najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

motoryzacja

elbląskie moto wątki, porady, opinie, uwagi poznaj elbląski rynek usług motoryzacyjnych
Będzie aktywne przejście dla pieszych przez Al. Grunwaldzką? Miasto złoży wniosek o dofinansowanie
2019-01-18 23:20 100%

Będzie aktywne przejście dla pieszych przez Al. Grunwaldzką? Miasto złoży wniosek o dofinansowanie

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Miasto złoży wniosek o dofinansowanie aktywnego przejścia dla pieszych przez Aleję Grunwaldzką. 

Czym jest aktywne (inteligentne) przejście dla pieszych? Mówiąc w skrócie tego typu rozwiązanie polega na tym, że jego części składowe – aktywne punktowe elementy odblaskowe oraz lampy – aktywują się tylko w momencie, gdy pieszy podchodzi do przejścia dla pieszych. Dzięki temu kierowcy zwracają większą uwagę na pieszych znajdujących się na przejściu – znacznie poprawia się ich dostrzegalność,  co za tym idzie – zwiększa się ich bezpieczeństwo. Dzieje się tak dlatego, że sygnały świetlne informują o ruchu pieszych. Nie są one włączone przez cały czas, natomiast są aktywowane ze względu na ruch pieszego (pieszych).

Pieszy, który zbliża się do takiego przejścia, jest wykrywany przez specjalny czujnik. Wówczas uruchamiane są dodatkowe funkcje, m.in. pulsacyjne żółte światło, które informuje kierowców o tym, że na pasach znajduje się pieszy. O zmroku aktywowane jest dodatkowe oświetlenie, a także migające punkty odblaskowe, które są zamontowane w nawierzchni jezdni. 

Ile kosztuje tego typu inwestycja? Na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku tego typu przejście zostało otwarte w Sosnowcu. Wykonało je olsztyńskie przedsiębiorstwo Euroasfalt, które specjalizuje się w tego typu przedsięwzięciach. Koszt wyceniono na około 130 tys. zł. Na przejście składa się wiele elementów, m.in.:

  • biało-czerwone pasy wykonane ze spacjalanej masy
  • system ostrzegający kierowców, na który składają się żółte ostrzegawcze lampy migające, dopóki pieszy nie opuści pasów 
  • 20-metrowe jaskrawoczerwone pasy dojazdowe, które wykonane są z naturalnego boksytu skracającego drogę hamowania

Tego typu rozwiązanie aktywnie wspiera radny Robert Turlej, który jest przeciwnikiem likwidacji przejścia dla pieszych przez Al. Grunwaldzką przy hali Elzamu.

Od kilku dni trwa dyskusja medialna nad przyszłością przejścia dla pieszych przez Aleję Grunwaldzką. Zawsze podkreślałem, że likwidacja jest ostatecznością a przejście to jest bardzo potrzebne.

 

Jak pokazują badania natężenia ruchu przejście to, jest częściej uczęszczane niż to znajdujące się bliżej stacji benzynowej.

 

Co w takim razie można zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych? Jedną z propozycji Zarządu Dróg jest stworzenie aktywnego przejścia (dla pieszych – przyp. red.).

– informował niedawno radny.

18 stycznia Robert Turlej podał do wiadomości, że miasto złoży wniosek o dofinansowanie aktywnego przejścia dla pieszych przez Aleję Grunwaldzką.  

Zobacz jak wygląda aktywne przejście dla pieszych

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2019-01-19 13:39 71%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez To nie poprawi bezpieczeństwa
Moim zdaniem, lepiej jest zamontować światła wzbudzane prez pieszych i wynieśc przejście ponad poziom jezdni, tak jak to zrobiono przy ul.Kopernika, mało uczęszcznej ulicy przy szkole. Przed takim przejściem wystającym ponad poziom jezdni, każdy samochód zwolnić lub zatrzymac się musi.
odpowiedz oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2019-01-19 15:27 78%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez gtrcvf
i w czym te swiatelka maja pomoc? znowu ktoś w lape dostał? albo normalne swiatła albo kładka
odpowiedz oceń post 7 2 zgłoś do moderacji
2019-01-20 09:40 100%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez frfrfr
Tego typu "aktywne przejście" istnieje od niedawna na ul. Nowowiejskiej i bardzo dobrze się sprawdza. Już z odległości kilkuset metrów widać zapalające się światła sygnalizujące pieszego który zamierza wejść na przejście.
oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2019-01-21 01:29 100%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez gtrcvff
frfrfr - tak ale tutaj się to nie sprawdzi bo jest zbyt duże natężenie i przejście jest jednoetapowe no chyba ze maja je całkiem przebudowac i zrobić wysepke ale to raczej niemozliwe
oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2019-01-20 00:02 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez plac, ulica, aleja
„Aleja” czy „aleja”, czyli kilka uwag o pisowni nazw ulic z tym wyrazem
W jaki sposób zapisujemy nazwy alei? Wielką czy małą literą? W zasadzie oba będą poprawne, o ile znamy nietrudną zasadę, którą dziś pokrótce omówię.
Wszystko zależy od liczby gramatycznej, w jakiej ów wyraz występuje. Jeśli bowiem mamy liczbę pojedynczą, to wyraz aleja zapisujemy małymi literami, np. aleja Kasztanowa, aleja Słowackiego. Od wielkiej litery piszemy nazwę tych alei, które są używane w liczbie mnogiej. Przykładem, który świetnie to obrazuje, są warszawskie Aleje Jerozolimskie oraz Aleje Ujazdowskie.
Zasada ta tyczy się również skrótów. Oznacza to, że jeśli wyraz występuje w liczbie pojedynczej, piszemy go w następujący sposób: al. Mickiewicza, gdy zaś stosowany wyraz ma liczbę mnogą, konieczny jest zapis: Al. Jerozolimskie.
odpowiedz oceń post 0 1 zgłoś do moderacji
2019-01-20 07:35 100%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez ksamol
Wynieść przejście ponad poziom jezdni? To nic innego jak próg zwalniający. Prawo zabrania montowania progów zwalniających na ulicach po których przebiegają trasy linii komunikacji miejskiej. ( nie dotyczy to Elbląga - ul. Traugutta, Broniewskiego, Sobieskiego).
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2019-03-11 19:18 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Prostak
czy nie prościej i bezpieczniej tak to zrobić http://www.roadsafety.gov.hk/annual_report/2012/mobile/RoadSafetyMeasures02.png

odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.