Za nami kolejna edycja targów pracy. 63 przedstawicieli firm z Elbląga i okolic znalazło się dziś w jednym miejscu. Swoje propozycje przedstawili lokalni pracodawcy. Pojawiły się również agencje zatrudnienia, które dla elblążan przygotowały oferty pracy w Holandii, Niemczech i Anglii. - Bezrobotni chętnie dziś korzystają z poradnictwa w zakresie poprawnego wypełniania dokumentów aplikacyjnych – mówi Magdalena Wrona, doradca zawodowy Urzędu Pracy w Elblągu.
Do Centrum Sportowo Biznesowego przy ulicy Grunwaldzkiej przybyli dziś przedstawiciele służb mundurowych, sektora ubezpieczeń, nieruchomości, branży spożywczej i odzieżowej. Ponad 60 stanowisk, mnóstwo ofert, informacji, możliwość rozmowy z doradcami zawodowymi i psychologami. Zabrakło tylko czasu na skorzystanie ze wszystkiego co przygotowali organizatorzy. Targi trwały zaledwie trzy godziny. - To już czwarte targi, w których biorę udział. Całe przedsięwzięcie oceniam pozytywnie. Uważam jednak, że większość pracodawców, którzy wystawili swoje stanowiska, promuje swoją firmą, a nie proponuje zatrudnienie. Wiele ofert to zwykły pic na wodę – zostań konsultantką katalogu Avon, zapisz się do bezpłatnej szkoły średniej – uważam, że to nie są propozycje dla bezrobotnych, którzy przyszli tu w jednym celu – znaleźć pracę. – mówi 25-letnia Paulina Komczyńska.
Podczas targów porozmawiać można było z przedstawicielami Eures, czyli Sieci Europejskich Ofert Pracy. Organizacja ta stwarza szczególne warunki do współpracy w regionach przygranicznych, przez promowanie mobilności zarobkowej na europejskim rynku pracy. Jednostka zapewnia bezpieczne i opłacalne zatrudnienie Polaków poza granicami kraju.
Ponadto Państwowa Inspekcja Pracy, Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych udzielały dziś informacji w zakresie prawa pracy oraz przepisów podatkowych i ubezpieczeń społecznych.
Zainteresowane osoby mogły skorzystać z usług profesjonalnych doradców pracy. - Bezrobotni chętnie dziś korzystają z poradnictwa w zakresie poprawnego wypełniania dokumentów aplikacyjnych – CV i listu motywacyjnego. Elblążanie konsultują się również w zakresie praw jakie przysługują im z tytułu odbytego stażu z Urzędu Pracy. W przypadku młodych osób, które często jeszcze nie mają pomysłu na siebie, robimy testy kompetencji zawodowych. Popularne są również kursy autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej – komentuje Justyna Wróblewska, doradca zawodowy PUP Elbląg.
Na targach obecne były również instytucje kierujące swoje działania do grupy osób niepełnosprawnych. Ponadto pracownicy na co dzień zatrudnieni w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu, w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP oraz w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Olsztynie i Tygodniu Obywateli Europy na Warmii i Mazurach, przeprowadzili warsztaty dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pod nazwą „Moje wejście na rynek pracy.”
Podsumowując tegoroczne Targi Pracy, nie zabrakło ofert dla monterów, spawaczy, sprzedawców i przedstawicieli handlowych. Największe firmy, które prosperują wystawiły swoje stanowiska. Można było zostawić CV, ale co dalej? Czas pokaże.