najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2014-08-19 06:55 73%

Czy możliwe jest połączenie miasta Elbląg i gminy wiejskiej?

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Budować nie burzyć, łączyć nie dzielić – to fundament Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej to przesłanie, którym chcemy obdarować elblążan i mieszkańców gminy Elbląg. By w nieskończoność nie płakać nad rozlanym mlekiem, pragniemy przenosić na nasz grunt wszystkie dobre rozwiązania i wzorce, jakie mają miejsce w samorządowej Polsce.

Chcemy, aby w publicznej debacie wypracowywać decyzje służące pomyślności i rozwojowi miasta. Do takiego pozytywnego rozwiązania zaliczamy przypadek Zielonej Góry gdzie od 1 stycznia 2015 roku, nastąpi połączenie miasta na prawach powiatu i gminy wiejskiej Zielona Góra. Efektem tej pierwszej w historii samorządowej fuzji, oprócz korzyści gospodarczych i społecznych, przyniesie także ministerialny bonus w kwocie 100 milionów złotych, który otrzyma połączony samorząd.

Elbląska Koalicja Obywatelska widzi możliwość, a wręcz konieczność podjęcia działań na rzecz połączenia miasta na prawach powiatu i gminy wiejskiej Elbląg. Skierujemy ten projekt do wszystkich środowisk politycznych i społecznych w gminie i mieście Elblągu. Zdajemy sobie sprawę, że ten projekt jest mniej ekscytujący niż przekop Mierzei, powrót 49 województw czy budowa elektrowni jądrowej, ale jednak jest to projekt realny, do zrealizowania w ciągu roku z ogromną korzyścią dla obu samorządów. Efekt synergii wzmocni potencjał gminy i miasta.

Dzisiaj stoimy trochę bezsilni wobec nowej perspektywy UE 2014 – 2020 z uwagi na brak wkładu własnego. Dodajmy, że jest to ostatni budżet tak hojny dla regionu warmińsko-mazurskiego, z którego nowy połączony samorząd gminy i miasta Elbląg, może pozyskać ogromne środki. Pozyskanie ministerialnego bonusu w kwocie 100 milionów złotych otwiera perspektywę pozyskania kolejnych 300 milionów unijnych pieniędzy z funduszu regionalnego. To po okresie smuty, związanej z utratą statusu miasta wojewódzkiego, może być złotym okresem w rozwoju Elbląga. Nieskorzystanie z tej możliwości pozyskania środków na wkład własny będzie niewybaczalną stratą dla miasta i gminy oraz ich mieszkańców. Już raz zawiedliśmy wszyscy, nie walcząc o Elbląg, jako siedzibę części władz wojewódzkich – nie możemy raz jeszcze popełnić kardynalnego błędu – drugiej takiej szansy nie będzie. Odłóżmy spory, waśnie i uprzedzenia – nie wprowadzajmy do publicznej debaty tematów zastępczych i projektów nieziszczalnych, nie grajmy na emocjach.

Pytanie elblążan czy chcą do pomorskiego jest bez sensu, bo wszyscy wiemy, że 99 % odpowie tak. To tak jak byśmy pytali czy chcemy do piekła czy do raju. Pytajmy i namawiajmy mieszkańców gminy wiejskiej i miasta Elbląga czy chcą być razem i stworzyć raj inwestycyjny na najbliższe siedem lat. Oby tylko nie zabrakło pomysłów jak dobrze wydać pieniądze. Połączenie przyniesie mieszkańcom gminy wiejskiej dostęp do infrastruktury miejskiej, miastu zapewni możliwość ofensywy przestrzennej i urbanistycznej. Zwiększenie dochodów budżetowych, poskutkowałoby rozwojem i poprawą jakości świadczenia usług komunalnych w zakresie usuwania odpadów, zaopatrzenia w wodę, odprowadzania ścieków i wód opadowych, czy też komunikacji miejskiej.

Bardziej realne byłoby szybkie wybudowanie mostu zwodzonego w Nowakowie, który umożliwiłby bezkolizyjny, całodobowy i całoroczny dostęp jednostek pływających do elbląskiego Portu. Mielibyśmy prawie nieograniczony dostęp do terenów pod inwestycje przemysłowe, handlowe i usługowe po obu stronach obwodnicy Elbląga przy drogach ekspresowych S7 i S22. Można by się nawet pokusić na rekonstrukcję osady Truso w Jagodnie nad jeziorem Drużno, co byłoby atrakcją na miarę Biskupina. Nowa jednostka samorządowa, jako miasto Elbląg uzyskałaby bezpośrednie sąsiedztwo z województwem pomorski oraz dostęp do Zalewu i Nogatu. Elbląska Koalicja Obywatelska apeluje do wszystkich lokalnych struktur partii politycznych, nie bądźcie partyjniaccy – bądźcie obywatelscy w tej jednej sprawie. Nie szukajcie argumentów na nie, szukajmy pozytywnych pomysłów na tak - wyrwijmy Elbląg z koszmaru stagnacji i marazmu. Możemy to zrobić razem ponad podziałami!


 Elbląska Koalicja Obywatelska

oceń wątek 62 23 zgłoś do moderacji
2014-08-19 07:31 70%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Arek
Widać w tych ludziach potencjał - myślą nowocześnie i potrafią korzystać z istniejących rozwiązań prawnych. W końcu mam wybór
odpowiedz oceń post 19 8 zgłoś do moderacji
2014-08-19 07:59 70%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Arnold Boczek z pod Embląga
Chcieliście konkretów to macie - i teraz walcie minusiki od SLD POPIS Wróbleskiego aż do KNP, bo tylko to potraficie
odpowiedz oceń post 14 6 zgłoś do moderacji
2014-08-19 08:10 79%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez marek elbląski
Jagodno nad jeziorem Drużno-ciekawe i zastanawiające.
odpowiedz oceń post 11 3 zgłoś do moderacji
2014-08-19 08:41 36%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez kasaki
Ciekawie, ciekawie. jednak zapytam trochę przewrotnie o długofalowe skutki takiego połączenia. Bo "dostęp do miejskiej infrastruktury" dla mieszkańców gminy wiejskiej raczej nie jest żadnym rewolucyjnym konkretem, przecież nikt ich nie przetrzymuje na rogatkach miasta, często w mieście pracują, może nie każda gminna miejscowość ma dobre połączenie komunikacyjne z miastem, ale to można skorygować w prostszy sposób. Tereny inwestycyjne? A teraz ich nie ma? Jak zmiana administracyjna wpłynie na inne sprawy? Edukację, ochronę zdrowia, pomoc społeczną, bezrobocie, zarządzanie? Z jednej strony jest hasło "lepszego dostępu", a z drugiej zwiększone "pogłowie" i w pakiecie także tereny niekoniecznie "inwestycyjne". a to tylko kilka ogólników. Wygląda to tak, jakby prymatem było wyrwanie ministerialnego zastrzyku finansowego, a co z resztą, nie bardzo wiadomo, choć sama idea ciekawa.
odpowiedz oceń post 4 7 zgłoś do moderacji
2014-08-19 08:49 86%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Agnieszka K.
"....przyniesie także ministerialny bonus w kwocie 100 milionów złotych, który otrzyma połączony samorząd...." co prawda nie jest to 400 milionów o których wciąż bredzi Szwed ale zawsze coś!
odpowiedz oceń post 18 3 zgłoś do moderacji
2014-08-19 09:24 27%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez mieszczuch
Autorzy powołują się na przykład zielonogórski, tylko tam prace nad "wchłonięciem" okolicznych miejscowości - przekonywanie ludzi do tego rozwiązania - trwały kilka lat. Podobnie rzecz się miała w Rzeszowie - był to proces wieloletni. Przypomnę, że przed laty Elbląg chciał włączyć w swoje granice Gronowo Górne, ale mieszkańcy tej miejscowości nie zgodzili się na to. Władze gminy Elbląg też dobrowolnie nie zgodzą się na takie rozwiązanie, bo dla nich oznacza to utratę "stołków". Tak więc powyższy tekst należy traktować jako czcze gadanie. Potrzeba wieloletniej, intensywnej kampanii w regionie, aby coś takiego zrealizować - licząc się przy tym z oporem władz gminy.
odpowiedz oceń post 4 11 zgłoś do moderacji
2014-08-19 09:27 50%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez mieszczuch2
I jeszcze jedno: EKO słusznie zauważa, że wchłaniając gminę Elbląg zyska bezpośredni dostęp do pomorskiego. Zakładając, że dojdzie do planowanego referendum w sprawie zmiany województwa, jak tego dokonać, gdy Elbląg obecnie jest wyspą otoczoną przez gminę? O ile pamiętam, to w '99 w trakcie referendum za przyłączeniem Elbląga do pomorskiego, mieszkańcy gminy Elbląg chcieli pozostać przy Olsztynie
odpowiedz oceń post 8 8 zgłoś do moderacji
2014-08-19 09:33 85%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez endek
Możliwe także wyższe - 5 proc. wpływy z PIT przez 5 lat. Mieszkańcy gminy mogliby domagać się w negocjacjach obniżenie podatku, opłat adiacenckich etc. Sołectwa w miastach mogą być dofinansowane z funduszu sołeckiego. Niestety oprócz oczywistych zalet są też wady – w wyborach samorządowych nie będzie stosowana jednomandatowa ordynacja wyborcza.
odpowiedz oceń post 11 2 zgłoś do moderacji
2014-08-19 11:31 69%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez sedno sprawy
Jeżeli przyjąć sposób myślenia mieszczucha to nic nie można zrobić tylko gadać czyli tak jak dotąd przez 25 lat. Idea bardzo dobra i mądra - ta madrość polegać powinna na tym że większy czyli miasto Elbląg podzieli się z gminą nie na zasadzie proporcjonalnej, tylko gmina zyska proporcjonalnie więcej z tego 100 milionowego bonusa. Na tym polega rozsądek większego. Gmina, która nie cierpi na nadmiar dochodów chętnie skorzysta z takiej oferty.
odpowiedz oceń post 9 4 zgłoś do moderacji
2014-08-19 11:31 67%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez powiec
Brawo EKO to jest wreszcie jakiś konkret a nie jakiej piedułowate bezproduktywne referenda!
odpowiedz oceń post 16 8 zgłoś do moderacji
2014-08-19 11:42 68%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez karolina
Należy pozyskiwać makszymalnie środki dla Elbląga z każdego możliwego źródła . dzieci mieszkają w blokach w Elblągu a dziadki w gminie Elbląg więc jesto jedna wielaka rodzina - skorzystamy wszyscy i wyperzedzimy w inwestycjach Olsztyn i chociarzby z tego powodu warto.
odpowiedz oceń post 13 6 zgłoś do moderacji
2014-08-19 11:47 31%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez do peowiec
Ale za referendum też stoi EKO...
odpowiedz oceń post 8 18 zgłoś do moderacji
2014-08-19 13:39 24%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez mieszkaniec gminy
Łapy precz od Gminy, dlaczego kiedyś mieszkańcy Gronowa nie zgodzili się na przyłączenie ich do E-ga? bo wtedy nic by nie mieli, chcecie przyłączyć gminę do miasta na takiej zasadzie jak przyłączyli Elbląg do Warmińsko Mazurskiego, żeby kasę ciągnąć.
odpowiedz oceń post 7 22 zgłoś do moderacji
2014-08-19 15:04 47%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez Stefan Rembelski
Gdybyś mieszkańcu gminy był uprzejmy zajrzeć w budżet swojej gminy to byś zobaczył że całe dochody to 24 miliony z czego dotacja celowa to16 milionów , a zadłużenie gminy to 15 milionów. Liczby nie kłamią - gdyby gmina dostała z tej dotacji 15% to by było 15 milionów. Mogłaby za te pieniądze spłacić całe zadłużenie lub aplikować o unijne pieniądze na własne projekty na kwotę 45 milionów złotych - twojej wyobraźni pozostawiam co za to można zrobić . może sam masz jakiś pomysł na inwestycję w gminie - proszę nie krepuj się napisz i jak chcesz podpisz się imieniem i nazwiskiem. W tedzy będziemy mogli o tym porozmawiać na serio. Pozdrawiam
odpowiedz oceń post 18 20 zgłoś do moderacji
2014-08-19 20:26 47%
15

odpowiedziano ponad rok temu przez kuba
I kto by pomyślał że tyle świeżości w tej inicjatywie będzie ? bardzo dobry początek jestem dobrej myśli i powodzenia.
odpowiedz oceń post 16 18 zgłoś do moderacji
2014-08-25 20:54 0%
16

odpowiedziano ponad rok temu przez turysta
Osada Truso znajdowała się nad jeziorem drużno obok miejscowości Janów,nie mylić z Janowem obok Kazimierzowa. Jagodno to pomyłka.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.