najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Czy piękny posąg Diany powróci do Elbląga? Zabiega o to mieszkaniec naszego miasta
2018-07-25 07:04 100%

Czy piękny posąg Diany powróci do Elbląga? Zabiega o to mieszkaniec naszego miasta

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Jest szansa, że piękny posąg Diany, który przed II wojną światową przez około 7 lat stanowił ozdobę skweru przed gmachem dawnej żeńskiej Szkoły Cesarzowej Augusty Wiktorii (obecnie I LO), powróci do Elbląga. Zabiega o to mieszkaniec naszego miasta – Lech Słodownik.

Trzy lata temu podjąłem aktywne starania, ostatecznie u władz w Berlinie – Spandau i dzisiaj (24 lipca – przyp. red.) otrzymałem wielce obiecujący list od tamtejszych władz. Oczywiście w mojej „prywatnej walce” o powrót statuy Diany do Elbląga poinformowałem stosowny wydział UM w Elblągu. Dzisiaj przyszedł wspaniały list w którym dr Ralf F. Hartmann napisał m.in., że moje załączniki odnośnie pochodzenia pomnika Diany uzyskały (…) positive Recherchen meine Museumskollegin Frau Dr. Urte Evert (…) i że moje pismo i załączniki zostały skierowane do kompetencji Senatora Senatu Berlina – p. Helge Rehders, w którym to piśmie nadmieniono: (…) Dr. Urte Evert hat den Sachverhalt dazu kurz analysiert und hält die Darlegungen des Herrn Słodownik für nachvollziehbar (…) – I wisienką na tym torcie jest okoliczność, że matka dr. Ralfa F. Hartmann’a… urodziła się w Elblągu ! (…) Niech Pan pozwoli mi na osobistą uwagę, że moja Mama urodziła się w Elblągu (…) Bitte gestatten Sie mir persönliche Bemerkung, daß meine Mutter in Elbing geboren wurde. Insofern freut es mich, Ihnen weiterhelfen zu können (Będę się cieszył gdy w dalszym ciągu będę mógł Panu pomóc). „Z przyjacielskimi pozdrowieniami dla Elbląga” (Mit freundlichen Grüßen nach Elbląg)...

– poinformował Lech Słodownik.

Posąg Diany – rzymskiej bogini łowów, przedstawionej z kołczanem strzał – stał przed II wojną światową nieopodal gmachu ówczesnej żeńskiej Szkoły Cesarzowej Augusty Wiktorii (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Juiusza Słowackiego). Zostal odsłonięty w 1927 i stanowił replikę rzeźby Karla Reinholda Felderhoffa (1865-1919), urodzonego w Elblągu rzeźbiarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. W 1934 r. posąg został wypożyczony do Szlezwik-Holsztyna. Tam bardzo „spodobał się” Göringowi i już do naszego miasta nie wrócił. Obecnie można go zobaczyć w parku Wrohmannerpark w Spandau na terenie Berlina.

\

Posąg Diany (1927 r.) , fot. archiwalna

 

Posąg Diany (fotografia wykonana pomiędzy rokiem 1927 a 1934), fot. archiwalna

 

Pomnik Diany w 2016 r. (Spandau, Berlin), fot. Christiane Heller (archiwum Lecha Słodownika)

oceń wątek 3 0 zgłoś do moderacji
2018-07-25 13:37 88%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez autoszlif
Fajna inicjatywa brawo dla tego pana
odpowiedz oceń post 15 2 zgłoś do moderacji
2018-07-25 16:01 0%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Romeo
Wiadomości ogórkowe !
odpowiedz oceń post 0 4 zgłoś do moderacji
2018-07-25 19:33 20%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Obserwator
Jestem pewien że to ten wspaniały Człowiek i Pilot latał nad Elblagiem i nad Zalewem Wiślanym i wykopnywał takie ewolucje jak kaskader.Wspaniale było na niego patrzec. z mojego tarasu z jednego z wnajwyższych punktów Elblaga ul; Bartnicza.Przewaznie latał w czwartki a może też we wtorki .Raczej do południa i troche ;po południu do godziny 13.30-14.00.Wracając kiedys ze Sztumu.zauważyłem jego manewry także nad Królewem Malb.Takie same ewolucje robił jak nad Elblagiem.czuje ze to był ten wspaniały młody PILOT.SPOCZYWAJ w SPOKOJU
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
2018-07-27 00:12 71%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Dominika
Piękna! Elbląg miałby drugi po piekarczyku symbol, tym razem kobiecy. Jestem za.
odpowiedz oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2018-07-28 07:16 50%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Jacoby
Byłby to najpiękniejszy pomnik w Elblągu i z ciekawą historią. Popieram całym sercem inicjatywę powrotu pomnika do Elbląga.
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.