najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

motoryzacja

elbląskie moto wątki, porady, opinie, uwagi poznaj elbląski rynek usług motoryzacyjnych
Zielonej fali nie będzie? Są jednak inne plany
2014-06-06 07:00 75%

Zielonej fali nie będzie? Są jednak inne plany

rozpoczęty ponad rok temu przez Ines Kuraś

Na środowym spotkaniu prezydenta z mieszkańcami osiedla Rakowo poruszono temat tzw. „zielonej fali” w mieście, po zakończeniu inwestycji drogi wojewódzkiej 503. Jednak Urząd Miejski nie zamierza wprowadzać takiego udogodnienia dla kierowców.

Jeden z przybyłych na spotkanie mężczyzn podniósł temat stworzenia tzw. zielonej fali na kilku ulicach w mieście. Byłoby to spore udogodnienie dla kierowców, którzy nie musieliby na każdym skrzyżowaniu zatrzymywać się na czerwonym świetle. Jak zgłaszał mężczyzna, można by dostosować zielone światła do poruszanych się samochodów z prędkością np. 40 km/h.

Niestety, jak zauważa Jerzy Wilk, stanowiłoby to pewnego rodzaju niebezpieczeństwo dla ruchu pieszych. Kierowcy widząc zielone światło często przyśpieszają, aby zdążyć i w sytuacji dostosowania świateł zielonych nawet do prędkości 40 km/h stanowiłoby to zagrożenie. Podano jednak inny sposób rozwiązania problemu.

„Świetną sprawą są liczniki zamontowane na sygnalizatorach. W ten sposób każdy z kierowców, a także piesi widzieliby ile mają czasu na przedostanie się przez jezdnie. Rozwiązanie to jest zastosowane w wielu miastach większych i mniejszych niż Elbląg i się sprawdza” - mówił Jerzy Wilk na spotkaniu.

Jednak czy ten pomysł nie był już zgłaszany, a później zniwelowany? Jak się okazuję tak było. Podczas kadencji poprzedniej władzy - Radny Robert Turlej składał dwie interpelacje w tej sprawie.

„Proponuję zainstalowanie, na początku testowo, na kilku newralgicznych skrzyżowaniach tzw. liczników czasu trwania świateł. Z doświadczeń innych samorządów wynika, że jest to bardzo dobre rozwiązanie zwiększające płynność przejazdu a także bezpieczeństwo. W skali budżetu miasta nie jest to duży wydatek gdyż jedno urządzenie kosztuje ok 2,5 tys złotych” - pisał w pierwszej interpelacji z 2011 roku Robert Turlej.


Wówczas odpowiedź jaką otrzymał radny na tę interpelację nie usatysfakcjonowała go. Postanowił dowiedzieć się więcej na temat liczników czasu na sygnalizatorach świetlnych. Zwrócił na to uwagę w drugiej interpelacji w 2012 roku, w której zwrócił się o ponowne rozpatrzenie ewentualnego montażu takich wyświetlaczy.

„W tym celu zasięgnąłem opinii jak proponowane wyświetlacze sprawdzają się w Toruniu. W informacji otrzymanej od Dyrektora Zarządu Dróg Miasta Toruń można przeczytać, że zastosowanie wyświetlaczy wpływa na poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniach przy złych warunkach atmosferycznych, wpływa na ograniczenie gwałtownego hamowania pojazdów, poprawia mobilność dużych pojazdów. Zastosowanie tych urządzeń zostało pozytywnie ocenione przez Wydział Ruchu Drogowego KMP w Toruniu. Skontaktowałem się również z firmą APKO z Wrocławia o możliwość bezpłatnego przetestowania wyświetlaczy czasu. Jest taka możliwość a jedyny ponoszony koszt to montaż i ewentualny demontaż urządzeń” - dodaje radny.


Niestety w piśmie, które Robert Turlej otrzymał od Departamentu Zarządu Dróg wynikało jasno, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie można montować tych urządzeń. Jeżeli dane miasto to robi, postępuje na własną odpowiedzialność. Ponadto stosowanie wyświetlaczy nie wpływa na bezpieczeństwo oraz efektywność ruchu drogowego.

Rafał Maliszewski z biura prasowego prezydenta poinformował nas, że miasto rozważa możliwość zamontowania takich liczników czasu. Niestety nie udało nam się dowiedzieć, na jakich skrzyżowaniach miałyby się pojawić.

oceń wątek 6 2 zgłoś do moderacji
Mariusz Lewandowski
2014-06-06 08:39 25%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Panie Redaktor jak widzę boi się podać mojego nazwiska - spokojnie za to nie pozywam . Co zaś do zielonej fali to jak ja zrozumiałem to o czym mówił Pan Turlej to stoper do zmiany świateł a to o czym ja mówię to założona szybkość ruchu przy której przejazd przez miasto nie będzie wymagał stania na światłach i tak się definiuje zieloną falę. Nie ma ona też większego znaczenia dla bezpieczeństwa bo można ją ustawić dla szybkości 40 km /h niskie obroty na III biegu/ ale można i dla 30 km /h tylko jazda na II biegu to mordenga . Opinia Pana Dyrektora wymaga przemyślenia i analizy bo są za i przeciw. Ale argumenty przeciw są raczej skierowane przeciw ruchowi samochodowemu co do zasady .
odpowiedz oceń post 4 12 zgłoś do moderacji
2014-06-06 11:31 67%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez denaturat
Ja pierdziu. Lewy znów się czegoś napił !
oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2014-06-06 10:20 57%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez autosan
liczniki to zajebista sprawa !!!!!!!!
odpowiedz oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
2014-06-06 10:31 50%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez kick
może na sam początek nauczyć się jeździć sory ale elblążanie nie potrafią jeździć samochodem...
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2014-06-06 14:20 33%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez RI
do budżetu obywatelskiego 2015 zgłosiłem 9.05.2014 wniosek dotyczący uruchomienia "zielonej fali " , kwestia wybrania go do głosowania i samego głosowania, a władze będą zmuszone niejako do popracowania przy "temacie"
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.