najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

motoryzacja

elbląskie moto wątki, porady, opinie, uwagi poznaj elbląski rynek usług motoryzacyjnych
Znamy opinię IPN-u w sprawie ronda Obrońców Birczy w Elblągu
2018-09-12 16:05 0%

Znamy opinię IPN-u w sprawie ronda Obrońców Birczy w Elblągu

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Nazwa rondo Obrońców Birczy w Elblągu jest zgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu i ma na celu uhonorowanie tych, którzy podjęli walkę w obronie zdrowia i życia mieszkańców Birczy i chroniących się tam uciekinierów z okolicznych miejsocowości – możemy przeczytać w opinii prezesa IPN dr Jarosława Szarka, która została przesłana do wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.

Przypomnijmy, że 28 czerwca 2018 r. na sesji Rady Miejskiej w Elblągu radni uchwałą nr XXXV/724/2018 zadecydowali o nadaniu nazwy Obrońców Birczy dla ronda położonego na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów. Z pisma dr hab. Andrzeja Zapałowskiego, które naukowiec skierował do wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego wynika, że były naciski, aby ten zawetował uchwałę RM w Elblągu. Weto wojewody mogło zniweczyć tę inicjatywę. Wojewoda w dniu 31 lipca 2018 r. skierował do Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu pismo, w którym zwrócił się z prośbą o wydanie opinii, w której padłaby odpowiedź na pytanie, czy nazwa rondo Obrońców Birczy w Elblągu jest zgodna z zapisami ustawy o zakazie propagowania komunizmu. 

Największe znaczenie w tej sprawie miało oficjalne stanowisko IPN, na które trzeba było dośc długo czekać. Opinia IPN-u została wydana 31 sierpnia, po czym została przesłana do wojewody. Pismo w sposób jednoznaczny stwierdza, że nazwa Rondo Obrońców Birczy w Elblągu jest zgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu i ma na celu uhonorowanie tych, którzy bronili miejscowości przed zniszczeniem przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA. Jak wskazuje prezes IPN-u nazwa nawiązuje do działań podjętych prze lokalną samoobronę, żołnierzy Wojska polskiego i miicjantów, którzy w latach 1944-1947 bronili mieszkańców Birczy i okolicznych miejsocowści przed atakami nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA.

Jak wskazuje prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosław Szarek:

Celem UPA w czasie trzech ataków na Birczę w latach 1945-1946 było zniszczenie Birczy. Mówił o tym wprost prowindyk I Okręgu OUN, tzw. Zakerzońskiego Kraju Mirosław Huk "Hryhora" w czasie odprawy dowództwa grupy "Zachód", odbytej w dniu 5 stycznia 1946 r.: "Gdybyśmy mieli lepszych dowódców, to Birczy by nie było, która na tym terenie spędza sen z oczu wielu ludziom". To spotkanie poprzedzało trzeci atak na Birczę, który miał miejsce w nocy z 6 na 7 stycznia 1946 r.

Prezes IPN-u nie potwierdził zarzutów jakoby opiniowana nazwa ma celu czczenie formacji zbrojnych utworzonych przez władze komunistyczne.

Należy podkreślić, że celem milicjantów i żołnierzy Wojska Poslkiego broniących Birczy była przede wszystkim skuteczna obrona polskiej ludności przed UPA. Wśród obrońców Birczy, wchodzących w skład instytucji mundurowych Polski Ludowej, znajdowali się także byli żołnierze Armii Krajowej, by wspomnieć por. Witolda Grabarczyka, dowódcę kampanii moździerzy w ramach 2. Batalionu 26 Pułku Piechoty, broniącego Birczy podczas III ataku UPA w nocy z 6 na 7 stycznia 1946 r. Wcześniej był żołnierzem 27 Wołyńskiej Dywizji AK. Przeszedł cały szlak bojowy 27 WD AK walcząc z UPA i Niemcami. W owym czasie nie było innej możliwości uchronienia naszych rodaków na tym terenie przed działalnością ukraińskich nacjonalistów. Inną ważną uwagę, która należy tu poczynić jest to, że na tereny walk z OUN-UPA władze Polski Ludowej celowo wysyłały "niepewny politycznie element".

 

Opiniowana nazwa nie ma zatem na celu czczenia formacji zbrojnych utworzonych przez władze komunistyczne, ale uhonorowanie tych osób, które podjęły walkę w obronie zdrowia i życia mieszkańców Birczy i chroniących się tam uciekinierów z okolicznych miejsocowości.

 

W związku z powyższym ocenić należy, iż wymieniona ustawa nie propaguje komunizmu, bądź innego ustroju totalitarnego w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy.

– możemy przeczytać w opinii wydanej przez prezesa IPN-u.

Mimo, iż opinia prezesa IPN-u nosi datę 31 sierpnia, to została ujawniona dopiero po tym, jak Jacek Boki –główny inicjator nadania elbląskiemu rondu nazwy Obrońców Birczy, zapytał o nią w ramach dostępu do informacji publicznej.  

oceń wątek 0 0 zgłoś do moderacji
2018-09-12 17:05 61%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez gru
A co ma obrona Birczy z Elblągiem. Nic a nic. I nie ma innych nazw związanych z naszym miastem.
odpowiedz oceń post 11 7 zgłoś do moderacji
2018-09-12 19:35 40%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez jfjfjn
Weź się nie ośmieszaj człowieku. Tu jest Polska a nie Niemcy. Fryderyk Chopin, Stanisław Dąbek czy Bolesław Chrobry też nie zasługują na ulice bo nie pochodzili z Elbląga?
oceń post 4 6 zgłoś do moderacji
2018-09-13 10:09 50%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez gru
Tez się nie ośmieszaj. I napisałem aby nadawać jednak nazwy mające jakiś związane z naszym miastem - tak jak nazwiska osób na Pesach.
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2018-09-13 10:30 67%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez gru
Np nazwa ronda: "Rondo Pionierów Elbląga"
oceń post 2 1 zgłoś do moderacji
2018-09-12 17:46 50%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez do gru - minionek
Bo jakiś B, jak BARAN prowadził sesję rady wsi B jak Biedrąg (co to nawiasem mówiąc Biedrą stoi) i tak stosował przepisy jak mu się podobało.
odpowiedz oceń post 1 1 zgłoś do moderacji
2018-09-12 21:53 100%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez mruczki
a .. co nas obchodzi opinia od Cenckiewicza.
odpowiedz oceń post 4 0 zgłoś do moderacji
2018-09-13 14:44 80%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez elblążanin
Dla tych niezorientowanych: Nazwa rondo Obrońców Birczy ma więcej wspólnego z Elblągiem, niż nazwa wielu ulic, które tmamy w mieście. Co najmniej kilka procent mieszkańców naszego miasta pochodzi z terenu Kresów Wschodnich, w tym niemała część z Wołynia. Wielu jest, których rodzice, bądź oni sami doświadczyli czegoś podobnego, co doświadczyli obrońcy Birczy. Żyją tu ludzie - pomniki historii, którzy uciekli spod toporów, siekier i wideł. Tak to wyggląda, więc mówienie, że nazwa nie ma nic wspólnego z Elblągiem stanowi o nieznajomości historii, arogancji historycznej, braku wiedzy. Mówią tak ludzie wychowani na głupawych programach typu tych prowadzonych przez Kubę Wojewódzkiego.
odpowiedz oceń post 4 1 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.