najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

motoryzacja

elbląskie moto wątki, porady, opinie, uwagi poznaj elbląski rynek usług motoryzacyjnych
Redakcja elblag.net
2018-06-01 07:10 0%

Także od Ciebie zależy, czy elbląskie rondo otrzyma nazwę upamiętniającą obrońców Birczy

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

28 czerwca na sesji Rady Miejskiej w Elblągu będzie poddany pod głosowanie projekt uchwały dotyczący nadania jednemu z rond w Elblągu, położonemu na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów, nazwy Obrońców Birczy.

Inicjator upamiętnienia, Jacek Boki, zwraca się z prośbą do środowiska Kresowian i polskich patriotów o wsparcie tej inicjatywy:

Przed datą tego głosowania przez Radę Miejską w Elblągu potrzebne będzie nam wsparcie ze strony wszystkich środowisk zrzeszających Kresowian i wszystkich polskich patriotów oraz władz i mieszkańców Birczy. Możecie tego dokonać wysyłając maile oraz dzwoniąc do radnych oraz prezydenta Elbląga z naciskiem, aby tego dnia radni zagłosowali za nadaniem tej właśnie nazwy ronda na osiedlu Nad Jarem. Codziennie przez to rondo przejeżdża około 2-3 tysięcy samochodów.

 

Podaję namiary z adresami mailowymi oraz telefonami do radnych Elbląga i prezydenta miasta Elbląga:

 

 

Nasza petycja:

Petycja o upamiętnienie polskich ofiar ludobójstwa OUN-UPA

 

Za wszelkie wsparcie w tej bardzo ważnej dla nas wszystkich sprawie już teraz z serca dziękuję.

 

Jacek Boki

Na sesji rady miejskiej w dniu 22 marca przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak miał złożyć inicjatywę uchwałodawczą w sprawie nadania nazwy "Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich" rondu w Elblągu, znajdującemu się na skrzyzowaniu ul. Niepodległości i Legionów. Inicjatywa uchwałodawcza nie została w jednak zgłoszona.

Od początku elbląskim rondom nadawane były nazwy miast partnerskich. Przykład przyszedł do nas z Francji. Compiegne po raz pierwszy dla nas nazwało rondo imieniem miasta Elbląg. To pomysł bardzo dobry. W poprzedniej kadencji pojawiły się inne nazwy. Jestem zwolennikiem, żeby ronda nie były elementami politycznymi, bo wtedy zawsze są takie momenty, że ktoś chce złożyć kwiaty, zapalić świeczkę, lepiej, żeby to było rondo łączące ludzi. Moja decyzja nie ma nic wspólnego z wnioskiem mieszkańców. Uważam jednak, że to nie jest dobry pomysł. Jestem mu przeciwny. W tej sytuacji, a mamy w Elblągu dużo mieszkańców pochodzenia ukraińskiego, nie powinno się wychodzić z takim tematem, który może budzić dużo emocji

– w ten sposób prezydent Elbląga Witold Wróblewski odniósł się w pierwszym kwartale tego roku do pomysłu nazwania ronda na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów imieniem "Ofiar ludobójstwa OUN-UPA". 

To, czy obecna propozycja nadania jednemu z rond w Elblągu, położonemu na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów, nazwy Obrońców Birczy uzyska akceptację Rady Miejskiej w Elblągu zależy również m.in. od zaangażowania w tej sprawie elblążan.

............................................

Obrona Birczy

W tym miejscu przypomnijmy, że latach 1945-1946 Bircza była trzykrotnie atakowana przez bojowników UPA - w październiku i listopadzie 1945 roku oraz w styczniu 1946 roku. Miasteczka i jego mieszkańców bronili żołnierze 26. i 28 Pułku Piechoty oraz batalionu XII Dywizji Piechoty, jak również milicjanci. Archiwa potwierdzają, że ukraińscy nacjonaliści mieli plan wymordowania miejscowej ludności. 

W tamtych latach Bircza znajdowała się w strefie przygranicznej. Co prawda umowę graniczną zawarto w dniu 16 sierpnia 1945, ale zaczęła ona obowiązywać od 5 lutego 1946. Wówczas też dokonano wyznaczenia granicy w terenie. Znajdowała się ona znacznie bliżej Birczy niż obecnie (rejon Ustrzyk Dolnych przyłączono dopiero w 1951 roku), dlatego też w okolicach tejże miejscowości można było spotkać także jednostki NKWD. 

Celem trzeciego, decydującego ataku UPA na Birczę było zniszczenie kwaterującego w mieście garnizonu Ludowego Wojska Polskiego, zniszczenie posterunku Milicji Obywatelskiej, biura komisji wysiedleńczej oraz spalenie miasta. Został on dokonany około godz. 2.00 w nocy – z 6 na 7 stycznia 1946 roku – w wigilię wschodniego Bożego Narodzenia. 

Atak został po pięciu godzinach odparty. Mieszkańcy miasteczka i uciekinierzy z okolinych miejscowości, którzy znaleźli tu schronienie, zostali uratowani od niechybnej śmierci.

Według wywiadu UPA, Birczy miało bronić 960 Żołnierzy WP i 140 milicjantów. Natomiast według danych polskich, l batalion 9 DP liczył faktycznie w tym czasie (na skutek demobilizacji) około 180-200 żołnierzy. Załogę Birczy mogło stanowić zatem maksymalnie około 500 osób, natomiast atakowało miasto około 550-600 bojowników UPA. Siły były prawie wyrównane, ale akcja napastnicza miała zdecydowanie większą moc, a to ze względu wykorzystanie elementu zaskoczenia. Tym bardziej należy doceniać odwagę i umiejętności obrońców.

Według meldunku ukraińskiego, w walce zginęło 23 żołnierzy UPA (w tym "Konyk" i "Orski", część z partyzantów odniosła rany, zostali dobici następnego dnia rano), a 22 zostało rannych, w tym dwóch ciężko (zostali zabrani do leśnych szpitali, w walce tej odniósł rany m.in. Jurij Boreć). Ten sam meldunek szacuje straty polskie na 70 zabitych i nieznaną ilość rannych. Przebieg wydarzeń (atak na odsłoniętym terenie) wskazuje jednak, że te dane były potraktowane propagandowo. Ocenia się, że znacznie bliższe prawdy są dane podawane przez źródła polskie, które informują, że UPA poniosła straty w wysokości 140 zabitych i 12 wziętych do niewoli, natomiast po stronie polskiej było (według Ginalskiego i Wysokińskiego) tylko 9 rannych.

W wyniku prowadzonych walk spłonęło kilkanaście domów, jak również zniszczony został pałac w Birczy.

Opracowano m.in na podstawie Wikipedii.

Więcej informacji dotyczących obrony Birczy.

oceń wątek 0 0 zgłoś do moderacji
tatus505
2018-06-01 10:06 60%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez tatus505
rutututu przestańcie wymyslać co jeszcze może harcerza który na obozie zbił sobie kolano głupota rondo to rondo
odpowiedz oceń post 9 6 zgłoś do moderacji
2018-06-01 11:54 67%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Bartosz z
Ja proponuje nazwę Mary Jane. Ku pamięci żony Petera Parkera. Dla wtajemniczonych jest też druga teza. :-)
odpowiedz oceń post 2 1 zgłoś do moderacji
2018-06-01 13:59 0%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez Zenek Sławomir
Marihuany się komuś zachciewa :) Konopie indyjskie to co innego, ale marihuana to już przesada :)
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2018-06-01 12:29 58%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez widz
A ja proponuje dac mu nazwe "Rondo Adusia" :D
odpowiedz oceń post 7 5 zgłoś do moderacji
2018-06-01 16:43 71%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez nauczyciel historii
Czytam komentarze i jest mi smutno. Są tacy, którzy nie rozumieją co oznacza wspólnota, nie mają szacunku do polskiej historii. Jak mają nas szanować ludzie z innych krajów, skoro nie szanujemy przodków, którzy oddali życie za ojczyznę.
odpowiedz oceń post 10 4 zgłoś do moderacji
2018-06-01 18:15 67%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez zawiedziony
Panie Jacku porażka-pierwsze dwa adresy mailowe są martwe
odpowiedz oceń post 2 1 zgłoś do moderacji
2018-06-02 20:09 64%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez patriota
Pani Jacku. Niech pan nie odpuszcza. A barany, które chcą ronda Plastusia nie potrafią odróżnić życia od fikcji. Kto robi sobie żarty z historii tego historia nie uszanuje. Nie można ustąpić baranom, bo stracimy na tym wszyscy. Nie do pomyślenia, żeby tak dużo ludzi pluło na swoją historię np. w Niemczech, czy we Włoszech (akurat te państwa dobrze znam).
odpowiedz oceń post 7 4 zgłoś do moderacji
2018-06-03 21:06 50%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez 123
zal mi cie idioto, wracaj na zmywak do szkopow
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2018-06-03 18:56 75%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez as
Przy ulicy Odrodzenia, rondo Odrodzenia.
odpowiedz oceń post 3 1 zgłoś do moderacji
2018-06-04 20:57 0%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez Roman
"położonemu na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów" To cytat z tekstu. Ponieważ o naszą niepodległość walczyli także żołnierze sprzymierzeni w Entencie, może zatem Rondo Sprzymierzonych?
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2018-06-06 10:13 0%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Krzysztof
Uczcić bohaterów. Znakomity pomysł. Nie syszałem wcześniej o Birczy i jej obrońcach. Dziękuję pomysłodawcy.
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2018-06-08 11:22 0%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez kasia
PODPISZ PETYCJĘ: STOP IMIGRACJI Z UKRAINY !!!!

https://www.citizengo.org/pl/signit/159229/view
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.