najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

motoryzacja

elbląskie moto wątki, porady, opinie, uwagi poznaj elbląski rynek usług motoryzacyjnych
Bartłomiej Ryś
2014-02-22 09:37 83%

Proceder zakupu biletów na dowolny przejazd powoli dociera do Elbląga. Czy ZKM jest na to przygotowany?

rozpoczęty ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś

Znów pasażerowie kombinują, jak nie płacić za bilet i uciec od mandatu. W ruch poszły strony internetowe, które oferują zakup biletu na daną linię i godzinę. Czy Zarząd Komunikacji Miejskiej jest przygotowany na walkę z taką "pomysłowością" pasażerów?

Zamysł wszystkich stron jest bardzo prosty. Jedziemy komunikacją miejską bez ważnego biletu na przejazd. W razie kontroli przyjmujemy mandat, wszystko podpisujemy, podajemy swoje, prawdziwe dane. Następnie na jednej ze stron publikujemy (co ważne – anonimowo!) ogłoszenie na temat poszukiwania biletu na tę linię, którą się poruszaliśmy. Koszt takiego biletu oscyluje w granicach 50 złotych i zmienia się w zależności od miasta, w którym jest sprzedawany.

Potem wystarczy wyłącznie udać się do punktu kontroli biletów i zgłosić reklamację – jakim cudem została na nas nałożona opłata dodatkowa, skoro mamy bilet, prawda?

Cały proceder jest oczywiście nielegalny, twórcy stron tłumaczą, że zakup biletów odbywa się w celach „kolekcjonerskich”. Podobne „kolekcję” mogliśmy zbierać w sklepach z dopalaczami.

Na szczęście na razie ten proceder nie dotarł do Elbląga, jednak ZKM-owi takie działania są znane. Na nasze wątpliwości odpowiada Michał Górecki, specjalista ds. marketingu i komunikacji społecznej w Zarządzie Komunikacji Miejskiej.

Tego typu akcje to część praktyk uchylania się od płacenia za przejazd komunikacja miejską. Jeżeli korzystamy z czegoś co jest odpłatne ale za to nie płacimy - popełniamy kradzież. Wszyscy chcielibyśmy aby zwiększona została liczba kursów, aby więcej wiat pojawiło się na przystankach, aby można było wprowadzać kolejne udogodnienia i usprawnienia. Im więcej osób jeździ bez biletu, tym mniejsza część kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej jest pokrywana ze sprzedaży biletów - a co za tym idzie, rozwój komunikacji miejskiej jest poważnie utrudniony, a nawet uniemożliwiony.

Przy każdej nałożonej opłacie kontrolerzy sporządzają notatkę w jakich okolicznościach została ona nałożona. Jest to szczególnie przydatne przy rozpatrywaniu ewentualnych reklamacji dotyczących właśnie kontroli biletów. Wszystkie takie odwołania i reklamacje są dokładnie sprawdzane i weryfikowane. Zgodnie z przepisami, możliwość anulowania opłaty dodatkowej może nastąpić po okazaniu ważnego biletu - dotyczy to jednak tylko i wyłącznie imiennych biletów okresowych. Okazanie już po nałożeniu opłaty dodatkowej biletu jednorazowego lub dobowego, nie może być podstawą do jej anulowania.

Nieocenioną pomocą jest również monitoring wizyjny, który pomaga rozstrzygać sytuacje sporne pomiędzy pasażerami a kontrolerami biletów. Przykładowo - zgłosił się do na pasażer, twierdzący że niesłusznie została na niego nałożona oplata dodatkowa. Kontrolerzy podczas wsiadania do pojazdu zauważyli, że wspomniany pasażer przyjął od innego pasażera skasowany wcześniej bilet. Ponieważ zgodnie z przepisami jest to zabronione - kontrolerzy mieli obowiązek wystawić opłatę dodatkową. Zapis monitoringu z tego kursu potwierdził, że taka sytuacja miała miejsce i reklamacja została oddalona.

Dzięki odpowiednim zapisom w przetargach dla nowych przewoźników możemy liczyć na to, że w Elblągu nie będzie możliwy ten proceder. Nie możemy zapominać, że za ludzi jeżdżących „na gapę” płacimy wszyscy.

oceń wątek 5 1 zgłoś do moderacji
2014-02-22 16:34 57%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Krol Urbanowicz bejbe
Przeciez wystarczy do kanarów mówic po angielsku i wypuszczaja z autobusu przednimi drzwiami, bo nie umieja sie dogadac.:)
Zawsze tak robie jak jestem w Elblagu.
Beka z losi co jezdza bez biletu i sa tak tepi, ze nie potrafia wykiwac kanarów, a pozniej 120zl trzeba placic, ahhaha.
odpowiedz oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
ksiazeelblaga
2014-02-22 16:40 0%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez ksiazeelblaga
gg
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2014-02-22 22:39 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez ori
https://www.facebook.com/przecinki?fref=ts
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2014-02-22 23:41 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Brzenczaszczykiewiczowicz
Do Karol Urbanowicz bejbe... Myślałeś chłopcze kiedyś nad samobójstwem? Sądząc po Twoich wypocinach,pewnie nie raz!
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2014-02-23 04:55 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez ho2
Z tym angielskim do kanarów to dobry pomysł,ja proponuje Japoński
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.