najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

motoryzacja

elbląskie moto wątki, porady, opinie, uwagi poznaj elbląski rynek usług motoryzacyjnych
eijk
2015-10-05 09:48 100%

Łańcuch czy pasek – jaki rozrząd jest lepszy?

rozpoczęty ponad rok temu przez Informacja prasowa

Dzięki wielu latom doświadczeń udało się opracować dwa rozwiązania wspomagające prawidłowe działanie rozrządu. Żadne z nich nie jest jednak doskonałe - ani łańcuch, ani pasek nie daje 100% pewności przez cały okres użytkowania auta. A zatem który z tych elementów jest lepszy?

Czym się różni łańcuch rozrządu od paska rozrządu?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że oba elementy pełnią dokładnie tę samą funkcję. Najkrócej można ją opisać jako przenoszenie momentu obrotowego z wału korbowego na wał rozrządu. Działanie to jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania silnika. Co więcej, musi być odpowiednio zsynchronizowane w czasie i przestrzeni, aby tłoki i zawory optymalnie ze sobą współdziałały.

Oba tytułowe elementy są  niezwykle ważne. Podobne konsekwencje przynosi zarówno zerwanie łańcuszka rozrządu, jak i paska. W wyniku takiego zdarzenia może dojść do wzajemnego uderzania się zaworów z tłokami, a następnie pogięcia trzonków zaworów oraz uszkodzenia prowadnic zaworowych. Remont jest wyjątkowo kosztowny, warto więc zrobić wszystko, aby go uniknąć.

Paski i łańcuchy rozrządu narażone są w czasie pracy na bardzo zmienne warunki temperatury, naprężeń i tarcia. Dodatkowo posiadają specjalne zęby, by ilość przełożeń pomiędzy kolejnym kołami zębatymi i pozostałymi elementami idealnie się zgadzała. W teorii zatem zarówno pasek, jak i łańcuch powinien być nie tylko nadzwyczaj trwały, lecz również precyzyjnie wykonany. Dyskusja na temat bardzo często poruszana jest na http://teamtotal.pl/, gdzie łańcuch zyskuje znacznie więcej pozytywnych opinii.

Paski rozrządu

Do prawidłowej pracy tego elementu niezbędne są suche i czyste warunki, dlatego niemal zawsze znajduje się on w specjalnej obudowie ochronnej. Została ona wykonana w prosty sposób, dzięki czemu nie tylko znakomicie spełnia swoją funkcję, lecz także w niezwykle łatwo można ją rozmontować. Ułatwia to dostęp do paska w przypadku jego wymiany bądź kontroli.

Zrozumiałe jest to, że wraz z eksploatacją pasek się zużywa. Dzięki stosowaniu coraz to lepszych materiałów, element wytrzymuje większy przebieg i jest w wyższym stopniu odporny na rozciąganie. To jedna z tych dolegliwości, która najbardziej dokucza paskom, które w wyniku długotrwałego działania poddają się siłom mechanicznym na nie oddziałującym.

Niezwykle istotne jest poprawne założenie paska. W pierwszej kolejności musi się zgadzać przełożenie zębów na poszczególne koła zębate, aby zapobiec wcześniej wspomnianym awariom. Drugim nadzwyczaj ważnym parametrem jest naciąg, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę przy kontroli lub zakładaniu nowego paska. Jeżeli będzie założony zbyt ciasno, będzie się nie tylko wydłużał, lecz w skutek zwiększonych oporów i tarcia, zwiększy się szansa na jego przerwanie.

Twoją uwagę powinien zwrócić charakterystyczny odgłos po uruchomieniu silnika. W pasku za luźno założonym znacznie szybciej wytrą się zęby, co przy skrajnym zużyciu również prowadzi do przerwania jego ciągłości lub przeskakiwania w czasie pracy.

Łańcuch rozrządu

Dawniej łańcuch rozrządu kojarzony był z całkowitą niezawodnością. Legendami obrosły opowieści o autach, które potrafiły przejechać 300, 400 a nawet 500 tysięcy kilometrów bez żadnej awarii w obrębie tego elementu! Czyż teraz nie byłby to imponujące osiągnięcie?! Trzeba przyjąć jednak, iż wtedy łączył on w zasadzie jedynie dwa koła zębate, podczas gdy teraz dochodzą do tego m.in. ślizgacze, a samych kół jest kilka. Tworzy to znacznie większe obciążenia w trakcie pracy wymagając jednocześnie od konstruktorów precyzji większej o kilka poziomów.

Dlatego też dziś, pomimo wykorzystania solidniejszych materiałów oraz dokładniejszego procesu produkcji, zrobienie takiego przebiegu bez żadnej wymiany jest niestety w zasadzie niemożliwe. W porównaniu do standardowych pasków są one jednak wytrzymalsze i w kategorii trwałości zdecydowanie prowadzą.

Wytrzymałość jest głównym powodem, dla którego są montowane głównie w silnikach o dosyć dużej mocy i pojemności skokowej. Często spotyka się je też w pojazdach z jednostkami napędowymi wyposażonymi w regulację faz rozrządu.

Łańcuszek rozrządu pracuje w specjalnej i szczelnie zamkniętej obudowie, gdzie jest stale smarowany olejem silnikowym. Tego rodzaju niwelowanie sił tarcia jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania elementu, w przeciwnym razie mógłby nie wytrzymać nawet kilkudziesięciu tysięcy kilometrów.

W zależności od modelu, po jednej lub po obu stronach łańcucha umieszcza się ślizgi napinaczy hydraulicznych. Odpowiadają one za utrzymanie prawidłowego napięcia łańcucha (wbrew pozorom on także się rozciąga), zapobiega też występowaniu drgań i hałasu.

Z reguły łańcuch wymienia się wraz z napinaczem, najczęściej przy okazji kapitalnego remontu silnika (czyli po około 250-300 tys. km), choć nie można tego traktować jako reguły.

Pasek czy łańcuch rozrządu?

Jak to często bywa, wszystko „rozbija się” o detale. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale wydaje się, że z delikatnym wskazaniem w stronę łańcucha. Jeżeli jednak dochodzi już do jego wymiany, koszty mogą solidnie „wyczyścić” Twój portfel. Najrozsądniejszym wyjściem jest stosowanie pasków rozrządu do samochodów o pojemności silnika nie większej niż 2 l. Auta z mocniejszymi jednostkami napędowymi dla wygody i przede wszystkim bezpieczeństwa kierowcy powinny posiadać trwalszy i mocniejszy łańcuch rozrządu.

oceń wątek 2 0 zgłoś do moderacji
2015-10-05 18:21 33%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez qwez
Nie wspomniano, że pasek jest zdecydowanie cichszy!
"Dlatego też dziś, pomimo wykorzystania solidniejszych materiałów [...]" Serio? Dziś właśnie celowo pogarsza się właściwości materiałów po to, aby auto regularnie odwiedzało serwis.
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2015-10-05 19:07 0%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez realista
Moje Signum anno domini 2003 przejechalo na lancuchu 240tys. Byc moze jezdzi dalej, nie wiem bo sprzedalem. Pracowalo cichutko. Tylko lancuch.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-10-05 20:58 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez ja
...a ja nie mam ani paska ani łańcucha - rozrząd wyłącznie na kołach zębatych- przewidziany na całą długość życia samochodu VW r5 2,5TDI
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-10-06 00:27 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez yataman
opel vectra B przejechalem nim ponad 320 tys na lancuchu i sprzedalem. zamienilem na vectre c a tem juz jest pasek i po 120 tys pasek do wymiany, wymiana rozrzadu i pompy wody to koszt ok 1600 zl. wiec lancuch jest tanszy ale to zalezy w jakiej marce . bo np BMW wyprodukowalo badziewne silniki na lancuchu ktory sie rozciaga albo uszkadza kola zebate, to samo dzieje sie z silnikami vw na lancuchu. takze niemieckie silniki to jedno z wiekszych gowien jakie sie obecnie produkuje. tak wiec w obecnych czasach miedzy paskiem a lancuchem stawiam znak rownosci, a nawet eksploatacja paska moze okazac sie troche tansza.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-10-06 09:22 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez fan VW
do "ja" jaki to model VW 2,5 TDI ma rozrząd na kołach zębatych tam jest tylko pasek
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-10-17 22:12 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez nurek
ja również w nissanie 2,2 mam łańcuch i 350.000km, jest OK! więc polecam.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.