najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

motoryzacja

elbląskie moto wątki, porady, opinie, uwagi poznaj elbląski rynek usług motoryzacyjnych
Radny Andrzej Tomczyński ma pomysły na zwiększenie bezpieczeństwa na elbląskich drogach
2019-01-18 14:02 100%

Radny Andrzej Tomczyński ma pomysły na zwiększenie bezpieczeństwa na elbląskich drogach

rozpoczęty 7 miesięcy temu przez Marcin Mongiałło

16 stycznia odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej w Elblągu, w trakcie której dużo czasu poświęcono dyskusji w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa pieszych na przejściu przez Aleję Grunwaldzką, nieopodal hali Elzamu. Z pewnością jest to miejsce, które – obok przejścia na ul. Nowowiejskiej – stwarza najwięcej sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Głos zabrał radny Andrzej Tomczyński (SLD), który postulował likwidację tego przejścia. Złożył również propozycję, aby w skład proponowanego przez radnego Krzysztofa Konerta ciała doradczego zajmującego się bezpieczeństwem ruchu drogowego w Elblągu znaleźli się praktycy ruchu drogowego.

Przypomnijmy, że przejście dla pieszych na Al. Grunwaldzkiej przy hali Elzamu od lat cieszy się złą sławą. Pieszy, by dostać się na drugą stronę ulicy, musi pokonać aż cztery pasy ruchu oraz torowisko. Co więcej, na środku brakuje wysepki. Nic zatem dziwnego, że od lat dochodzi w tym miejscu do wielu potrąceń.

Przypomnijmy tylko (wybrane) ostatnie groźne zdarzenia, które wydarzyły się na tym przejściu. 

14 sierpnia 2015 r.

14 sierpnia 2015 r. około godz. 11.50 mialo tam miejsce groźne potrącenie 6-letniej dziewczynki. Poruszające się al. Grunwaldzką pojazdy zatrzymały się, aby przepuścić pieszych. Nie uczynił tego kierowca samochodu marki deawoo matiz, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszym znajdującym się na pasach i potrącił dziecko. Kierowca samochodu był trzeźwy. Dziewczynka trafiła do szpitala.

20 lutego 2017 r.

20 lutego 2017 r. o godz. 20.20 miało tam miejsce potrącenie 25-letniej kobiety przez samochód osobowy marki volkswagen passat. Xa kierowncą siedziała kobieta, rówieśniczka potrąconej. W wyniku wypadku piesza doznała obrażeń głowy i nogi. Została zabrana do szpitala.Kierująca passatem była trzeźwa. 

26 listopada 2018 r.

26 listopada przed godziną 8.00 na przejściu dla pieszych na wysokości hali Elzamu na Al. Grunwaldzkiej doszło do potrącenia 57-letniej kobiety przez samochód marki Iveco. Kierujący nie ustąpił pierwszeństwa kobiecie na pasach, mimo iż samochód jadący obok zatrzymał się. Kierowca pojazdu był trzeźwy.

Tego typu zdarzeń jest w tym miejscu znacznie więcej. Praktycznie wszystkie zagrażają zdrowiu i życiu pieszych. Stąd postulat radnego Andrzeja Tomczyńskiego, aby zlikwidować to przejście dla pieszych. Na jego poparcie przytacza kazus dotyczący zamknięcia równie chętnie uczęszczanego przejścia na ul. Płk. Dąbka – vis a vis targowiska miejskiego, które kilka lat temu zostało zlikwidowane. Według radnego ruch pieszych doskonale przejęło kolejne przejście, znajdujące się nieopodal Kamienicy Marszałka.

Nie można się bać suwerena. Proszę przypomnieć sobie jak kilka lat temu zamknęliśmy przejście dla pieszych na targowisko miejskie. Jest taka różnica, że na targowisko miejskie faktycznie chodzą osoby starsze, ale tutaj – do Mrówki, czy innych sklepów – większość osób przyjeżdża samochodami. Osób starszych tutaj nie jest tak dużo. Czy trzeba czekać, żeby znowu ktoś zginął? To jest najdłuższe i najszersze przejście dla pieszych w Elblągu. Trzeba w końcu zaryzykować!

– podsumował radny. 

A gdyby założyć na tym przejściu sygnalizację świetlną? – zapytaliśmy.

Jakby zatoczkę autobusową "przerzucić" dalej – w połowie drogi między światłami, czyli bliżej ulicy Polnej – natomiast to przejście zamknąć i zrobić drugie – na wysokości zatoczki, tu gdzie jest obecnie przystanek... i tu jakby światła zrobić, ale będzie hamowanie ruchu i znowu będzie dużo narzekania. Jestem za tym, żeby ludzie chodzii przejściem dla pieszych od strony ul. Fabrycznej, tym obok EPEC-u 

– powiedział nam radny. 

To jest bardzo niebezpieczne przejście (nas ul. Grunwaldzkiej, nieopodal hali Elzamu i przystanku autobusowego – przyp. red.). Jeżdżę często jako instruktor nauki jazdy. Czy kursant kieruje ciężarówką z przyczep, czy też kieruje autobusem, czy samochodem osobowym, to proszę mi wierzyć – na dziesięciu kierowców jest tak, że sześciu zapomina o tym przejściu. Zapominają,  że trzeba się zatrzymać!

– zaalarmował radny Andrzej Tomczyński.

Jest jeszcze inne rozwiązanie, np. w Trójmieście sa spowalniacze dla pieszych. Pieszy nie wtargnie od razu na jezdnię. Musi wejść wcześniej w coś à la labirynt. To jest ograniczenie szybkosci poruszania sie pieszego. On musi przejść przez ten labirynt i dopiero wtedy staje przed przejściem

– radny podzielił się z nami pomysłem, który jest wykorzystywany w wielu miastach.  

Podobne rozwiązanie możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu: 

http://lodz.wyborcza.pl/lodz/51,35136,20206390.html?i=5

A kocie oczka? – zapytaliśmy.

Kocie oczka spełniają swoje zadanie na węższych odcinkach, np. na 5-metrowych, ale nie jak jest 20 metrów.

– odpowiedział radny.

Najlepiej jednak według radnego zlikwidować to niebezpieczne przejście:

Trzeba polikwidować wszlekie znamiona, które mówią o tym, że tam jest lub było przejście dla pieszych. Nie powinno być po tym śladu. Jak się tego nie ogrodzi, ludzie będą przechodzić.  

Ma mocny argument:

Chodzi o człowieka – żeby on był bezpieczny, a nie o to, że on tu ma bliżej.

pomysł likwdacji przejścia ma przeciwników. Oponentami tej koncepcji są Robert Turlej (PO) i Marek Kamm (PO). Ten ostatni zwrócił uwagę, że od dwóch lat przejście dla pieszych nieopodal hali Elzamu jest oświetlone, natomiast brak wysepki też nie stanowi większego problemu, gdyż wypracowaną przez lata praktyką jest to, że motorniczy zwracają uwagę na pieszych i ustępują im pierwszeństwa. Likwidację przejścia ocenił jako pomysł "lekko nieludzki".

Dużo rozwiązań prezentujących aktywne (inteligentne) przejścia dla pieszych, których głównym zadaniem jest ograniczenie wypadków z ich udziałem, prezentuje poniższy artykuł, który ukazał się niecały rok temu na portalu Trojmiasto.pl. Polecamy!

Inteligentne przejście dla pieszych w Gdańsku. Przydałoby się ich więcej

Radny Andrzej Tomczyński poinformował nas również, że przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej w Elblągu Krzysztof Konert złożył wniosek, żeby powstało ciało doradcze zajmujące się bezpieczeństwem ruchu drogowego w naszym mieście, złożone  z różnych gremiów. Radny Andrzej Tomczyński postuluje, żeby oprócz urzędników w tego typu komisji zasiadali również przedstawiciele podmiotów, które biorą największy udział w ruchu drogowym, w tym reprezentant korporacji taksówkarskiej, przedstawiciel szkoły nauki jazdy oraz komunikacji autobusowej, jak również policjant z Wydziału Ruchu Drogowego.

Mamy nadzieję, że debaty w przedmiocie zwiększenia bezpieczeństa na elbląskich drogach przyniosą pozytywne rezultaty.

oceń wątek 3 0 zgłoś do moderacji
2019-01-18 17:30 100%
1

odpowiedziano 7 miesięcy temu przez Pick
8 milionow razy juz mowilem , oglosic kto chetny na budowe przejscia podziemnego z infrastrukura w ktorej ulokowaliby sie wspolwlasciciele. Zrobic projekt, wyliczyc i pozwolic splacac w ratach !
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2019-01-18 21:29 0%
2

odpowiedziano 7 miesięcy temu przez omaha
Jakie korporacji, jakiej szkoły? Przecież jest ich kilkanaście!
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2019-01-18 21:31 0%
3

odpowiedziano 7 miesięcy temu przez omaha
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Ruszyly-prace-nad-projektem-przejscia-przy-Bramie-Wyzynnej-n130848.html
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2019-01-19 07:41 100%
4

odpowiedziano 7 miesięcy temu przez xD
Przesunąć przejście na drugą stronę wyjazdu z hali i po obu stronach torów zrobić wysepki (z jednoetapowego przejścia zrobić dwuetapowe). wysepka lekko spowolni ruch a piesi przestaną biegać przez to przejście bo na spokojnie będą mogli przejść do tego te kocie oczka i gotowe.
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2019-01-20 00:10 0%
5

odpowiedziano 7 miesięcy temu przez plac, ulica, aleja
„Aleja” czy „aleja”, czyli kilka uwag o pisowni nazw ulic z tym wyrazem
W jaki sposób zapisujemy nazwy alei? Wielką czy małą literą? W zasadzie oba będą poprawne, o ile znamy nietrudną zasadę, którą dziś pokrótce omówię.
Wszystko zależy od liczby gramatycznej, w jakiej ów wyraz występuje. Jeśli bowiem mamy liczbę pojedynczą, to wyraz aleja zapisujemy małymi literami, np. aleja Kasztanowa, aleja Słowackiego. Od wielkiej litery piszemy nazwę tych alei, które są używane w liczbie mnogiej. Przykładem, który świetnie to obrazuje, są warszawskie Aleje Jerozolimskie oraz Aleje Ujazdowskie.
Zasada ta tyczy się również skrótów. Oznacza to, że jeśli wyraz występuje w liczbie pojedynczej, piszemy go w następujący sposób: al. Mickiewicza, gdy zaś stosowany wyraz ma liczbę mnogą, konieczny jest zapis: Al. Jerozolimskie.
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2019-01-29 13:48 0%
6

odpowiedziano 6 miesięcy temu przez Anonimek
Ale mi rozwiązanie zlikwidować... Panie radny te przejście jest potrzebne, na terenie dawnego Elzamu dużo osób pracuje, dużo robi zakupy itd., likwidacja to zły pomysł. Wydaje mi się, że poprawić bezpieczeństwo mogą wysepki, częstsze kontrole policji z suszarką (kiedy ktoś ich tam widział ?) oraz kocie oczka, o tunelu lub kładce nie marzę. Kolejne światła tylko zakorkują miasto, bo synchronizacja świateł w Elblągu jest tragiczna.

odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.