najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Bartłomiej Ryś
2014-02-23 08:12 88%

Czy absolwenci PWSZ zarabiają więcej, niż 3 tysiące złotych?

rozpoczęty ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś

Żyjemy w takich czasach, gdzie wykształcenie wyższe jest obowiązkowm punktem w CV dla większości pracodawców. Na dalszy plan schodzi doświadczenie i poprzedni pracodawcy. Czy, podobnie jak absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego, elbląscy studenci również nie mają problemów ze znalezieniem pracy?

Według badań przeprowadzonych w większości uczelni wyższych ponad 70 procent absolwentów po trzech latach od uzyskania tytułu magistra ma etatową pracę. Co więcej, średni poziom zarobków we wspomnianym Uniwersytecie Warszawskim kształtuje się na poziomie 4133 złotych.

Jeżeli spojrzymy na bliższe Elblągowi miasto akademickie, czyli Gdańsk, to okaże się, że absolwent Politechniki Gdańskiej średnio po studiach zarabia 3 tysiące złotych. Jeżeli dołożymy do tego odpowiednio długi staż, to i zarobki mogą podnieść się do poziomu około 6 tysięcy złotych brutto.

Więc jak wypada na tym tle Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu? Czy absolwenci znajdują pracę w wyuczonych zawodach? Czy zostają w Elblągu? Ile zarabiają?

Według Badania Losów Zawodowych Absolwentów za rok 2012/13 studia I stopnia ukończyło 564 studentów. Wśród tych, którzy zdecydowali się na udział w badaniu 102 osoby były już zatrudnione na etapie studiowania. 12 miesięcy po zakończeniu studiów nie pracowało 9,05% absolwentów, pracowało 39,05%, studiowało i pracowało 37,62%, a tylko studiowało 14,29%. 

65,63% z nich pracuje na umowę o pracę, 25,63% umowa o dzieło lub zlecenie, natomiast 8,75% odbywa staż zawodowy. 40,12% procent absolwentów z tego rocznika pracowało w wyuczonym zawodzie lub częściowo zgodnym z kierunkiem zdobytego wykształcenia.

Zarobki prezentują się następująco: 21,14% procent absolwentów zarabia poniżej 1000 złotych. Najpopularniejszą grupę (38,29%) stanowią osoby, które zarabiają od 1001 do 2000 złotych. Powyżej 3 tysięcy zarabia tylko 16,57% studentów.

Jak długo absolwenci szukają pracy? Do miesiąca - 21,94%. Ponad rok - tylko 4,59%. 

Głównym czynnikiem decydującym o zdobyciu pracy jest, według statystyk, kierunek wykształcenia zgodny z wymaganiami w pracy. Na drugim miejscu jest porada osób trzecich. Najmniej ważnym czynnikiem jest aktywoność w organizacjach studenckich/porzarządowych/kołach naukowych.

oceń wątek 7 1 zgłoś do moderacji
2014-02-23 09:22 57%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez student
Przykro mi, ale dla większości, powtarzam, WIĘKSZOŚCI pracodawców liczy się tylko doświadczenie a nie wykształcenie. Cóż mogą robić absolwenci administracji, albo budownictwa. Jest ich na pęczki. Uczelnie kompletnie nie są elastyczne do zapotrzebowań rynku na pracowników.
odpowiedz oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
2014-02-23 09:23 50%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez inż
Ale po PWSZ ma się tylko tytuł inżyniera a przecież dopiero magister inżynier to pełne wyższe wykształcenie więc co ta za porównanie. Jeśli ktoś skończył PWSZ i dalej kontynuował studia np. w Gdańsku to jak to porównać?
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2014-02-23 13:09 60%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez ts
nIE ZGADZAM SIĘ Z TYM, ŻE WYŻSZE WYKSZTAŁCENIE DLA POTENCJALNEGO PRACODAWCY to obowiązujący punkt w cv, a doświadczenie schodzi na dalszy plan. Jest wręcz odwrotnie. Absolwenci niepracujący raczej nie wzięli udziału w badaniu. Dane z kapelusza, a kierunki PWSZ totalnie rozmijają się z potrzebami rynku.
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2014-02-25 23:54 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez ug
Ja nie wiem co pwsz chce zaoferowac studentom kierunkami typu ekonomika menadzerska i ekonomia turystyki, przedsiebiorczosc gospodarcza itp. przeciez te nazwy juz wskazuja, ze to kierunki majace na celu stworzenie sztucznego wyzszego wyksztalcenia. rownie dobrze ich nazwy mozna by bylo przeksztalcic na "gry i zabawy"
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2014-03-04 10:32 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez noname
tak, absolwenci PWSZ zarabiają więcej, niż 3 tysiące złotych jeżeli uzyskają tytuł np. na PG i będą pracować na odpowiednim stanowisku.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.