najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

motoryzacja

elbląskie moto wątki, porady, opinie, uwagi poznaj elbląski rynek usług motoryzacyjnych
Sprofanowano tablicę na rondzie Obrońców Birczy. Dziś uroczyste otwarcie
2018-10-13 10:20 100%

Sprofanowano tablicę na rondzie Obrońców Birczy. Dziś uroczyste otwarcie

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Na rondzie Obrońców Birczy w Elblągu (początek uroczystości dziś, 13 października o godz. 12.00), sprofanowano tablicę pamiątkową poświęconą obrońcom położonej w południowo-wschodniej Polsce miejsowości, którzy w latach 1945-1946 kilkukrotnie odparli ataki ukraińskich bojowców z oddziałów UPA.

O profanacji poinformował nas Jacek Boki, główny inicjator nazwania ronda na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów w Elblągu oraz ufundowania tablicy. Na dole tablicy pamiątkowej białą farbą zamalowano wyraz „Birczy” wyrazem „ubecji”. Najprawdopodobniej użyto do tego celu odpowiedniego szablonu.

Zniszczoną tablicę zauważyli dziś, przed godziną 8.00 rano, organizatorzy dzisiejszej uroczystości, którzy poinformowali o tym fakcie policję. Jeszcze wczoraj wieczorem na rondzie trwały ostatnie prace przygotowawcze do uroczystego złożenia ziemi z cmentarzy wojskowych w Birczy i Borowicy.

Sprofanowana tablica pamiątkowa na rondzie Obrońców Birczy w Elblągu, fot. nadesłana

Jak poinformował nas Jacek Boki:

W dzisiejszych uroczystościach przy rondzie Obrońców Birczy weźmie udział czterech weteranów walk z bandami UPA, czterech uczniów klas mundurowych i 30 mieszkańców Birczy.

31 sierpnia bieżącego roku Instytut Pamięci Narodowej wydał opinię, w  której odpowiedzial na na pytanie, czy nazwa rondo Obrońców Birczy w Elblągu jest zgodna z zapisami ustawy o zakazie propagowania komunizmu. W sposób jednoznaczny stwierdza ona, że nazwa Rondo Obrońców Birczy w Elblągu jest zgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu i ma na celu uhonorowanie tych, którzy bronili miejscowości przed zniszczeniem przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA. Jak wskazuje IPN nazwa nawiązuje do działań podjętych prze lokalną samoobronę, żołnierzy Wojska polskiego i miicjantów, którzy w latach 1944-1947 bronili mieszkańców Birczy i okolicznych miejsocowści przed atakami nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA.

Celem UPA w czasie trzech ataków na Birczę w latach 1945-1946 było zniszczenie Birczy. Mówił o tym wprost prowindyk I Okręgu OUN, tzw. Zakerzońskiego Kraju Mirosław Huk "Hryhora" w czasie odprawy dowództwa grupy "Zachód", odbytej w dniu 5 stycznia 1946 r.: "Gdybyśmy mieli lepszych dowódców, to Birczy by nie było, która na tym terenie spędza sen z oczu wielu ludziom". To spotkanie poprzedzało trzeci atak na Birczę, który miał miejsce w nocy z 6 na 7 stycznia 1946 r.

– napisał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosław Szarek.

Nie potwierdził tym samym zarzutów, jakoby opiniowana nazwa ma celu czczenie formacji zbrojnych utworzonych przez władze komunistyczne.

Należy podkreślić, że celem milicjantów i żołnierzy Wojska Poslkiego broniących Birczy była przede wszystkim skuteczna obrona polskiej ludności przed UPA. Wśród obrońców Birczy, wchodzących w skład instytucji mundurowych Polski Ludowej, znajdowali się także byli żołnierze Armii Krajowej, by wspomnieć por. Witolda Grabarczyka, dowódcę kampanii moździerzy w ramach 2. Batalionu 26 Pułku Piechoty, broniącego Birczy podczas III ataku UPA w nocy z 6 na 7 stycznia 1946 r. Wcześniej był żołnierzem 27 Wołyńskiej Dywizji AK. Przeszedł cały szlak bojowy 27 WD AK walcząc z UPA i Niemcami. W owym czasie nie było innej możliwości uchronienia naszych rodaków na tym terenie przed działalnością ukraińskich nacjonalistów. Inną ważną uwagę, która należy tu poczynić jest to, że na tereny walk z OUN-UPA władze Polski Ludowej celowo wysyłały "niepewny politycznie element".

 

Opiniowana nazwa nie ma zatem na celu czczenia formacji zbrojnych utworzonych przez władze komunistyczne, ale uhonorowanie tych osób, które podjęły walkę w obronie zdrowia i życia mieszkańców Birczy i chroniących się tam uciekinierów z okolicznych miejsocowości.

 

W związku z powyższym ocenić należy, iż wymieniona ustawa nie propaguje komunizmu, bądź innego ustroju totalitarnego w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy.

– możemy przeczytać w opinii wydanej przez prezesa IPN-u.

Uroczystość otwarcia ronda Obrońców Birczy rozpocznie się 13 października (sobota) o godz. 12.00. 

oceń wątek 4 0 zgłoś do moderacji
2018-10-13 10:50 60%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Kamil
Brawo redakcja! Jedyni piszacy o trudnych tematach!
odpowiedz oceń post 9 6 zgłoś do moderacji
2018-10-13 10:55 58%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Robert Koliński
(...) Przypomnijmy krótko fakty - miasteczko Bircza w okresie październik 1945-styczeń 1946 było trzykrotnie atakowane przez zorganizowane i przeważające siły ukraińskich nacjonalistów z OUN/UPA. Wszystkie ataki zostały odparte przez polskich obrońców, zginęło w nich co najmniej 44 mieszkańców Birczy i co najmniej 70 żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Urzędu Bezpieczeństwa.

I teraz zaczyna się najlepsze - zarówno wnioskodawcy projektu (przemawiający przedstawiciel Rodzin Wołyńskich), jak i radni Prawa i Sprawiedliwości argumentowali, że Birczy bronili żołnierze Armii Krajowej (!), powołując się na przypadek dwóch żołnierzy (jeden z nich był nawet dowódcą tej jednostki), którzy rzeczywiście przed wstąpieniem do 26. Pułku Piechoty walczyli wcześniej w szeregach 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty, co jest oczywistą manipulacją i próbą pisania historii na nowo w IPN-owskim zakłamanym duchu. (...)
odpowiedz oceń post 7 5 zgłoś do moderacji
2018-10-13 10:56 50%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Robert Koliński
(...) Przypomnę bowiem w tym miejscu, że zasłużony w obronie Birczy 26. pp został sformowany we wrześniu 1944 r. jako sowiecki etat pułku strzeleckiego nr 04/501 i wchodził w skład 9. Drezdeńskiej Dywizji Piechoty z 2. Armii WP. Walczył m.in. w operacji forsowania Nysy Łużyckiej, w kwietniu 1945 poniósł bardzo ciężkie straty w bitwie pod Budziszynem. Podobnie sprawa ma się z innymi jednostkami broniącymi w tym okresie Birczy przed bandami UPA, tj. 28. pp, 30. pp, czy 12. i 17. Dywizją Piechoty. Wszystko to były jednostki przez dzisiejszą, PiS-owską władzę „wyklęte” (w sumie było to nawet ok. 10-15 tys. żołnierzy), stanowiły bowiem siły tzw. Ludowego Wojska Polskiego, czyli formalnie wchodziły w skład Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR i Armii Ludowej. (...)
odpowiedz oceń post 5 5 zgłoś do moderacji
2018-10-13 10:56 42%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Robert Koliński
(...) Należy w tym miejscu zaznaczyć, że kilka miesięcy temu ci sami radni (wtedy całego niemal elbląskiego PO-PiS-u) przegłosowali "dekomunizacyjną" zmianę nazwy elbląskiej ulicy Armii Ludowej (na koszt mieszkańców!), która nie pasowała im do obecnie prowadzonej pod nadzorem IPN polityki historycznej. (...)"

całość: https://www.portel.pl/spoleczenstwo/pis-glosuje-przeciwko-papiezowi-polakowi-a-za-komunistami-opinia/105841
odpowiedz oceń post 5 7 zgłoś do moderacji
2018-10-13 12:37 67%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez gość
Lewactwo!
odpowiedz oceń post 8 4 zgłoś do moderacji
2018-10-13 13:29 63%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez wołyniak
pewnie ukraińcy z ul Częstochowskiej to obok,na tej ulicy po wojnie zamieszkali sami ukraińcy.No chyba ze ubecy z PO?
odpowiedz oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2018-10-13 20:02 63%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez Elka21
Ukraincy by rozwalili pomnik nie pisalibh o ubecji
Winny jest oczywisty i pisze tu komentarze
oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2018-10-13 18:55 50%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Mietek
Po co te nazwy w miejscach publicznych w historii to jest i wystarczy.Castro nawet ulicy nie chciał ze swoim nazwiskiem bo zmiana ustroju lub poglądów i skutek będzie wyrwanie nazwy.
odpowiedz oceń post 4 4 zgłoś do moderacji
2018-10-13 19:00 56%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Mayk
Naciąganie kosztów miejskich komu to potrzebne napisy na cmentarzu.
odpowiedz oceń post 5 4 zgłoś do moderacji
2018-10-13 19:56 63%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez wołyniak
Potomkowie akcji Wisła, nadal są aktywni. Lata w naszym kraju po1945r., nie zmieniły ich poglądów .Są nadal z pod znaku tryzuba.
odpowiedz oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2018-10-13 21:29 50%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Zaciekawiony
A gdzie to jest? Jakie skrzyżowanie ulic w Elblągu?
odpowiedz oceń post 1 1 zgłoś do moderacji
2018-10-13 22:06 50%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez ho2
pytam na mieście 15,30,60 latka kto to jest obrońca BIRCZY
15 do 25 lat -odpowiadają że to stara gra na plejke 1,
reszta odpowiada że to film z TERESĄ ORLOWSKI z lat 80
badanie potwierdzone przez niezależne media
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2018-10-21 18:26 0%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez kumak
Już kilka lat temu jakiś banderowiec dokonał zniszczenia tablicy na pomniku wdzięczności obrońcom w Birczy usuwając z niej napisy dot. Urzędu Bezpieczeństwa. Czyżby ta sama ręka?
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.