najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

motoryzacja

elbląskie moto wątki, porady, opinie, uwagi poznaj elbląski rynek usług motoryzacyjnych
Marcin Pszczółkowski
2014-11-18 07:13 100%

Ulice Elbląga toną w mroku. Miasto nic z tym nie robi

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Pszczółkowski

To nie jest żadna metafora. Tak wyglądają właśnie ulice naszego miasta po zapadnięciu zmroku. Toną w ciemności, nikle rozświetlane przez żółte lampy drogowe. Dlatego ostrzegamy, jeśli nic się nie zmieni, może dojść do wypadków z udziałem pieszych.

Ulica Nowowiejska, jedna z większych i ruchliwszych tras naszego miasta. Po godz. 16.00 zapada już zmrok. Po chwili włączają się lampy przy ulicach. Te dają nikłe, żółtawe światło, ledwo rozświatlając jezdnię.

- Jechałem ul. Nowowiejską wczoraj. Przy przejściu stało kilka osób. Ledwo dostrzegłem, że weszli na pasy. Ubrani byli na ciemno. Te lampy praktycznie nie dają żadnego oświetlenia – mówi nasz Czytelnik. - Dobrze, że dostrzegłem jakiś ruch na pasach i zatrzymałem się.

Podobna sytuacja panuje również na ul. Fromborskiej. Tam większy odcinek ulicy jest praktycznie nie oświetlony. Panują egipskie ciemności.

- W ostatniej chwili zauważyłem rowerzystę. Fakt, był ubrany w ciemna odzież. Rower nie miał odblasku. Jednak tam jest tak ciemno, że praktycznie widoczność jest utrudniona.

Co na to miasto? Otóż nic. Urząd Miejski nie przewiduje środków na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców miasta.

W 2014 r. w budżecie Miasta z inwestycji oświetleniowych będzie realizowana tylko jedna inwestycja, tj. kontynuowana będzie budowa i przebudowa oświetlenia w dzielnicy Zatorze rozpoczęta w 2012 roku – informuje Departament Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.

Docelowo oświetlenie ul. Świętego Floriana musi być realizowane w ramach przebudowy ulicy. Projekt przebudowy ulicy z oświetleniem był wykonany w przeszłości, jednak z powodu braku środków inwestycja nie została zrealizowana. Na dzień dzisiejszy nie ma też możliwości zainstalowania lamp/lampy na istniejących słupach energetycznych należących do ENERGA-Dystrybucja.

Nie przewiduje się też w bieżącym roku opracowania projektu ani budowy oświetlenia skrzyżowania Fromborska-Królewiecka. Przejścia dla pieszych w obrębie tego skrzyżowania są oświetlone (w ciągu ul. Fromborskiej podłączone do oświetlenia osiedlowego ZBK). W najbliższym czasie nie planuje się wykonania oświetlenia skweru zlokalizowanego u zbiegu ulicy Giermków i ulicy Rycerskiej. Aktualnie skwer ten jest doświetlany przez lampy uliczne zlokalizowane wzdłuż ulicy Janowskiej, ul. Rycerskiej i ul. Giermków.

Wiele przejść w naszym mieście jest słabo oświetlonych, co w wielu przypadkach jest przyczyną potrąceń pieszych. W tej sprawie, już jakiś czas temu, interweniowali radni: Robert Turlej i Maria Kosecka. Jak się okazało, problem ten jest jednak poważny w naszym mieście.

- Już w grudniu ubiegłego roku, wraz z Marią Kosecką, apelowałem o doświetlenie przejść dla pieszych. Niestety nasza prośba nie uzyskała aprobaty władz miasta. Dokonano jedynie przeglądu stanu oświetlenia ulic, ze szczególnym uwzględnieniem widoczności przejść dla pieszych. We wniosku pokontrolnym wskazano podjęcie działań o charakterze długofalowych, polegających na dokonaniu kompleksowej analizy stanu bezpieczeństwa w rejonach przejść dla pieszych, opracowaniu dokumentacji, a następnie stworzenia harmonogramu prac wraz z ich realizacją – mówi Robert Turlej.

Piesi nie mogą chodzić w ciemnościach, lampy uliczne muszą być cały czas sprawne i dobrze oświetlać drogę. Dlatego też, oprócz doświetlenia przejść, należy dokonywać redukcji koron drzew zasłaniających lampy oświetleniowe.

- W tej sprawie interweniowałem na wniosek mieszkańców ul. Okrzei, których ulica „tonie” w ciemnościach. Mam nadzieję , że reakcja służb miejskich będzie szybka i skuteczna. Złożyłem również wniosek do Prezydenta o uwzględnienie w projekcie budżetu miasta na rok 2015 środków w wysokości 200 tys. zł, przeznaczonych na doświetlenie przejść dla pieszych. Bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze i nie można o tym zapominać – dodaje Turlej.

oceń wątek 12 0 zgłoś do moderacji
2014-11-18 07:30 80%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez plif
Jak w średniowieczu wieczorem z domu nie wychodzić
odpowiedz oceń post 8 2 zgłoś do moderacji
2014-11-18 08:03 67%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez bynio199
Zgadzam się z autorem w zupełności te latarnie dają oświetlenie jak by w nich były zamontowane żarówki lampy nie wiem jak to się nazywa o najmniejszej mocy.
odpowiedz oceń post 6 3 zgłoś do moderacji
2014-11-18 08:36 33%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Janos
Oświetlenie nic nie da. Nawet jeśli kierowca zobaczy pieszego przy przejściu i tak się nie zatrzyma. Taki ruski zwyczaj. Najpierw należałoby zmienić kulturę kierowców na bardziej cywilizowaną.
odpowiedz oceń post 4 8 zgłoś do moderacji
2014-11-18 08:41 80%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez bebe
Faktycznie jest bardzo ciemno, a te żółte światełka na górze dają niewiele, a wręcz nawet utrudniają.
odpowiedz oceń post 8 2 zgłoś do moderacji
2014-11-18 08:54 70%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Snake
idą zmiany w UM więc coś się zmieni... a nie sorry, nie w tej rzeczywistości...
odpowiedz oceń post 7 3 zgłoś do moderacji
2014-11-18 09:05 67%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Ewa
Na Zawadzie też nie lepiej. Dąbka i Odrodzenia oświetlone, ale w głębi osiedla lampy, które świecą ze dwa metry od nich, jak gazowe w średniowieczu. O spacerze wieczorem mowy nie ma.
odpowiedz oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2014-11-18 09:12 78%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez turban
racja. na fromborsakiej to jest cyrk, szczegolnie ze od skrzyzowania z ogolna do przejscia na dzialki/parking jest ciemno jak w dupie. Ludzie chodza po tym chodniku z latarkami bo jest on tak poniszczony i popekany ze mozna tam zeby i nogi polamac. w elblagu blazny od infrastruktory nie potrafia oswietlic przesc dla pieszych bo jak juz sie za to wezma to stawiaja lampe centralnie nad przejsciem i taki pieszy i tak nie jest na niej widoczny. oswietlenie powinno byc ustawione w pewnej odleglosci od przejscia i byc skierowane po skosie w bok tak aby oswietlalo calego pieszego z boku, podobnie jak to sie ma do oswietlenia na estradach. U nas sa niestety pseudospecjalisci co widac na tych nowopobudowanych skrzyzowaniach. totalny haos panuje takze na marymonckiej gdzie od ponad roku sa rozwalone hodniki i jest ciemno. co tam sie wyprawia? nie dosc ze ulica waska podziurawiona to i chodnik rozwalili. a 30 listopada mamy wybierac pomiedzy dwoma nieudacznikami i zaden z nich nie zapewni poprawy
odpowiedz oceń post 7 2 zgłoś do moderacji
2014-11-18 13:11 60%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Jott
Na Nowowiejskiej z jezdnią nie jest najgorzej, ale okolice pawilonów handlowych to po prostu czarna dziura, idziesz na czuja ;]
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2014-11-18 16:07 60%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez igu
To prawda.Pomimo palących się latarni jest po prostu ciemno i niebezpiecznie.Taki stan trwa od kilku lat
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2014-11-18 18:04 50%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez wiza
Bo Jerzy Wilk słucha i dba o siebie.
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2014-11-18 22:39 33%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Wilk
Pora zainwestować w oswietlenie ledowe ,duzo lepiej oswietla drogie i jest inwestycja ktora sie zwroci , i poprawi bezpieczenstwo , ale po co ? Lepiej pchac kase w kieszenie swoich pracownikow ...
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2014-11-19 13:54 50%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez Ciemność, widzę ciemność
Przy Nowowiejskiej ciemno jak w dupie.Zwrócić trzeba na fakt taki, przy Nowowiejskiej, szczególnie w pasażu handlowym, chodniki, ciemno wieczerem. Gdyby nie oświetlone witryny skepów, to było by ciemno do godzimy 8mej rano, niestety.
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2014-11-19 20:38 33%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez misiek
Jesli chodzi o oswietlenie zapraszam na ulice Donimirskich ciemno jak w d...e miasto mowi ze niema srodkow juz cztery lata zeby postawic dwie lampy lepiej swiecic prawie 300 lamp na modrzewinie tam potrzebne jest oswietlenie zeby szybciej mogli scigac sie motorami i samochodami bezpieczenstwo mieszkancow na osiedlach widocznie jest niewazne
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2014-11-20 13:52 0%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez nick
Eg to za..... jest
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2014-11-21 15:33 0%
15

odpowiedziano ponad rok temu przez olek
jakich macie bezradnych tak macie ciemno
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2014-11-22 07:44 0%
16

odpowiedziano ponad rok temu przez wilk-oak
Za to na Modrzewinie pali się do bolu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! oswietlony pusty teren ,paranoja
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
RoksanaS
2014-11-26 07:35 0%
17

odpowiedziano ponad rok temu przez Roks
Jechałam na Grunwaldzkiej po 16...centrum miasta i mało nie potrąciłam pieszego bo go nie było widać..fakt był na ciemno ubrany ale palące się lampy jeszcze bardziej zamazują obraz zamiast oświetlać.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.