najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Joanna Siudak
2013-07-16 08:15 89%

Daj znać. Pokolenie bezrobotnych stażystów w Elblągu?

rozpoczęty ponad rok temu przez Joanna Siudak

Staże, z jednej strony są deską ratunku dla młodych ludzi wkraczających dopiero na ścieżkę kariery zawodowej. Z drugiej strony postrzegane są jako forma wyzysku. Wypłata w granicach 800 złotych, pełnowymiarowy tryb pracy, wykonywanie obowiązków przypisanych pełnoetatowym pracownikom, często wyręczanie ich – to główne zastrzeżenia jakie mają stażyści. Do tego pracodawcy nie zatrudniają stażystów po zakończeniu okresu przyuczania.

Staże są coraz częstszą formą rozpoczęcia kariery w firmach. Jest to dobre rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy chcą przyuczyć do wykonywania zawodu młode osoby. Często zdarza się jednak tak, że właściciele firm stażystów zastępują nowymi stażystami – a procedura ta nie ma końca. Tylko niewielki procent stażystów dostaje po wywiązaniu się z umowy zatrudnienie. Tak jest w przypadku elbląskiego Urzędu Skarbowego i ZUS. I w tej sprawie napisała do nas jedna z czytelniczek.

"Odbywałam półroczny staż w ZUS-ie. Zajmowałam tam stanowisko w Informacji Ogólnej, czyli kierowałam ludzi na odpowiednie stanowiska, wydawałam różne formularze niezbędne np. do ubiegania się o rentę, emeryturę itp. Wprowadzałam również zwolnienia lekarskie do systemu. Dużo dowiedziałam się o samym funkcjonowaniu ZUS od podstaw. Jak wyglądają poszczególne procedury przy przyznawaniu świadczeń, jakie kryteria musi spełniać osoba ubiegająca się o świadczenie, jakie dokumenty musi wypełnić. Poza swoimi obowiązkami byłam też osobą na posyłki. Roznosiłam korespondencję choć to nie było moim obowiązkiem. Chodziłam też do sklepu po przysłowiowe bułki. Czasami czułam się po prostu wykorzystywana.

Najważniejsza umiejętnością, a raczej cecha charakteru, którą w sobie wykształciłam podczas stażu była cierpliwość i opanowanie. Większość osób odwiedzających ZUS przychodziła z pretensjami najczęściej krzycząc awanturując się i wyzywając mnie. Na początku bardzo brałam do siebie wszystkie obelgi, ale z czasem przestało to na mnie działać, a wręcz przeszło w obojętność.

Staż jak najbardziej przygotował mnie do objęcia stanowiska. Nie został mi jednak przedłużony. PUP swoją decyzję argumentował faktem, że zbyt mała liczba osób po ukończeniu stażu w tej placówce, została zatrudniona po tym okresie. Nie dostałam również propozycji pracy. Powtórzyłabym to doświadczenie, ale nie na tym stanowisku i nie za takie pieniądze. Myślę, że staże są potrzebne aby przygotować młodą osobę do pracy na danym stanowisku ale maksymalny czas ich trwania nie powinien przekraczać trzech miesięcy. Przez ten okres można spokojnie wprowadzić pracownika we wszystkie sprawy firmy.

Sytuacja, która ma miejsce obecnie na elbląskim rynku pracy jest niezdrowa. Jestem osobą bezrobotną bez prawa do podjęcia stażu. Dopiero po roku mogę znowu podjąć staż. Biorąc pod uwagę to, że w elbląskim oddziale PUP są prawie same oferty stażów nie mam szans na podjęcie żadnej formy aktywności zawodowej. Jest to zatrważające
".

Staże to popularna forma zatrudnienia młodych ludzi w Elblągu. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie brzmiące często ogłoszenia: Przyjmę wykwalifikowanego pracownika, z 5-letnim doświadczeniem w danej branży  na staż.

oceń wątek 24 3 zgłoś do moderacji
Gifas
2013-07-16 09:35 82%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Gifas
Niestety ale to prawda... staz bardziej szkodzi niz pomaga :/ legalny wyzysk za psi grosz... najchetniej co pol roku by czlowieka na staz znow wysylali >.> a kursow niestety zadnych pup nie organizuje. Pozostaje wlasna dzialalnosc gospodarcza i zdobywanie doswiadczenia specjalistycznego kursami za gruba kase:>
odpowiedz oceń post 9 2 zgłoś do moderacji
2013-07-16 15:14 0%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez pracownik
to może na staż i potem założyć własną działalność, skoro już pracownik po stażu jest w pełni gotowy do samodzielnej pracy to i do prowadzenia działalności będzie gotowy, zapłaci ZUS, Podatki dzierżawy i inne, i zatrudni pracowników którzy będą niemałym obciązeniem jeden taki pracownik przy wynagrodzeniu na rękę 2000 zł to koszt dla pracodawcy ca. 3350 zł. Razem kosztów nazbiera sie grupo powyżej 6000 zł. Potem taki zaczynający i kulejący pracodawca będzi chciał odetchnąć trochę organizując staż i zostanie nazwany przez ludzi roszczeniowców prostakiem i wyzyskiwaczem. Nie licząc tego, że nie ma żadnych chorobowych, urlopów, opieki nad dzieckiem etc. CHCEIE - Róbcie, ale nie obrażajcie pracodawców
oceń post 0 8 zgłoś do moderacji
Gifas
2013-07-16 19:26 67%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez Gifas
powiedz to Gwozdziowi co stazyste wymienia kolejnym :) i tak od x lat...
oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2013-07-16 10:12 40%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez SONGO
bieganie po "bulki" i inne czynnosci nie nalezace do obowiazkow to normalne na stazu, tak ma 99% stazystow, jednak czasem pracodawca doklada z wlasnej kieszeni do "wyplaty" rekompensujac ponadwymiarowe obowiazki.
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2013-07-16 22:24 67%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez Wieczny stażysta
Chciałbym poznać takiego pracodawcę.
oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2013-07-16 10:47 77%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez yataman
W elblagu dziala wiele firm ktore swoj rozwoj i dzialanie zawdzeczaja stazystom ktorych pozniej wywalaja na bruk po zakonczeniu stazu. Sa to istne fabryki ktore najpierw biora np 3 stazystow na pol roku po cyzm gdy konczy im sie staz, wywalaja ich, i biora nastepnych stazystow i tak w kolo. Dzieki temu maja tania sile robocza ,ktora oplaca PUP a taki pracodawca placic nie musi. Tak robi sie np w wielu elblaskich mediach. Z reguly nie ma szans na zatrudnienie na etat. Ostatnio to juz nawet biora tylko na bezplatne praktyki. Czyli nie placi ani pracodawca ani PUP.Ludzie pracuja za darmo!! To jest ta druga irlandia tuska! kraina mplekiem i miodem plynaca
odpowiedz oceń post 10 3 zgłoś do moderacji
Gifas
2013-07-16 11:37 86%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez Gifas
Srebrny Dzwon w kadynach i Saccus?:D
oceń post 12 2 zgłoś do moderacji
2013-07-16 14:07 78%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez boss
Cała prawda o elbląskim rynku pracy- nic dodać nic ująć.
odpowiedz oceń post 7 2 zgłoś do moderacji
2013-07-17 11:24 0%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez gość
To straszne że trzeba pracować aj ja jaj, w uk płacą za stanie w urzędzie
odpowiedz oceń post 0 4 zgłoś do moderacji
2013-07-17 11:43 78%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez AdamB
Staże to największe zło rynku pracy, pracodawcy nie zatrudniają, bo mają darmową siłę roboczą.
odpowiedz oceń post 7 2 zgłoś do moderacji
2013-07-22 20:08 50%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Lubię to!
Czasem zatrudniają po stażach - ja na takiego pracodawcę trafiłam. Prawdą natomiast jest, iż jest grono pracodawców, którzy mają dobre znajomości w PUP i to oni notorycznie dostają stażystów. Inni pracodawcy starają się o stażystów - bezskutecznie. Powinny być ściśle opisane procedury, które decydują o przyznawaniu stażystów, np. wykazanie, ilu stażystów zostało w firmie/instytucji zatrudnionych w latach ubiegłych - taki podmiot powinien mieć pierwszeństwo w otrzymaniu darmowego pracownika, który powinien być na stażu nie dłużej niż kilka m-cy.
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2013-07-25 14:50 50%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez Bezrobotna :(
Byłam w takiej samej sytuacji jak jedna z czytelniczek. Odbyłam staż w ZUS-ie robiłam dosłownie wszystko w ciągu krótkiego czasu nauczyłam się jak działa wydział w którym odbywałam staż. Po zakończeniu stażu po 6 miesiącach czułam się kompletnie wykorzystana :( i takie zdanie mają także osoby które były także na stażu w tym samym czasie co ja. Nie brałam urlopu chciałam pomagać chodziłam chora do pracy a tu do później do widzenia. Kilka dni temu dostałam skierowanie do browaru jako stażystka przemaglowali mnie z całego pakietu OFFICE, kazali mówić po angielsku. I jak to pani siedząca w komisji rekrutacyjnej powiedziała szukamy pracownika, który nam pomoże nie mamy czasu uczyć!!!! To jest normalne ja idę na staż czy do pracy jako pracownik za normalną pensję!!! Śmieją się nam młodym bezrobotnym prosto w twarz i mają z tego radość !! a najgorsze jest to że Urząd Pracy na to pozwala i jest jak jest :(
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2013-07-26 12:25 50%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez Figo34
Trzeba zauważyć że wszelkiego rodzaju staże i środki pomocy przestałby być skuteczne bo firmy w Elblągu nie są nastawione na zatrudnianie ludzi a jedynie na redukcję własnych kosztów dlatego taki boom w Elblągu na zatrudnianie stażystów , praktykantów czy niepełnosprawnych. Firmy prywaciarskie redukują sobie w ten sposób koszty własnej działalności. Uważam że powinny być zmienione zasady zatrudniania stażystów aby pracodawca który zatrudnia stażystę refundowanego przez PUP i Fundusz Pracy deklarował późniejsze zatrudnienie takiej osoby z własnych środków na rok czasu a nie tylko wietrznie składał wnioski o przydzielenie stażystów. W Elblągu są nawet firmy które się w tym tylko specjalizują okradając bezczelnie państwo i robiąc setkom ludziom krzywdę. Uważam że PUP nie powinien przydzielać osób w ramach przygotowania zawodowego i stażu takim firmom.
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2013-07-26 14:19 33%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez Bezrobotna :(
Zgadzam się uważam, ten temat za ważniejszy dla "nowych" Radnych niż temat faceta któremu przeszkadza schronisko :(. Młodych bezrobotnych przybywa, i wykorzystują nas jak mogą. Niech Urząd Pracy zajmie się tą sprawą !!
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.