najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

motoryzacja

elbląskie moto wątki, porady, opinie, uwagi poznaj elbląski rynek usług motoryzacyjnych
Będzie rondo Obrońców Birczy? Są naciski na wojewodę, aby zawetował uchwałę RM w Elblągu
2018-08-21 08:30 100%

Będzie rondo Obrońców Birczy? Są naciski na wojewodę, aby zawetował uchwałę RM w Elblągu

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

28 czerwca 2018 r. na sesji Rady Miejskiej w Elblągu radni zadecydowali o nadaniu nazwy Obrońców Birczy dla ronda położonego na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów. Z pisma dr hab. Andrzeja Zapałowskiego, które skierował do wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego wynika, że są naciski, aby zawetował uchwałę RM w Elblągu. Weto wojewody może zniweczyć tę inicjatywę. Największe znaczenie w tej sprawie ma oficjalne stanowisko IPN, które dotychczas do urzędu wojewódzkiego nie wpłynęło.

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca 17 elbląskich radnych głosowało za nadaniem nowej nazwy dla ronda (radni PiS i SLD), a 1 był przeciwny.

Jak poinformowała nas Bożenna Ulewicz, rzecznik prasowa wojewody warmińsko-mazurskiego:

w związku z powziętymi w toku postępowania nadzorczego wątpliwościami co do zgodności z art. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki nazwy placu - Rondo Obrońców Birczy, nadanej uchwałą Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28 czerwca 2018 r., dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego zwróciła się 31 lipca br. do prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie z prośbą o zaopiniowanie ww. uchwały. Natomiast 30 lipca br. zwrócono się do przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu z zawiadomieniem o wszczęciu postępowania nadzorczego względem uchwały nr XXXV/724/2018  Rady Miejskiej w Elblągu. Kopię zawiadomienia skierowano również do prezydenta Elbląga.

Poniżej publikujemy treść listu, który wybitny historyk specjalizujący sie w tematyce kresowej (Uniwersytet Rzeszowski) dr hab. Andrzej Zapałowski (były poseł na Sejm RP i europarlamentarzysta) przesłał na adres wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego:

W związku z informacjami jakie do mnie dochodzą, a dotyczą one sugestii niektórych środowisk, aby Pan zawetował uchwałę Rady Miasta Elbląga w sprawie nadania jednego z rond w tym mieście imienia „Obrońców Birczy” apeluję, aby Pan tego nie robił.

 

W Birczy w latach 1944-1947 broniono polskości tych ziem i życia mieszkających tam Polaków. Jeżeli ta uchwała by upadła, stanie się to sztandarowym polem konfliktu Kresowian z rządem w zbliżających się kampaniach w 2018 i 2019 roku. Przepraszam, ale piszę wprost. Od 30 lat zajmuję się historią działań OUN i UPA na Pogórzu Przemyskim i nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Na mój wniosek IPN ma w październiku rozpocząć ekshumację zbiorowych mogił pomordowanych w rejonie Birczy ofiar ludobójstwa UPA. Przed dwoma laty wskazaliśmy IPN-owi zbiorową mogiłę pomordowanych przez banderowców 14 żołnierzy Wojska Polskiego. W tej chwili trwają badania genetyczne w celu ich zidentyfikowania. We wrześniu zostanie w sąsiedniej gminie Fredropol odsłonięty już trzeci pomnik ofiar UPA współfinansowany przez IPN.

 

Piszę nie tylko jako historyk, ale także jako działacz opozycji odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski a przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności.

 

Pozdrawiam serdecznie

11 lipca bieżącego roku w Warszawie odbyły się państwowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Przy pomniku Rzezi Wołyńskiej na skwerze Wołyńskim w Warszawie odbył się Apel Poległych, podczas którego przywołano m.in. Birczę i jej obrońców, oddając im hołd. Powiniśmy znać historię i o niej pamiętać. Jak mawiał Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”

oceń wątek 6 0 zgłoś do moderacji
2018-08-21 08:53 50%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez sekta pis
nie ważniejszych spraw? juz sie zygac chce pomyslami tych od sekty pis
odpowiedz oceń post 15 15 zgłoś do moderacji
2018-08-21 10:05 57%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez layla
pierwszy raz slysze o Birczy .szkoda ze nie imieniem zasluzonego elblazanina..czy takowych nie posiadamy..ieszkam 50 m od ronda tego ale o Birczy nie slyszalam nigdy..ale slyszalam o kpt Diaczenko ale to chyba malo wazne za to ze wjechal czolgami do Elblaga i pogonil niemcow....po co on to zrobil zniszczyc go...czy ego chcecie..czy chcecie zniszczyc i zatrzec pamiec o tym zdarzeniu...oni walczyli gineli w naszym miescie..fakt za tymi dzielnymi ludzmi szła horda ruskich komisarzy...mordercy..ale to ze Kp.diaczenko wyzwolil Elblag nikt nie powinien zapomniec...dzieki temu Panu historykowi przeczytalam o Birczy...ale przyznaje nigdy i tym nie slyszalam..jesli uwazacie ze to wazniejsze wydarzenie niz wyzwolenie Elblaga czy powojenni bohaterowi ...no to trudno i tak pis zmusi nas do zaakceptowania.
odpowiedz oceń post 12 9 zgłoś do moderacji
2018-08-21 15:44 22%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez pat
Diaczenko zmasakrował cywili zaraz po wejściu do miasta.
oceń post 2 7 zgłoś do moderacji
2018-08-21 10:51 68%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Kresowiak
Bardzo dobra robota! Polacy w Elblągu i w kraju powinni się dowiedzieć, że praktycznie rządzą nami wrogie siły, które chcą ukryć niewyobrażalne zbrodnie ukraińskich ludobójców z OUN-UPA i SS-Galizien dokonanne na blisko 200 000 Polaków . Piszcie o tym na bieżąco, aby mieszkańcy mogli się zorientować na kogo głosować. Gratulacje dla autora tekstu i inicjatorów upamiętnienia.
odpowiedz oceń post 19 9 zgłoś do moderacji
2018-08-21 11:42 43%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez arki
Jestem ciekawy co trzeba mieć w głowie żeby każde skrzyżowanie z ruchem okrężnym miało nazwę, a np. ze sygnalizacją świetlną już nie i skrzyżowanie równorzędne też nie.I dlaczego radni pozostawili bez nazewnictwa takie obiekty jak szalety miejskie czy parkingi osiedlowe które nie mają swoich patronów np.Szalet im.Wilka czy szalet miejski im Wróblewskiego bądź innego geniusza od nazewnictwa. Albo taki parking osiedlowy im radnych PIS bądź radnych wyklętych PO.
odpowiedz oceń post 9 12 zgłoś do moderacji
2018-08-21 21:54 60%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez Syn Żołnierza Wojska Polskiego
Imieniem Bandery to nazwij szalet we Lwowie. Tam masz przypisane 2 lata więzienia
oceń post 9 6 zgłoś do moderacji
2018-08-21 17:13 47%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez dr
Zastanawiam się w jakim ja kraju żyję? To juz nie tylko Żydów musimy sie pytać o naszą historię ale również Ukraińców??? Oj nioe takie rządy zapowiadał PiS.
odpowiedz oceń post 7 8 zgłoś do moderacji
2018-08-21 19:40 54%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez upa
panie wroblewski SMIERC UKRAINSKIM BANDYTOM
odpowiedz oceń post 7 6 zgłoś do moderacji
2018-08-21 21:52 56%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Syn Żołnierza Wojska Polskiego
Mój Świętej Pamięci Ojciec walczył przeciwko bandom UPA w tym m.in. w okolicach Birczy, dając daninę krwi. "Ciepłe" relacje polskich elit z Ukrainą wbrew logice, zasłaniają pamięć o Polakach mordowanych bestialsko i żołnierzach broniących ludności oraz zachowania integralności polskich ziem. Neobanderowcy mają swoją logikę historyczną opartą na stawianiu pomników ludobójcom. Niestety w tę logikę wpisują się polscy niby historycy z IPN. Wojsko Polskie przedstawiają jako aparat represji a bandytów z UPA jako represjonowanych. Szczególnie przoduje w tym IPN w Rzeszowie. Taka narracja to ożywianie banderyzmu i podżeganie do jeszcze większych roszczeń wobec Polski. Pytania końcowe . Czy autorzy pomysłu likwidacji "Ronda Obrońców Birczy" byli u Wiatrowycza z Ukraińskiego IPN i w Związku Ukraińców w Polsce na klęczniku? A może za mało poszło na wschód bezzwrotnej pomocy (daniny dla oligarchów, dostaw darmowego gazu, dopłat do studiów itp. )
odpowiedz oceń post 9 7 zgłoś do moderacji
2018-08-23 00:08 20%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez WOLNY ELBLAG
Błagam-wymyślcie coś Polskiego.
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.