najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

motoryzacja

elbląskie moto wątki, porady, opinie, uwagi poznaj elbląski rynek usług motoryzacyjnych
Bartłomiej Ryś
2014-04-08 06:33 25%

Koszt 1km w Elblągu - 2 zł. Koszt tego samego kilometra w Berlinie - 11 zł. Jak wypadają na tym tle elbląskie taxi?

rozpoczęty ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś

Poziom komunikacji miejskiej w Elblągu rośnie. Jednak w dalszym ciągu częstotliwość kursowania autobusów, zwłaszcza nocnych, pozostawia wiele do życzenia. Szybki i bezpieczny powrót, chociażby z imprezy, zagwarantuje nam tylko taksówka. Przyjrzyjmy się cenom za usługi w elbląskich korporacjach.

Po elbląskich ulicach porusza się 280 taksówkarzy. 46 licencji jest zawieszonych na wniosek przedsiębiorców. W naszym mieście pracuje łącznie 9 korporacji zrzeszających kierowców. Standardową kwotą wśród elbląskich taksówkarzy jest 7 zł za „trzaśnięcie drzwiami” oraz 2 zł za każdy przejechany kilometr. Stawki te różnią się w zależności od pory (w nocy zapłacimy więcej), miejsca docelowego (za wyjazd poza strefę miejską również więcej) oraz od korporacji. W zależności do jakiej taksówki wsiądziemy możemy liczyć na drobne rabaty.

Na dzień dzisiejszy przejazdy taksówką są traktowane jak elitarne, przeznaczone wyłącznie dla „wybrańców”. Odpowiedź na pytanie, dlaczego, jest prosta. Ze względu na cenę. Mieszkańcy narzekają, że ceny są zbyt wygórowane. Taksówkarze odbijają piłeczkę tłumacząc, że ceny są dostosowane do aktualnych warunków na rynku. Cena paliwa rośnie, auta trzeba poddawać naprawom, a ZUS również nie jest tani, zwłaszcza po zakończeniu tzw. „małego ZUSu”. Sprawdziliśmy jak wyglądają elbląskie ceny na tle innych miast, ale i również innych krajów.

I tak w Warszawie zapłacimy średnio 2-2.50 zł za kilometr – podobnie jak u nas. W Łodzi koszt oscyluje w granicach 2.20 zł/km. Gdańsk – 2.30-2.90 zł/km w zależności od rodzaju korporacji. Wrocław podobnie – cena kształtuje się na poziomie 2,50 zł za jeden kilometr przejechanej trasy. Ceny więc są na podobnym poziomie w każdym z miast.

Nie zmienia to faktu, że elblążanie nadal twierdzą, iż taksówki są za drogie. Z opowiadań kierujących wiemy, że lubią się targować, proszą o rabaty nawet w przypadku kwot do 20 zł. Kierowcy taxi tłumaczą, że gdyby kwoty za przejazd oscylowały np. w granicach 70-100 złotych to faktycznie można by było się targować. A tak? Sami ciężko wiążą koniec z końcem.

Jak wygląda cena przejazdów taxi za granicami naszego kraju? Mamy najtańsze taksówki w Europie. Koszt przejechania 1 km w Niemczech wynosi około 11 zł. Rzym – 8,20 zł. Paryż – 6,7 zł. Co ciekawe nawet w Moskwie podróżowanie taxi jest droższe, niż w Polsce. Wynosi około 3,3 zł za 1 km.

- Często się zdarza, że wieziemy z imprez osoby po prostu pijane. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że często zdarzają się pewne „wypadki” po drodze. Ostatnio jedna z kobiet nie wytrzymała i zwymiotowała mi na tapicerkę. Inny mężczyzna zrobił siku na tylnej kanapie. Po takich „przygodach” jestem wyłączony na resztę nocy z pracy, a dodatkowo muszę zapłacić za czyszczenie auta – opowiada jeden z taksówkarzy.

Pomimo tego taksówkarze w dalszym ciągu inwestują w nowe auta, aby zapewnić jak najwyższy poziom usług. Na elbląskich ulicach możemy zobaczyć np. Toyotę Prius, Toyotę Avensis, Hondę Civic, Toyotę Corollę – to wszystko auta maksymalnie kilkuletnie na rynku wtórnym kosztujące parędziesiąt tysięcy złotych.

- Staram się to robić, ponieważ coraz częściej dostaję sygnały, że pasażerowie wolą wybrać nowsze auto, niż starego Mercedesa. Nie wiem ile w tym prawdy, na razie nie zauważyłem „skoku” ilości pasażerów. Wiem jedno: zanim spłacę te auto, minie przynajmniej kilka długich lat – mówi właściciel jednej z nowych taksówek.

oceń wątek 4 12 zgłoś do moderacji
2014-04-08 07:15 86%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez bynio199
i co to kogo obchodzi ?
może autor artykułu napisałby by jakie mamy zarobki w porównaniu do innych krajów w unii, myślę że to by kogoś bardziej zainteresowało
odpowiedz oceń post 18 3 zgłoś do moderacji
2014-04-08 08:25 87%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Zapaszek
Uśmiałem się z pana taksówkarza odnośnie wymiotowania jasna sprawa że pobrudzi tapicerkę ale czy jednym z czynników przez który można zwymiotować w taksówce to nie jest zapach odświeżacza którego w normalnym aucie wystarczy na 2 lata ? Bardzo rzadko korzystam z taxi ale ostatnio była brzydka pogoda i środek nocy ( oczywiście bylem po spożyciu ) ale jak wsiadłem do pana to musiałem okno otworzyć bo zapach waniliowy mało nie przeżarł mi oczu i nosa. Tak więc kolejny raz w deszcz wolałem z buta iść bo dużo przyjemniej pomimo pogody a to że godzinny spacer bardzo dobrze wpływa na samopoczucie a szczególnie na poranny stan człowieka po piciu to już chyba każdy wie więc zamiast korzystać z "zapach taxi " polecam spacerek o ile pijecie z głową i jesteście w stanie samodzielnie się poruszać w bezpieczny sposób :)
odpowiedz oceń post 13 2 zgłoś do moderacji
2014-04-08 08:30 60%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Podróżnik
Przecież to jakiś żart. Porównaj cie ceny do okolicznych miast. Np w Kwidzynie lub Iławie kurs na terenie miasta kosztuje 7 złotych bez względu na dystans. W Elblągu niestety ceny są trojmiejskie, tylko zarobki nie.
odpowiedz oceń post 6 4 zgłoś do moderacji
2014-04-08 09:14 79%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Marek Ch.
do redakcji - No chyba was bóg opuscił. Gdyby Niemcy zarabiali 1300 zl a nie 1300 Euro moglibyscie porównywać ceny... a tak ? To jakby porównywać ze kulczyk wydaje na paliwo 5 tys miesięcznie a kowalski z elblaga czy braniewa kupuje ruskie paliwo bo na polskie go nie stac
odpowiedz oceń post 11 3 zgłoś do moderacji
2014-04-08 09:40 50%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez maykel
Panowie taksówkarze zacznijcie się myć bo strasznie od was wali starytm potem
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2014-04-08 11:13 57%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez e46
Czy autor robi te fantastyczne porównania do miast europejskich, żeby mieć więcej komentarzy? Bo innej logiki nie widzę
odpowiedz oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
2014-04-08 13:19 25%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez WON!!!
CZŁOWIEKU!JECHAŁEŚ KIEDYŚ KOMUNIKACJĄ NAD RANEM JAK TE NACHLANE BYDŁO WYLEZIE Z MELIN?DRĄ RYJA,CHLEJĄ PIWSKO...A CO KIEROWCA MOŻE ZROBIĆ?WYGONIĆ OCZYWIŚCIE,ALE ILE TO KOSZTUJE CZŁOWIEKA NERWÓW OD SAMEGO RANA!!!NIE MA NAD TYM ŻADNEJ KONTROLI,PÓŻNIEJ WANDALIZM,BÓJKI....LAĆ PAŁAMI ILE WLEZIE!!!
odpowiedz oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2014-04-08 17:35 50%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez elblag
racja, porównajmy zarobki, bo nijak ma sie ten artykuł do rzeczywistości
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2014-04-08 17:36 33%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez elblażek
racja porównajmy zarobki, bo śmieszny ten artykuł
odpowiedz oceń post 2 4 zgłoś do moderacji
2014-04-14 11:33 0%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez qwe
Koszt taksówki w Elblągu jest znacznie większy niż w Warszawie w warszawie zaczyna się od 1.70 plus chyba 5 zł za wejscie do taksi. A Tu ? minimum 2.7. ..
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2014-07-17 20:51 0%
11
odpowiedziano ponad rok temu przez dzik
mylisz taksowki z przewozem osob, ktory na szybie ma ceny o wiele nizsze niz taksowki a mimo to po przejechaniu takiej samej trasy przewozem osob a nie taksowka wychodzi drozej. dlatego, ze oszusci maja pomontowane dopaly dobijajace zlotowki na licznikach
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.