie są one włączone przez cały czas, natomiast są aktywowane ze względu na ruch pieszego (pieszych).
Pieszy, który zbliża się do takiego przejścia, jest wykrywany przez specjalny czujnik. Wówczas uruchamiane są dodatkowe funkcje, m.in. pulsacyjne żółte światło, które informuje kierowców o tym, że na pasach znajduje się pieszy. O zmroku aktywowane jest dodatkowe oświetlenie, a także migające punkty odblaskowe, które są zamontowane w nawierzchni jezdni.
Ile kosztuje tego typu inwestycja? Na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku tego typu przejście zostało otwarte w Sosnowcu. Wykonało je olsztyńskie przedsiębiorstwo Euroasfalt, które specjalizuje się w tego typu przedsięwzięciach. Koszt wyceniono na około 130 tys. zł. Na przejście składa się wiele elementów, m.in.:
- biało-czerwone pasy wykonane ze spacjalanej masy
- system ostrzegający kierowców, na który składają się żółte ostrzegawcze lampy migające, dopóki pieszy nie opuści pasów
- 20-metrowe jaskrawoczerwone pasy dojazdowe, które wykonane są z naturalnego boksytu skracającego drogę hamowania
Tego typu rozwiązanie aktywnie wspiera radny Robert Turlej, który jest przeciwnikiem likwidacji przejścia dla pieszych przez Al. Grunwaldzką przy hali Elzamu.
Od kilku dni trwa dyskusja medialna nad przyszłością przejścia dla pieszych przez Aleję Grunwaldzką. Zawsze podkreślałem, że likwidacja jest ostatecznością a przejście to jest bardzo potrzebne.
Jak pokazują badania natężenia ruchu przejście to, jest częściej uczęszczane niż to znajdujące się bliżej stacji benzynowej.
Co w takim razie można zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych? Jedną z propozycji Zarządu Dróg jest stworzenie aktywnego przejścia (dla pieszych – przyp. red.).
– informował niedawno radny.
18 stycznia Robert Turlej podał do wiadomości, że miasto złoży wniosek o dofinansowanie aktywnego przejścia dla pieszych przez Aleję Grunwaldzką.
Zobacz jak wygląda aktywne przejście dla pieszych