Od stycznia 2014 r. elblążan będą woziły autobusy przewoźników spoza naszego miasta. Jest już pewne, że będzie to Arriva z Torunia. Ważą się losy jeszcze dwóch przetargów. Nasi czytelnicy wskazują jednak na wiele, ich zdaniem, nieprawidłowości przy ich organizowaniu.
Jedno jest pewne. Takiego zamieszania przy zorganizowaniu przetargów na obsługę komunikacji miejskiej nie było już dawno. Praktycznie wszystkie rozstrzygnięcia zostały oprotestowane i musiała je rozstrzygać Krajowa Izba Odwoławcza. Z przetargu, w konsekwencji, wypadły całkowicie firmy z Elbląga. Wiadomo na razie, że linie komunikacyjne obsługiwać będzie Arriva z Torunia (powiązana z niemieckim kapitałem). Pozostałe dwa pakiety nie mają jeszcze swoich przewoźników.
Nasi Czytelnicy sugerują, że jest wiele nieprawidłowości w zorganizowaniu tych przetargów przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu. Wskazują, że ZKM nie płacił w terminie elbląskim przewoźnikom za wykonane usługi. Pozwolił na wniesienie wadium w formie faktur za nie zapłacone usługi. To pogrążyło PKS i PKA.
Nasi informatorzy sugerują też, że elbląscy przewoźnicy złożyli tańsze oferty wykonywania przewozów, niż Arriva oraz Warbus. Tymczasem przetargi wygrały firmy, które podatki będą płaciły w Warszawie i Toruniu. Nasi czytelnicy sugerują też, że nie wszyscy elbląscy kierowcy autobusów komunikacji miejskiej znajdą pracę. Ci, którzy ją dostaną, będą zarabiali natomiast mniej niż dotychczas.
- To się dzieje na oczach władzy, która deklarowała troskę o elbląskich przedsiębiorców. Tymczasem prezydent nie zrobił nic, aby wspomóc firmy lokalne. Był całkowicie bierny – pisze nasz czytelnik. – Trzeba chyba o tym wszystkim powiadomić CBA. Niech zbada prawidłowość przeprowadzonych przetargów, skoro miasto nie chce tego zrobić.
Jedno jest pewne. Od 1 stycznia br. pakiet nr 3 linii autobusowych obsługiwać będzie toruńska Arriva. Jeśli chodzi o pakiet nr 2, (obejmującego linie nr 10, 11, 13, 17, 30 i 31) wykonując wyrok KIO (sygn. akt KIO 2689), ZKM ponownie dokonał oceny i wyboru najkorzystniejszej oferty dla tego pakietu i w dniu 9 grudnia 2013 r. powiadomił wszystkich wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia, o wyborze oferty złożonej przez Warbus Sp. z o.o. Głównym kryterium oceny ofert była cena.
Jednak 19 grudnia 2013 r. od tej decyzji do KIO zostało wniesione odwołanie. Wszczęcie kolejnej procedury odwoławczej uniemożliwia w tej chwili podpisanie umowy na obsługę linii zawartych w pakiecie nr 2 z wykonawcą wyłonionym w postępowaniu przetargowym, a także uniemożliwia jej realizację od dnia 1 stycznia 2014 r.
Z tego względu, w celu zagwarantowania funkcjonowania linii nr 10, 11, 13, 17, 31 od 1 stycznia 2014 r., ZKM w Elblągu podpisał umowę z przewoźnikiem obsługującym w tej chwili większość linii pakietu nr 2 – Autobusowymi Liniami Prywatnymi „ALP” Sp. z o.o. Umowa będzie obowiązywała od 1 stycznia do 31 stycznia 2014 r. Także nie jest rozstrzygnięte postępowanie przetargowe na linie w pakiecie nr 1. Dlatego 20 grudnia 2013 r. została podpisana umowa w trybie z wolnej ręki z Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej w Elblągu Sp. z o.o. na świadczenie usług przewozowych na liniach autobusowych komunikacji miejskiej objętych pakietem nr 1 (linie nr 6, 8, 14, 15, 18, 19, 20).