Elbląska Karta Miejska to system, który, przynajmniej na początku, zrodził szereg wątpliwości i obaw wśród mieszkańców Elbląga. Z czasem usterki eliminowano, a ZKM wprowadzał dodatkowe usługi z nią związane. Postanowiliśmy zapytać Zarząd o to, jak duży udział w sprzedaży biletów ma EKM i czy system ogólnie przyjął się.
W tej chwili ponad 20 % biletów komunikacji miejskiej to bilety dostępne właśnie za pomocą Elbląskich Kart Miejskich – odpowiada Michał Górecki, specjalista ds. marketingu i komunikacji społecznej w Zarządzie Komunikacji Miejskiej.
Dodaje, że udział ten sukcesywnie rośnie, więc w przyszłości wynik ten może być o wiele lepszy.
Od momentu wprowadzenia Systemu Elbląskiej Karty Miejskiej (EKM) wydanych zostało ponad 42 tys. kart miejskich (w tym 5167 EKM na okaziciela) W ubiegłym roku wydaliśmy ponad 3600 nowych kart miejskich, z czego ponad 1/3 trafiła do rąk uczniów i studentów, a blisko 1000 kart trafiło do pasażerów nie korzystających z ulg i przywilejów.
Nasz rozmówca zaznaczył, że za sukcesem samej karty stoją oferowane usługi, które dotyczą nie tylko samych biletów w komunikacji miejskiej.
System Elbląskiej Karty Miejskiej to również dokładna kontrola funkcjonowania komunikacji miejskiej za pomocą systemu GPS (każdy pojazd elbląskiej komunikacji miejskiej jest wyposażony w odpowiednie urządzenia), to także dynamiczna informacja pasażerska w której skład wchodzi dynamiczny rozkład jazdy (www.rozklad.zkm.elblag.com.pl) oraz współpracująca z nim aplikacja myBus online (www.taran.com.pl/mybusonline), głosowa informacja w pojazdach (zapowiedzi przystanków) i elektroniczne tablice przystankowe (podsystem ten współpracuje z wymienionym wyżej pozycjonowaniem pojazdów).
Warto dodać, że w ramach całego systemu działają także parkomaty.
(...) możliwe jest wnoszenie opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania właśnie za pomocą EKM, a także doładowanie elektronicznej portmonetki na kartach miejskich. Od momentu uruchomienia Internetowej Obsługi EKM (sklepu internetowego) – poprzez parkomaty możliwe jest zapisanie na EKM efektu transakcji internetowej (biletu okresowego lub doładowanie elektronicznej portmonetki).
Doładować karty miejskie imienne można także przez Internet, dzięki Internetowej Obsłudze EKM.
Michał Górecki podsumowując mówi, że „wdrożenie tego Systemu przyniosło wymierne efekty, dając elblążanom szereg udogodnień i pozytywnych zmian.”.
Co o kartach EKM sądzą sami elblążanie? Zapraszamy do dyskusji i oceny całego Systemu!