najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Czy w Elblągu powstanie cmentarz dla zwierząt?
2019-03-12 13:42 100%

Czy w Elblągu powstanie cmentarz dla zwierząt?

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Cmentarze dla psów, kotów, koni nie są fanaberią. Takich miejsc jest w Polsce coraz więcej. Ocenia się, że obecnie w naszym kraju znajduje się kilkanaście cmentarzy dla zwierząt, a ich liczba powoli rośnie. Czy w Elblągu powstanie takie miejsce?

Dla miłośników czworonogów nie jest to błahy problem. W świetle obowiązującego prawa ciała zmarłych zwierząt domowych są w naszym kraju traktowane jak odpady. Nie mogą się z tym pogodzić osoby, które traktują swoje zwierzęta jak równoprawnych członków rodziny. Po śmierci pupila  jego właściciel nie ma prawa pochować go w przydomowym ogródku lub w pobliskim parku, bądź lesie. Dlaczego? Polskie prawo tego zabrania. Są dwa rozwiązania. Można pozostawić zwłoki zwierzęcia u weterynarza, który ma obowiązek przekazać je do utylizacji. Innnym wyjściem jest pochowanie pupila na cmentarzu dla zwierząt. Jedynym problemem jest fakt, że takich miejsc w Polsce jest ciągle niewiele, co powoduje, że nieraz trzeba przebyć kilkaset kilometrów, aby odwiedzić miejsce pochówku swojego pupila.  

Gorącą zwolenniczką powstania cmentarza dla zwierząt w Elblągu jest pani Maria Kosecka, radna minionej kadencji.

Nie możemy przechodzić wobec tej sprawy obojętnie. Przypomnę, że obowiązujące prawo zabrania pochówku zmarłych zwierząt w miejscach przypadkowych, nieprzystosowanych do tego celu. Co więc się dzieje ze zwłokami domowych ulubieńców?

 

Całkowicie zgadzam się ze stwierdzeniem, że utylizacja zwierząt powinna odbywać się w szacunku dla istoty żywej i że porzucanie czworonogów w śmietnikach czy zakopywanie ich pod przysłowiowym płotem grozi rozprzestrzenianiem się chorób i bakterii. Ponadto zwierzęta domowe wielokrotnie traktowane są, jako domownicy i ich właściciele chcieliby móc dokonać pochówku ukochanego zwierzęcia.

 

Temat nie jest nowy. W przeszłości, również za moim pośrednictwem, do Rady Miejskiej i Prezydenta Miasta docierały sygnały, świadczące o pewnym nim zainteresowaniu. 

 

W większości miast naszego kraju usługa "utylizacji" to w rzeczywistości spalenie w przemysłowym zakładzie (najczęściej przy wysypisku śmieci) razem z odpadami niebezpiecznymi – np. poubojowymi itp. Na świecie w takich zakładach spopielane są wyłącznie ofiary masowych padnięć czy epidemii. Idea cmentarzy zwierząt znajduje w Polsce, z każdym rokiem, coraz większą liczbę zwolenników. 

 

W krajach gdzie każdy pies czy kot ma swojego właściciela, a w miastach nie widać bezpańskich i głodnych zwierząt ludzie dbają o swoich czworonożnych przyjaciół także, gdy skończy się ich czas na Ziemi. Wszystkie One są chowane na cmentarzach albo, coraz częściej, kremowane w specjalnych spopielarniach dla zwierząt w sposób niezagrażający środowisku.

 

Problem jest i należy go w sposób cywilizowany rozwiązać, wzorem miast, które już tego dokonały. Mam nadzieję, że rozwiązanie problemu usatysfakcjonuje wszystkich elblążan, miłośników i posiadaczy zwierząt przede wszystkim. 

– proponuje radna. 

Idea cmentarzy dla zwierząt nie jest nowa. W Polsce sięga 1991 roku, kiedy Witold Wojda założył Cmentarz dla zwierząt „Psi Los” w Koniku Nowym pod Warszawą. Obecnie w naszym kraju mamy już kilkanaście miejsc przystosowanych do pochówku zwierząt. W 2016 roku otwarto grzebowisko dla zwierząt przy ul. Przyrodników w Gdańsku. Miasto przeznaczyło na ten cel działkę o powierzchni 13,5 tys. m2. Niestety, usługa jest bardzo droga. Cena kremacji średniej wielkości psa (10kg - 25kg) wynosi 790 zł. Do tego trzeba doliczyć inne koszty, takie jak wykonanie tablicy nagrobnej. Znacznie niższe ceny pobiera właściciel Cmentarza dla zwierząt „Psi Los” w Koniku Nowym pod Warszawą. Co więcej można tam pochować swojego pupila w sposób klasyczny, podczas gdy w Gdańsku jest to natomiast wyłącznie kremacja i pochówek urnowy.

Warto, aby nasze miasto planując podobną inwestycję i wybierając w przetargu podmiot świadczący usługę w postaci obsługi cemntarza dla zwierząt wzięło pod uwagę wysokość pobieranych opłat oraz gamę oferowanych usług.   

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2019-03-12 14:26 56%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez jaaaaa
Bez sensu. Mamy inne, ważniejsze problemy
odpowiedz oceń post 9 7 zgłoś do moderacji
2019-03-13 14:34 100%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Pick
Tak z pedofilią w kościele np.
oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2019-03-12 14:49 63%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Anty
Nie rozumiem w czym jest problem z zakopaniem własnego zwierzęcia na prywatnym ogrodku?
odpowiedz oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
Miszkurka2000
2019-03-12 21:29 17%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez Miszkurka2000
Choroby i zanieczyszczenie wody.
oceń post 1 5 zgłoś do moderacji
2020-11-13 09:08 0%
5
odpowiedziano 3 miesiące temu przez czytelnik
A jak ktoś mieszka w bloku i nie ma ogrodka
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2019-03-12 16:04 80%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez reakcja
Anty jest to prawem zabronione i dobrze .Jestem zadowolony ,że dyskusja na ten temat się rozpoczęła .
odpowiedz oceń post 4 1 zgłoś do moderacji
2019-03-13 11:34 14%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez paranoja
Od kiedy to zwierzęta umierają ? O ile mi wiadomo to umierają ludzie i wyjątkowo pszczoły i mrówki a zwierzęta zdychają. No i jeszcze jedna kwestia. Czy kościół zezwoli na pochówek katolicki zwierzęcia ?
odpowiedz oceń post 1 6 zgłoś do moderacji
2019-03-14 09:43 0%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez gość
Ty też zdechniesz.
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2019-03-13 14:36 100%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Pick
Jestem stanowczo za cywilizowanymi grzebowiskami naszych najlepszych przyjaciół , to nam i im się należy ! Tylko "odczłowieczeni" będą temu przeciwni !
odpowiedz oceń post 4 0 zgłoś do moderacji
klark
2019-03-17 11:48 0%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez klark

powinien


odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.