najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

motoryzacja

elbląskie moto wątki, porady, opinie, uwagi poznaj elbląski rynek usług motoryzacyjnych
Problemy z parkowaniem w Elblągu. Gdzie jest najgorzej?
2018-05-22 08:02 100%

Problemy z parkowaniem w Elblągu. Gdzie jest najgorzej?

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Na jednym z forów internetowych zagorzałą dyskusję wywołał problem parkowania na chodnikach. Jak parkujemy? Czy jest to tylko nasza wina? Czy liczba miejsc do parkowania jest odpowiednia? Kto za to odpowiada? Takie pytania nasunęły mi się w czasie, gdy czytałem wypowiedzi internautów.

Mam prawo jazdy i jednak uważam, że chodniki są dla ludzi pieszych, a jezdnie są dla samochodów. To kultura kierowców i brak mandatów daje prawo kierowcom parkować, jak im jest wygodnie. Przepis mówi wyraźnie: półtora metra chodnika ma być wolna dla pieszych

– zwróciła uwagę pani Barbara.

Ożywioną dyskusję wywołało zdjęcie samochodu zaparkowanego na środku chodnika, który według jednej z osób znających bliżej sprawę należał do ekipy remontującej budynek.

To ekipa remontująca budynek wyładowywała sprzęt. Po chwili podjechali od strony rusztowań stojących od podwórka :) Budynek będzie ocieplany, tak więc Janusz przygotuj się na spacery po drugiej stronie ulicy – tu będą rusztowania.

– wyjaśnił pan Dariusz.

Dyskusja była bardzo długa. Nam przypomniała istnienie problemu związanego z niedostateczną liczbą miejsc postojowych.

Z naszych ostrożnych szacunków wynika, że w Elblągu w dalszym ciągu brakuje ponad 2 tys. miejsc parkingowych. Władze samorządowe, jak również wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe robią wiele, aby rozwiązać ten problem i trzeba przyznać, że w ostatnich kilkunastu latach wiele zmieniło się w tym temacie na plus. Przykładowo obecnie budowany jest parking osiedlowy pomiędzy ulicami Krótką i 1 Maja w Elblągu, jak również duży garażowiec przy ul. Bednarskiej. Powstało bardzo dużo parkingów osiedlowych...

Mimo wszystko w dalszym ciągu w wielu miejsach miasta problemem na porządku dziennym jest znalezienie wolnego miejsca postojowego.

Wracamy z pracy po godzinie 18.00 i bardzo często mamy problem Dlaczego? Bo sąsiedzi wrócili przed nami i wszystkie wolne miejsca parkingowe zostały zajęte. Co nam pozostaje? Wyglądać przez okno i czekać aż zwolni się jakieś miejsce. Inny sposobem jest nasłuchiwanie odgłosów zapalenia samochodu. W tym czasie stawiamy samochód w miejscu niedozwolonym – choćby na trawniku, osiedlowej ulicy i idziemy do domu. Nigdy jednak nie możemy mieć pewności, czy jakiś "życzliwy" sąsiad nie zadzwoni po straż miejską. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zrobienie kilku – kilkunastu rundek wokół osiedla w poszukiwaniu wolnego miejsca lub ucięcie dłuższej pogawędki z sąsiadami, rozglądając się w tym czasie dookoła. Na pewno wielu z naszych Czytelników miało / ma podobne doświadczenia.

Często występujące problemy to: nagminne zastawianie wąskich, osiedlowych ulic, utrudniające przejazd; parkowanie na trawnikach; parkowanie w sposób, który powoduje, że jesteśmy tak zablokowani, że nie możemy wyjechać. 

Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest to, że starsze osiedla powstawały w czasach, gdy samochodów było znacznie mniej niż obecnie. Najczęściej projektanci zostawiali bardzo mało miejsc na parkingi. Nie wspominamy już o centrum miasta, gdzie problem ten jest dużo bardziej dotkliwy. Duży problem stanowi komfortowe parkowanie przy szkołach, przedszkolach, czy żłobkach – w przypadku, gdy rodzice odwożą tam swoje pociechy. Przykładowo niemałym wyzwaniem jest znalezienie wolnego miejsca parkingowego przy przedszkolu nr 23 w Elblągu, choć nie jest to oczywiście przypadek odosobniony.  

Możemy pocieszyć się, że są miasta w Polsce gdzie problem braku wolnych miejsc postojowych jest dużo większy. Najmniej miejsc parkingowych na jedno auto w naszym kraju przypada we Wrocławiu. Co prawda najwięcej samochodów na 1000 mieszkańców w Polsce jest w Olsztynie (1094), Sopocie (1081) oraz Warszawie (922), ale to właśnie Wrocław z liczbą 878 aut znajduje się na czwartej pozycji, przy czym występuje tutaj najmniej miejsc parkingowych - zaledwie jedno na 144 auta.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że wzrost liczby samochodów osobowych (z 13,38 mln w 2006 r. do 20,72 mln w 2015 r.) był głównym powodem tłoku na polskich drogach oraz parkingach. W 2015 roku przypadało u nas 539 samochodów na 1000 mieszkańców (obecnie jest to już ok. 600). To więcej niż w Anglii i Francji. Porównywalny przyrost nastąpił jedynie w Rumunii oraz Rosji.

Jak rozwiązać ten problem?

Budować nowe parkingi, w miarę możliwości także wielopoziomowe. Ciągle przybywa samochodów i wszystko wskazuje na to, że w dalszym ciągu będzie przybywać. Kiedyś był jeden samochód w rodzinie lub nie było żadnego – dziś licealista już chce jeździć swoim autem. Zobaczy pan jak wyglądają dziś niektóre tereny wokół szkół średnich – całe są zajęte przez samochody. Po prostu kiedyś ludzie jeździli konno, a teraz przemieszczają się na koniach mechanicznych.

– odpowiedział pan Krzysztof.

A jakie jest Wasze zdanie? Gdzie występują według Waszych doświadczeń największe problemy z zaparkowaniem samochodu?

oceń wątek 3 0 zgłoś do moderacji
2018-05-22 04:39 50%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Gość
Ja sie wyprowadziłam do Kwidzyna i takiego problemu nie mam. Zadnych parkomatow i szlabanow nigdzie nie widzialam a po miescie przemieszczam sie sporo i pieszo i autem :)
odpowiedz oceń post 4 4 zgłoś do moderacji
2018-05-22 09:13 100%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez ona
Często brak wolnych parkingowych przy szkole pijarskiej na Saperów. Zresztą Saperów zastawiona samochodami na całej długości.
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2018-05-22 09:34 100%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Struga
Cala ul. Struga zawalona samochodami i walka o miejsce. Podobnie jest w calej okolicy. Parkingi przy wieżowcach na Nowowiejskiej tylko w części rozwiązały problem, bo tam mieszka bardzo dużo ludzi i to kropla w morzu potrzeb.
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2018-05-22 13:20 100%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Wybickiego d. Nalazków
Wybickiego. Zmieniła się nazwa a problem pozostał. Cała ulica zastawiona samochodami. Dochodzi jeszcze szkoła. Rodzice podwożą i zabierają dzieci, krążą w tę i z powrotem. Nietrudno tu porysować lakier. Czy w końcu kiedyś ktoś pomyśli o mieszkańcach. Spółdzielnia najwyraźniej ma to w...
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2018-05-22 16:42 100%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez gru
Wystarczy, że samochody od klatek 4 do 10 będą stawać pod kątem /tak jak na Andersa d. A. Ludowej/ to więcej samochodów się zmieści. Przecież chodnik jest poszerzony.
oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2018-05-23 19:22 100%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez gość
Pamiętam jak wprowadziłem się Nad Jarem,na parkingu stał Wartburg sąsiada,Nysa,stary Mercedes i moja poczciwa Skarpeta .
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2018-05-28 23:05 100%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez jujo
Mogę zrozumieć, że samochodów przybywa ciut szybciej niż miejsc parkingowych. Ale zrozumieć nie mogę, że znajdują się tacy, którzy uzurpują sobie wyłączne prawo do publicznych parkingów. Wracam do domu o różnych porach i co oczywiste staram się zaparkować możliwie blisko domu. Jednak często bywało, że parkowałem na sąsiedniej ulicy, na jedynym wolnym miejscu w okolicy. No i zaczęła się "korespondencja". W kartkach wtykanych za wycieraczkę uświadamiany byłem przez uzurpatora, gdzie powinienem parkować. Chciałem odpowiedzieć w takiej samej formie, ale doszedłem do wniosku, że lepiej z mądrym zgubić, niż ........
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.