najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

motoryzacja

elbląskie moto wątki, porady, opinie, uwagi poznaj elbląski rynek usług motoryzacyjnych
Ponad 200 milionów na linię kolejową z Braniewa do Gutkowa
2016-12-02 13:50 100%

Ponad 200 milionów na linię kolejową z Braniewa do Gutkowa

rozpoczęty ponad rok temu przez Maciej Markowski

Siedem ogromnych inwestycji kolejowych planują Polskie Koleje Państwowe na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, na które przeznaczone zostanie 2,3 miliarda złotych. Jedną z nich jest rewitalizacja linii kolejowej nr 221 Gutkowo - Braniewo, która została zaplanowana do realizacji na lata 2019-2020. W 80% środki będą pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Umowę o współpracy PKP PLK S.A. podpisał w Olsztynie marszałek Gustaw Marek Brzezin.

W Krajowym Programie Kolejowym 5 projektów znalazło się na liście podstawowej i 2 na rezerwowej. Oprócz rewitalizacji linii nr 221, ogromne środki w wysokości 1,5 mld zł (podstawowe projekty) zostaną przekazane także na przebudowę linii kolejowej nr 38 na odcinku Ełk - Korsze, linii nr 216 na odcinku Działdowo - Olsztyn, linii nr 219 na odcinku Ełk - Szczytno oraz na linii nr 353 na odcinku Jabłonowo Pomorskie - Iława - Olsztyn - Korsze. Dwie inwestycje rezerwowe dotyczą prac związanych z linią kolejową E75 na odcinku Białystok - Suwałki - Trakiszki (granica państwa) oraz rewitalizacji linii nr 220 na odcinku Olsztyn - Gutkowo.

- Infrastruktura transportowa, drogowa i kolejowa, jest niezwykle istotna w regionie tak rozległym jak Warmia i Mazury. Jej jakość podnosi bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców regionu i gości. Ma także bezpośredni wpływ na rynek pracy oraz na nasz rozwój gospodarczy i turystyczny. W regionalnym programie przeznaczyliśmy na ten cel blisko 800 mln zł. To kolejne środki do zainwestowania w ramach nowego regionalnego programu, co dowodzi, że jego realizacja istotnie przyspiesza – powiedział marszałek Brzezin.

90-kilometrowy odcinek linii łączącej Gutkowo z granicą państwa ma zapewnić podróżnym skrócenie dojazdu o ponad pół godziny przy maksymalnej prędkości 120 km/h z 1 godziny i 49 minut do 1 godziny i 18 minut. PLK w planie ma nie tylko naprawę samej trakcji, ale również przebudowę peronów na stacjach i przystankach, które będą także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Szacowany koszt całej inwestycji wynosi 231 milionów złotych, z czego aż 44 miliony euro będzie pochodziło ze środków RPO WiM 2014-2020 (oś priorytetowa nr 7, infrastruktura transportowa, działanie 7.3. infrastruktura kolejkowa). Obecnie trwają prace nad studium wykonalności, które dookreśli zakres prac.

- Realizacja projektu, wpisuje się w rozwój i usprawnienie sieci kolejowej na terenie Warmii i Mazur. Po wykonaniu prac będzie lepsza podróż z Gutkowa do Braniewa i sprawniejszy dojazd do granicy - powiedział prezes PKP PLK S.A. Ireneusz Merchel.

Ponadto Polskie Koleje Państwowe będą partycypowały także przy budowie wiaduktu w ciągu ulicy Lotniczej w Elblągu, która ma wystartować w 2017 roku i zakończyć się w 2018. PKP dołoży do budowy tunelu dla pieszych i rowerzystów, który miałby prowadzić pod przejazdem kolejowym na ul. Lotniczej. Prezydent Witold Wróblewski jest już po rozmowach z PKP PLK S.A., jak zakomunikował podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2016-12-02 16:37 88%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez rafi
A kolej nadzelowowa! A lepsze połączenia z Gdańskiem tak ważne teraz gdy 7 rozkopana!
odpowiedz oceń post 7 1 zgłoś do moderacji
2016-12-03 11:07 100%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Do_pomorskiego
A na nadzalewówkę jakoś zawsze brakuje kasy....
odpowiedz oceń post 4 0 zgłoś do moderacji
2016-12-04 16:12 100%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez marek elbląski
To jasne,jak nas traktują olsztyńskie buraki,zlikwidowali nam nadzalewowkę,połaczenie do Braniewa przez Bogaczewo,a my dalej tanczymy w chocholim tańcu i udajemy,ze jest dobrze.Gdyby Elblag był w wojewodztwie pomorskim,to bysmy mieli super połaczenia kolejowe z Trójmiastem,mierzeję i miast by tak nie podupadało,przy wiekszym mozna więcej.
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2016-12-04 17:14 100%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Obiektywny
Wszystko super tylko, czemu ciągle omija się Elbląg? Niby drugie miasto na Warmii i Mazurach, a pociąg z Elbląga do Olsztyna się wlecze... Nie wspominając o tragicznym stanie torowiska i pociągach z lat 70. Czasami jedzie szynobus i to już jest wydarzenie bo nie trzęsie jak "ziemniakami" i nie wieje wiatr po szyi. Mam nadzieję, że w końcu się obudzą ludzie i zobaczą, że Olsztyn jest złodziejem województwa i inne miasta ma w głębokim poważaniu. Niedługo będziemy mieli do Gdańska 25 min, a do "stolicy" województwa dalej 1,5 godz. No, ale po 99' było trzeba sprzedać Elbląg za stołki w Urzędzie Wojewódzkim i Marszałkowskim. Więc teraz mamy dno i przepaść w mieście oraz ucieczkę osób młodych.
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2016-12-05 08:48 100%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez jesiotr
Czyli na 7 projektów cztery dotyczą bezpośrednio olsztyna (linie do Gutkowa, Działdowa, Iławy i Korsz, plus z Gutkowa do Braniewa). Jednocześnie nie ma kasy na np. nadzalewówkę (a przecież szuwarowo-bagienne tak stawia na turystykę wodną), linię Elbląg-Braniewo przez Bogaczewo, Elbląg-Malbork czy nawet - niech im będzie - Elbląg-olsztyn... A co na to "nasza kochana elbląska władzuchna"? Ano trzyma głęboko paluszek olsztynowi, nie odzywa się, bo jeszcze pan baron partyjny z olsztyna się zdenerwuje, marszałek nie da ochłapów na kawałek wiaduktu albo nie znajdzie się po przegranych wyborach ciepła posadka na szuwarowo-bagiennym garnuszku...
odpowiedz oceń post 6 0 zgłoś do moderacji
2016-12-06 09:05 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez tutejszy
Stacja w Tolkmicku
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.